Románia elérte, hogy felfüggesszék El Greco egyik festményének elárverezését

A román pénzügyminisztérium és ügyvédei megakadályozták El Greco Szent Sebestyén című festményének elárverezését, miután az egykor az I. Károly román király gyűjteményébe tartozó műalkotás felbukkant egy New York-i aukciós ház kínálatában, jelentette be pénteki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna tárcavezető.

A miniszter „fontos sikernek” nevezte, hogy a Romániából 1947-ben elkerült festményt egy hónapra visszatartja az aukciós ház. Tánczos szerint ez az első lépés a román nemzeti örökség részét képező alkotás visszaszerzése felé.

Marcel Ciolacu kormányfő szintén a Facebookon gratulált az üggyel foglalkozó pénzügyminisztériumnak és úgy fogalmazott, hogy a részeredmény után a kormány bízhat abban, hogy sikerül évtizedek után végleg visszaszerezni ezt a felbecsülhetetlen értékű festményt. Mint írta, a román kormány januárban indított pert a párizsi törvényszéken az El Greco-mű visszaszerzése érdekében. Ciolacu magyarázata szerint I. Károly király 1914-es halála után a festmény a Román Koronára szállt, majd más műalkotásokkal együtt 1947-ben elkerült Romániából.

A Christie’s aukciósház oldalán is az áll, hogy I. Károly király végrendeletében a Román Koronára hagyta a művet, ugyanakkor az is, hogy 1947-ben, a román kormány beleegyezésével I. Mihály király tulajdonába került át, és ő 1976-ban eladta. A Christie’s aukciósház 7-9 millió dollárra becsüli a mű értékét.

A Profit.ro cikke szerint ellentmondások övezik az egykori román királyi gyűjteményből 1947 után eltűnt 42 festményt. Egyes vélemények szerint ezeket Mihály király adta el, miután a rezsimváltás után távoznia kellett Romániából. A lap úgy tudja, hogy már a Ceaușescu-rezsim is megpróbált visszaszerezni két El Greco festményt, köztük a Szent Sebestyént is, így akkor a román állam New Yorkban sikertelenül beperelte Daniel Wildenstein műkereskedőt, aki 1976-ban továbbadta a festményt. A román állam 1990-ben Mihály királlyal is pereskedett az egykori királyi tulajdonok miatt, de az egykori királyi rezidencia, a Peleș-kastély körüli tárgyalások miatt végül elálltak a követeléstől.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!