Elárverezték a falra ragasztott banánt 5.2 millió dollárért
2024. november 21. – 16:32
Egy kínai származású kriptotranzakciós cég tulajdonosa, Justin Sun licitálta a legnagyobb összeget Maurizio Cattelan a Komédiás című alkotására a november 20-ai árverezésen – értesít a News.ro. A banán és a szürke ragasztószalag mellett a csomag részét képezi egy eredetiségigazolás és hivatalos útmutató a mű felállításához, illetve ahhoz, hogyan lehet kicserélni a gyümölcsöt.
Ahogy azt írtuk korábbi cikkünkben, október végén jelentette be a Sotheby's aukciósház, hogy eladóvá válik az olasz szobrász alkotása. A falra ragasztott banánt 2019-ben ismerte meg a világ az Art Basel Miami Beach vásáron, már akkor 120 ezer dollár szerepelt az árcéduláján. Három példány létezik Maurizio Cattelan művéből: kettőt két magángyűjtő vásárolt meg évekkel ezelőtt, a harmadik a napokban került Justin Sun birtokába.
A mű „olyan kulturális jelenséget képvisel, amely hidat képez a művészet, a mémek és a kriptopénz közösség világai között” – magyarázta közleményében Justin Sun, amelyet az NPR idéz.
Azt is hozzátette a kínai vállalkozó, hogy nem fog sokáig megmaradni a Komédiás legújabb verziója: „az elkövetkező napokban személyesen fogom megenni a banánt ennek az egyedülálló művészeti élménynek a részeként, tisztelegve a művészettörténetben és a populáris kultúrában elfoglalt helye előtt”.
Nem ez az első eset
A falra ragasztott banán kétségkívül az egyik legnépszerűbb és legabszurdabb alkotás, azonban léteznek még más érdekes és drágán elkelt darabok, amik láttán megkérdőjelezzük a jelenlegi művészeti tendenciákat. Az Én ágyam, Tracey Emin alkotása 3.7 millió dollárért kelt el 2014-ben egy londoni aukción.
A művész négy teljes napot töltött ágyban 1998-ban, mert összetörte valaki a szívét és depressziós lett. Mikor kikelt az ágyából és visszanézett, rájött, hogy a tér teljesen kaotikus és mocskos állapota az ő érzelmi állapotának metaforája. Szerinte az a rendetlenséggel és mocsokkal teli hely egyszerre volt borzalmas és gyönyörű, ezért fogta az ágyat minden körülötte lévő aprósággal együtt, és egy galériába vitte.
Damien Hirst nevéhez is fűződik egy bizarr és több millió dollárért elkelt darab. A For the love of God központi eleme egy életnagyságú platinából készült öntvény egy 18. századi emberi koponyáról, és mintegy 8600 gyémánttal van kirakva.
Damien Hirst szerint az alkotás célja az, hogy szembesítse a nézőket a szépség és a halál közötti kontraszttal – a koponya, amely a halált és a mulandóságot jelképezi, a gyémántdíszítés révén káprázatos látványossággá válik.
A koponya egy befektetői csoport tulajdonában van, amelynek Damien Hirst is tagja, a mű csupán egyharmadát adta el a gyártási költségek fedezésére, ami 14 millió font volt.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!