Humorral a túlélésért: a székely örökségről és a nevetés hatalmáról beszélt Szávai Géza legfrissebb könyve bemutatóján

2024. november 18. – 17:16

Humorral a túlélésért: a székely örökségről és a nevetés hatalmáról beszélt Szávai Géza legfrissebb könyve bemutatóján
Balról jobbra: Nagy Miklós Kund, Szávai Géza és Gáspárik Attila – Fotó: Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár

Másolás

Vágólapra másolva

Szávai Géza A Csintalan múzsa című kötetének szinte minden sorát áthatja a humor és irónia. A nevetés, mint túlélési mechanizmus és a társadalmi abszurditás feldolgozása jelenik meg. Iróniája gyakran a társadalmi helyzetek komikus, de egyben szomorú jellemzésére szolgál. A 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a szerző Nagy Miklós Kund és Gáspárik Attila színművész kérdéseire válaszolt. A magyar irodalom komikus és tragikus elemeinek kölcsönhatásáról beszélgettek, kiemelve, hogy a humor lehet a legmélyebb fájdalom oldószere is.

Szávai Géza legújabb regénye nem csupán egy víg történet a humor mindennapi bóbiskolásáról. A szerző a nevetés mélyebb, kifinomultabb, mégis derűs oldalát mutatja be, amelyben a székely humor, mint örökség, folyamatosan új életre kel, és amely túlmutat a könnyed szórakoztatáson, rávilágítva a nevetés szerepére az emberi létben és a társadalomban.

A humor számára nem pusztán a felszínes viccelődés, hanem a szellem tisztasága, az élet és a világ iránti mélyebb megértés. Amikor az író azt mondja, hogy a székely humor volt az, amiben ő felnőtt, és hogy „két dolog adott emberi lét számára, sírás és nevetés”, rögtön tisztázza, hogy nem csupán egy szórakoztató regényre kell számítani. Habár a magyar ember sírva vigad, Szávai Géza szerint a sírás mellett a nevetés az, ami igazán meghatározza az emberi sorsokat. De nem akármilyen nevetésről beszélünk itt, hanem egy olyan elmésségről, amely „zsigeri ösztönként” van a létezésünkben. A könyv maga, elgondolkodtat a világunkról, és arról, miért nevetünk, és miért nevethetnénk még többet.

Az író a könyvbemutatón érzékeltette, hogy a humorra, mint közösségi élményre van szükség, hiszen az képes feloldani azokat a félelmeket, amelyeket a mindennapi élet generál. „Miért haldoklik a humor? Mert ma már nincs meg az a félelem, amit feloldhatna” – mondja Szávai Géza, ezzel rávilágítva arra, hogy a mai világban sokkal inkább a félelem és a pesszimizmus uralkodik, mintsem a tiszta és őszinte nevetés.

„A humorhoz szükség van félelemre, ma már nincs az a fajta félelem, csak a rettegés van. A félelmet tudjuk feloldani humorral. Ma egy lepusztult, pesszimista világban élünk, s félünk a humortól is. Nem beszélve arról, hogy a magyar irodalom csak tragikus lehet, bárki próbált meg humorban fogalmazni az perifériára sodródott. Mert ugye az igazi magyar irodalom tragikus. Ahogy általános iskolában is tanítják, a magyar líra mély tragikuma…” – fogalmazott Gáspárik Attila a humor helyzetéről.

Továbbá azt ecsetelték, hogy a magyar irodalom történelmileg és kulturálisan a tragédiára építkezett. A magyar nép szomjazza a tragédiát, mert a történelmi traumák és a nehéz sorsok formálták az identitásunkat. Szinte a magyar kultúra szerves része lett, háborúk, elnyomás, politikai és társadalmi válságok. Nemcsak egy műfaji sajátosság van már jelen, hanem egy szinte ösztönös választás, amely a magyar történelmi tapasztalatokkal párhuzamosan alakult ki.

És hogy miért is fontos ez a regény, azontúl, hogy igyekszik létrehozni egy új műfaji sajátosságot? A regény első mondata: „A királynő dugni akar” – provokatív, és rögtön egy olyan világot teremt, ahol nem a filozofálgatás, hanem a túlélés vágya az, ami meghatározza az életet.

A királynő figurája itt nem egy konkrét személy, ahogy a könyv további karakterei sem, hanem egy prototípus, aki mindenkit képvisel. A híres-hírhedt személyek, mint Napóleon, akik nem csupán történelmi figurák, hanem szimbolikus szereplők is és a világunkban betöltött szerepeinket is tükrözik. „Ki itt belépsz, hagyj fel minden prüdérrel!” – javasolja az író.

És ha már a félelem feloldásáról beszélünk, Szávai Géza arra is rávilágít, hogy a humorhoz nem elég az intelligencia, hanem kollektív, közösségi élményre van szükség. Ma már nem nevetünk úgy, mint régen, amikor a humornak igazi hatalma volt a mindennapi félelmek és szorongások kezelésében.

A regényben a humor a túlélés eszköze, ami egyfajta válasz a mai világra és arra a jelenségre hívja fel a figyelmet, hogy a nevetés sokszor abból a kicsinyes, leegyszerűsített gondolkodásmódból ered, amely hajlamos alulértékelni másokat, miközben saját kultúránkat próbáljuk kiemelni. A humor tehát gyakran tükrözi azt a kiszolgáltatottságot és szorongást, amelyet mindannyian próbálunk elrejteni, miközben beleragadunk a megszokott viselkedési mintákba.

„Mért nevetünk a skót viccen? Mert mindnyájan spórolósak vagyunk, kicsinyesek és röghöz tapadtak. A zsidó viccen, mert mindnyájan nevetségesek vagyunk az okosságunkkal a mai világban. A politikai viccen? Mert mindnyájan együgyűek vagyunk és analfabéták a politikában, akárcsak a hivatásosok. A közgazdasági viccen – mindnyájan koldusok vagyunk, és nem tudunk magunkon segíteni” – magyarázta az író egy korábbi könyvében („Nem süket az isten”) a humor mibenlétét.

Megjegyzendő, Tamási Áron már jóval korábban, 1931-ben leszögezte, hogy: „az új magyar irodalom legnagyobb kincse a székely humor lesz”.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!