Mátray Lászlót a gyermekszereplők szedték ráncba a Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán

Mátray Lászlót a gyermekszereplők szedték ráncba a Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán
Demeter Villő és Mátray László a Véletlenül írtam egy könyvet című filmben – Fotó: Filmtett Distribution

„A filmben látható könnyedség mögött általában nehezebb dolgok vannak, de a gyermekek sokkal pontosabbak voltak, nekem kellett felzárkóznom tulajdonképpen hozzájuk, mert tudták a végszót, tudták, hogy a jelenet hogy van, és mondták, hogy ezt nem úgy csináltad, akkor most légyszíves csináld úgy”

– mesélte Mátray László a Véletlenül írtam egy könyvet című ifjúsági film kolozsvári bemutatója utáni közönségtalálkozón. A színész szerint mind a Ninát alakító Demeter Villő, mind az Öcsit alakító Hárs Bonca megkönnyítették a közös munkát.

Mátray László a Hab című játékfilm után másodszor dolgozott Lakos Nóra rendezővel, a Véletlenül írtam egy könyvet című filmben özvegy apát alakít, aki egyedül neveli két gyermekét, a 13 éves Ninát és kisiskolás öccsét. A sepsiszentgyörgyi színész azt is elmesélte a közönségtalálkozót vezető Jakab-Benke Nándor kérdésére, amikor a castingon szembesült vele, hogy a gyermekkori barátjának lánya is jelentkezett a szerepre, akit ki is választottak végül a több mint háromszáz jelentkező közül. A korábbi ismeretség segített a filmvásznon is, a két szereplő közötti közeli kapcsolatot jelző gesztusokat például nem kellett külön gyakorolni, árulta el a színész.

A gyermekszínészek foglalkoztatása olyan szempontból volt kihívás a stábnak, hogy szigorú szabályok vonatkoznak arra életkortól függően, hogy ők hány órát dolgozhatnak naponta. Ezeket a szabályokat komolyan betartotta a stáb, és többek között úgy próbálták optimalizálni a munkát, hogy a felvétel előtti kamerabeállítás és fénypróba idejére Villőt dublőr helyettesítette, mesélte Mátray László.

A forgatás egyébként részben fedte a Hunyadi-sorozat forgatását is, amelyben Mátray László a Magyar Királyság kormányzóját, Szilágyi Mihályt alakítja, Rujder Vivien pedig, aki a Véletlenül írtam egy könyvet című filmben Dettit, az apa új barátnőjét játssza, Szilágyi Erzsébetet. „Brutális harcosból kellett átváltanom balek apukává” – mesélte Mátray arról, hogy egy ideig párhuzamosan dolgozott a két produkcióban.

Mátray arról is beszélt a közönségtalálkozón, hogy milyen volt környezettudatos produkcióban dolgozni, Lakos Nóra filmjét ugyanis az első magyarországi zöld produkcióként mutatták be. Sümeghy Claudia producer a magyar.film.hu podcastjében mesélt is arról, hogy ez nem csak a forgatás környezeti lábnyomának csökkentését jelenti, hanem olyan döntéseket is, hogy a főszereplő biciklivel közlekedik vagy hogy megjelenik egy vegán mellékszereplő. „Mindenkinek megvolt az evőeszköze és ivóedénye, szelektív szemétgyűjtés volt, igyekeztek minél kevesebb olyan anyagot használni, amit később nem lehet újrahasznosítani, ez egy jó kezdeményezés” – mondta erről Mátray László.

A Véletlenül írtam egy könyvet márciusban elnyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilmfesztivál fődíját, a Tallin Black Nights Film Fesztivál ifjúsági kategóriájában is díjazták és különdíjjal ismerték el az idén tizenhárom év kihagyással megrendezett 44. Magyar Filmszemlén.

A forgatókönyvet a holland Annet Huizing sikerkönyve alapján a rendező, Lakos Nóra írta, sikeresen belecsempészve olyan magyar kulturális utalásokat is, mint a főszereplő korosztálya körében is kedvelt Bagossy Brothers Company vagy a töltött káposzta. A forgatókönyvíró-rendező már a Cinemira Nemzetközi Gyermekfilm Fesztivál alapítójaként is sokat dolgozott azon, hogy az ifjúsági film műfaját közelebb hozza a magyar közönséghez, a Véletlenül írtam egy könyvet pedig újabb lépés ezen az úton. Úgy tűnik, sikeres, mert a filmet a Magyarországról rég kikopott műfaj visszatéréseként értékeli a kritika.

A 13 éves Nina író szeretne lenni, és próbálkozásai egybeesnek azzal, hogy az édesapja életében megjelenő új szerelem elindítja benne a gyász folyamatát a nyolc évvel korábban meghalt édesanyja miatt. A szomszédban élő írónőben (Zsurzs Kati) talál mentorra, és az ő iránymutatásait követve az írás segítségével dolgozza fel édesanyja elvesztését, az új családtag érkezését.

Fotó: Filmtett Distribution
Fotó: Filmtett Distribution

Miközben a film empátiával és humorral beszél arról, hogy egy kamaszlány hogyan küzd meg a traumájával, és az olyan tapasztalatokkal, mint a menstruáció vagy az első szerelem, azt is megmutatja, hogy mennyire jó dolog az írás – és közvetve az olvasás is. Lakos Nóra a Filmtetten megjelent interjúban beszél arról, hogy ez neki is segített, sőt, még mielőtt Huizing könyvét olvasta volna, látta a lánya példáját, aki 16 évesen írt egy regényt. Azt is hozzáteszi, hogy gyerekeknek szóló forgatókönyvíró-műhelyt indított a munkatársaival, a Cinemira Junior Script Labet, ahol azt tapasztalta, hogy „sokszor nagyon komoly kérdésekkel jönnek, ráadásul elképesztő elánnal. Élvezem, hogy milyen őszinték, empatikusak egymással a fejlesztés során, és tényleg nagyon sokat segít nekik az írás, hogy megértsék magukat és a körülöttük zajló világot.”

Ha a kamaszok nem is kezdenek telefonjaikat kikapcsolva naplóírásba, vagy nem is rohamozzák meg a könyvesboltokat a Véletlenül írtam egy könyvet hatására – bár a film megjelenése óta az alapjául szolgáló könyv magyar fordítása állítólag rendesen fogy –, Nina karizmatikus karaktere biztosan nyomot hagy bennük. A Filmtett Egyesület több erdélyi településen forgalmazza a filmet, van, ahol közönségtalálkozó is lesz:

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!