Hatások
Szilágyi Júlia jelenléte inspiráló volt, az inspirációt pedig a hogyanok terepén éreztem leginkább. Így is lehetne írni, gondoltam annyiszor, amikor tömör, kérdező szövegeit olvastam. Így is lehet viszonyulni valamihez, mondjuk a kihallgatások helyzetéhez, gondoltam, mikor próbáltam elképzelni, mit tettem volna az ő helyében egy-egy éles szituációban. Talán ezért volt többször is a fogódzóm a hang, a hogyan érzékszervileg is megragadható része, amikor róla próbáltam írni.
„A hangot kellett megjegyezni, / amelyre nagy nyugalom épül” ‒ írtam egy róla szóló versben, a Korunk 2016. augusztusi számában.
Nem hoznám szóba ezt a vers-dolgot, ha nem pont arról szólna, ahogyan valaki teljesen spontánul részévé válik annak, akivé alakulni próbálunk. Ebben pedig ott vannak a nagy együttnevetések ‒ emlékszem, egyszer arról mesélt, hogy valaki Madame Récamier neve helyett Madame Kanapét mondott. Vers lett ebből is, Madame de Canapé címmel.
Vagy az együtt-utazások nyoma, egy marosvásárhelyi könyvbemutatóra például. Ez is verssé sűrűsödött utólag, A beszélgetés címmel, hiszen egy autóút során is villámgyorsan létre tudta hozni azt a szellemi készenlét-helyzetet, amelyet előadásairól, könyvbemutatóiról ismertem ‒ Dálnokról és Torockóról, Marosvásárhelyről és Budapestről, de legfőképpen a Brassai utcai szobából, ahol leggyakrabban hallgathattam, és ahol ő maga is a legotthonosabban mozgott.
Felmegyek a lépcsőn, becsengetek, és egy rejtélyes, kötéláttételű ajtónyitó szerkezet már működésbe is lendíti a kilincset, a belső ajtórésben mosolygó arc.
Ezt látom, ez az otthonosság egyik szinonimája.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!