Kortárs roma történetek, roma önkifejezés és párbeszéd kerül fókuszba a Roma Hősök Fesztiválon

Kortárs roma történetek, roma önkifejezés és párbeszéd kerül fókuszba a Roma Hősök Fesztiválon
Fotó: Vincze Alina

Május 7. és 11. között rendezik meg Budapesten a Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivált, amely Európa egyetlen nemzetközi roma színházi platformja. A programban öt társulat előadásai szerepelnek, köztük a romániai Giuvlipen új bemutatója. A fesztivál célja, hogy roma alkotók saját történeteiken keresztül mutassák meg, hogyan élnek, gondolkodnak és küzdenek – nem mások tolmácsolásában, hanem saját szavaikkal.

A Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál 2017-ben jött létre, megteremtve Európa első nemzetközi színházi platformját roma előadók és alkotók számára. Az idén hetedik alkalommal megrendezett eseményt a Független Színház Magyarország és az Eötvös 10 Művelődési Ház szervezi meg május 7. és 11. között Budapesten, a Művelődési Házban. A Roma Hősök fesztivál célja megismertetni a nagyvilággal a roma hősöket a darabokban és a jelmezek mögött egyaránt, nyelvi, etnikai és országhatárokat áthidalva. Olyan önreprezentációs lehetőséget biztosít, amely által a roma kisebbséget érintő kérdéseket tematizálják, nem csak a mi, hanem a miért, hogyan és mikor kérdésekre is választ adnak a színpadon, sőt, az előadások utáni közönségtalálkozókon is.

A fesztivál színpadán évről évre olyan élethelyzetekkel találkozhatnak az érdeklődők, amelyekkel a roma kisebbség naponta találkozik. Idén öt társulat előadásai tekinthetőek meg, köztük a Caliban és a boszorkány című darab is, amellyel a romániai Giuvlipen társulat készült erre a szezonra. Ez az előadás Shakespeare A vihar című drámájának feldolgozása, amely megfordítja a hatalmi viszonyokat, így a roma keresztény kormányzó igázza le a fehér európaikat a civilizáció nevében.

A fesztivál keretet biztosít annak, hogy a művészek elhúzzák a függönyt, hogy betekintést nyerhessünk egy kisebbség életébe a nézőtérről, azonban a cél itt nem az, hogy csak nézzük, hanem hogy lássuk is ezeket a darabokat, helyzeteket, problémákat. Minden előadás egy új lehetőség arra, hogy kapcsolódjunk a roma kultúrával, hogy át- és újraértelmezzük a véleményünket, hogy figyeljünk és tanuljunk, mindezt szórakozva. A fesztivál programja és művészhálózata is folyamatosan bővül, mára már Olaszországban és Romániában is megrendezték, az ezt övező érdeklődés pedig évről évre egyre nagyobb.

Fotó: Vincze Alina
Fotó: Vincze Alina

Lakatos Luciaval, a Roma Hősök fesztivál egyik szervezőjével, a Független Színház szakmai vezetőjével beszélgettünk a fesztivál szellemiségéről, a különböző alkotók együttműködési és önreprezentációs lehetőségeiről, a roma kisebbség kihívásairól, ezek közösségi megéléséről, illetve művészeti tematizálásáról.

Elmondta, hogy a társulatok részvételét egy felhívással előlegezték meg, amelyet kiküldtek a korábbi évek résztvevőinek és közösségi médiában is meghirdették, hogy új résztvevőket is bevonzanak. A jelentkezők közül a szervezői csapat választotta ki azokat az előadásokat, amelyek szerepelnek majd a fesztivál programjában. Évről évre arra törekednek, hogy bővítsék az előadók névsorát, de a korábbi évek meghívottjainak viszontlátása is fontos programpont. Lakatos úgy fogalmazott, hogy a fesztivál tulajdonképpen a különböző alkotók és művészek egymásra találásának és együttműködésének ünneplése is. A cél a kapcsolatépítés, hogy Európa-szerte megismerjék egymást a roma színházi alkotók és közösségek, közös munka- és sikerélményekben legyen részük.

Fotó: Vincze Alina
Fotó: Vincze Alina

Elmesélte, hogy 2017-ben szinte véletlenszerűen fogalmazódott meg a fesztivál ötlete, így akkor kevesebb résztvevőt tudtak bevonzani, azóta azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Hozzátette, az elején nehezen tudták bevonni a roma közösséget, mint nézőket, de idővel ez is változott. Az első alkalommal egy maréknyi roma ember volt jelen a nézőtéren, a legutóbbi fesztiválon azonban legalább a nézők fele roma volt, mondta.

Több társulattal a fesztivál szezonján kívül is együtt dolgoznak közös projekteken, példaként említi a Stand Up Roma című produkciót, amelyet romániai és olaszországi partnerekkel valósítanak meg és amely, ahogy a neve is sejteti, stand up-műfajú előadásokat foglal magába a roma emberek hétköznapi kihívásairól, humorosan. A színházi társulatok, akikkel partnerként együttműködtek egyébként magyarországi mintára a saját országaikban is indítottak roma színházfesztivált, mesélte büszkén.

Fotó: Vincze Alina
Fotó: Vincze Alina

„Mindig jó együttműködni különböző országokból jövő emberekkel, mert látjuk azt, hogy a saját történeteinkkel, saját kihívásainkkal, harcainkkal nem vagyunk egyedül, és a közösség ereje mindig nagy löketet tud adni, hogyha arról van szó, hogy át kell ugrani egy akadályt” – tette hozzá. Fontos megerősítés számukra, hogy látják, ahogy a világ különböző pontjairól érkező, különböző kulturális, társadalmi és családi háttérrel rendelkező emberek, közösségek rátalálnak a hasonlóságokra, a közös pontokra és ezt a közönség elé is tudják tárni. „A saját különbözőségünket és értékeinket mutatjuk meg, merthogy a roma közösségek rendkívül sokszínűek” – mesélte Lakatos.

A fesztivál sikerét a közönség visszajelzéseiben mérik, a programnak kezdetek óta fontos részei az előadások utáni beszélgetések, ahol a közönség hozzászólhat a látottakhoz, közösen gondolkodhat a többi nézővel és a darab alkotóival. Arra invitálják a résztvevőket, hogy ne csak megnézzék a darabokat, hanem beszéljék ki a látottakat, ezzel pedig egy nem titkolt közösségépítési folyamatba is bevonják őket. „Fontos, hogy a néző ne azt érezze, hogy csak addig látjuk szeretettel, amíg megnézi az előadást, hanem hogy a mi közegünkbe bármikor becsatlakozhat” – fogalmazott.

Fotó: Vincze Alina
Fotó: Vincze Alina

Arra a kérdésre, hogy milyen metszéspontokon találkozik a performatív művészet és a roma kultúra, Lakatos azt válaszolta, hogy nem a többség, nem a kívülállók szemszögéből fogalmazzák meg és mutatják be a történeteket, hanem a roma alkotók saját történeteiket viszik a színpadra. Nem mások beszélnek róluk, hanem ők maguk tárják fel a saját értékeiket, harcaikat, kihívásaikat, művészetüket. Ezt pedig nem csak a fesztivál keretein belül, hanem online is, ugyanis rendelkeznek egy digitális archívummal is, ahol az érdeklődők részleteket láthatnak a darabokból, cikkeket, tanulmányokat olvashatnak és tájékozódhatnak a roma színjátszásról. „Ez szintén az önreprezentációnak ad teret, illetve egy lenyomat az utókornak és a jelenkornak, egy olyan platformot, ami által egy aktív kapcsolat jöhet létre a közönség és az alkotók között, ami hiánypótló” – mesélte.

Az idei fesztivál hívószava a Túlélők, mindegyik előadásra jellemző a túlélési attitűd, a karakterek mind értékvezérelt karakterek, akiknek különböző helyzeteket kell túlélniük, különböző harcokat kell megvívniuk. A fesztiválnak egyébként minden évben különböző mottója van, amelyek az adott év alkotásait jellemzi.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!