Merre van a jó irány? – Tanulságok és kalandok Hapci király világában

2024. november 12. – 18:12

Merre van a jó irány? – Tanulságok és kalandok Hapci király világában
Fotó: Czinzel László / Harag György Társulat

Másolás

Vágólapra másolva

A bábszínház gyakran a gyerekek világának tűnik, pedig a varázslat sokkal többeket megszólít. A Harag György Társulat Brighella Bábtagozatának Hapci király birodalmában című előadása ezt a varázslatot hozta közelebb mind a gyerekekhez, mind a felnőttekhez. Az előadásban mélyebb tanítások, szimbolikus üzenetek és olyan játékosság rejlik, amely minden korosztály számára értéket képvisel. A szereplők kiváló játéka, a bohócok és a bábok megidézett világa életre kelti a mesék realitását, elgondolkodtat, és a közös nevetés örömét nyújtja.

Hogy kaphatjuk meg azt, amire vágyunk? Csellel, fondorlattal? Vagy inkább kitartással, egyenes gerinccel? Minden mesében ott a realitás eleme s minden valós mozzanatban ott rejtőzik valami mesés fordulat. Hol bohócok vagyunk, hol királyok, hol urak, hol szolgálók. Mert megszolgálunk minden nemes célért, amit kitűzünk s szívvel-lélekkel teszünk érte. – ezt éreztem ma a Harag György Társulat Brighella Bábtagozatának előadása közben, a Hapci király birodalmában. Mert igen, az Iparosotthon kisterme igazi birodalommá nőtte ki magát, népes alattvalókkal – zsúfolásig megtelt gyerekekkel s szülőkkel. Most nem kis párnára huppantam, mint máskor, hanem székre ültem. A sok apróság zsibongott, kereste a helyét s kíváncsian várta a kezdést, miközben akarva- akaratlan eszembe jutottak a szerepjátékok, amiket az Iskola Másként hétfőjén játszottunk az osztályommal pont itt, a társulati tagokkal. Nem véletlenül csöppentünk ide, Nagy Reginával, a darab rendezőjével megbeszéltük: bevezetjük a pedagógia szakos lányokat a bábszínház világába s kicsit a kulisszák mögé is betekintünk. Mondanom sem kell, remekül sikerült s tervünk bevált: csak úgy elröppentek az órák, ahogy felszabadultan beszélgettünk, játszottunk, nevettünk. Közelebb hoztuk őket ehhez a világhoz s megegyeztünk, lesz még folytatás. Az Iskola Másként jó alkalom barátságok kötésére s úgy érzem, megbarátkoztunk a színészekkel s a bábszínházi hangulattal is.

"A bábszínház gyerekeknek való; illetve sokan ezt állítják. Legtöbbször valóban ez a reakció arra, ha az ember elmondja másoknak, hogy a bakancslistáján szerepel egy olyan pont, hogy ‘ellátogatni a bábszínházba’, vagy ‘megnézni egy bábelőadást’. Én személy szerint legutoljára pedagógia gyakorlat alatt láttam effélét, és akkor még én is tévhitben éltem, mint a legtöbb ember manapság. Úgy gondoltam, hogy az óvodásoknak való. Az előadás alatt valóban kényelmetlen volt veszteg maradnom, de nem az előadás tehetett róla, hanem az a szörnyen aprócska szék, ami nem egy 16 éves termetéhez lett kitalálva. Az igazság az, hogy a színészek játéka igenis tetszett, de ezt a világ összes kincséért sem vallottam volna be másoknak. Sunnyogtam vele, úgymond. Azonban csak ezidáig. A fent említett gondolatmenetre ma, a máskénthét első napján rácáfolt az Iparos Otthonba való látogatásunk, ahol megkezdődött a főpróbahét a Brighella Bábtagozat számára – mondta el nekem a tizedikes Sürger Viviana Fatima, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója.

Nagy Regina rendezővel elbeszélgetve, megtudom, hogy minden évadban felújítanak egy előadást és most erre esett a választás. Az október- novemberi nátha szinte minden gyereket utolér, így aktuális a téma s kiindulópontnak is nagyon jó. Regina írta az előadás szövegét s direkt szőtt bele keretet, bohócjátékkal tarkítva a mesét. Nagyon szereti ezt a világot, ami jelzésekkel, szimbólumokkal teli.

Fotó: Czinzel László / Harag György Társulat
Fotó: Czinzel László / Harag György Társulat

A főpróbahetet természetesen egy szombati bemutató zárta. Ebben a taknyolós, köhögős, prüszkölős időben jobb előadást nem is választhatott volna a társulat, mint a Hapci király birodalmát. De nem egy egyszerű mesét varázsoltak szemünk elé a színészek, hanem két meséből is inspirálódtak, mert Regina belefonta a Csillagszemű juhászt is a történetbe. Hogy kerek egész legyen s keretet is biztosítson, a három színész, Nagy Anikó, Bandura Tibor és Nagy Tamás, bohócruhában útnak indul s ez az útkeresés nyitja és zárja a mesét. Három királytalan bolond keresi a királyát s közben a király, mint ki megbolondult, fél a náthától s rendeletet bocsát ki. Hozzá szegődnek bohócaink, s közben ők szólaltatják meg a királyt, annak a lányát s az udvarmestert. Elkezdődik a játszma a király és az eszes juhászlegény között, aki a három próbatételt is kiállja. A tét, mint megannyi mesében, a királykisaaszony keze. Minden jó, ha a vége jó, felzendül az Adj Isten egészségére, király uram! is, majd bohócaink ismét útra kelnek. Merre van a jó irány? – hangzik fel ismét.

Előadás alatt néhány mondat megüti a fülem s elogondolkodom (pl. Mindegyik bolond a maga módján veszti el az eszét./ Aki a bolondot játssza, annak elmésnek kell lennie.). Mennyi tanítás fér bele egy történetbe? Hát még kettőbe? S a hangulat, ami ismét megteremtődött a bábok, a díszlet, a fények, a hangeffektusok és a zene által! Gyerekeknek, de felnőtteknek is jót tesz egy-egy ilyen bábszínházas látogatás. Elsősorban a közös élmény és a kacagás miatt, de megannyi jó hozadéka van még a bábszínháznak. Megmozgatja a fantáziát, elvarázsol, elgondolkodtat, zsigeri reakciót vált ki. Valljuk be, a gyerekek a legjobb kritikusok (ezt tanárként is aláírom) s minden jelenetre reagálnak. Hol hangos szóval, hol kacagással, vagy akár fel is állnak s berohannának a színpadra, mert ők igenis véresen komolyan gondolják s elhiszik amit látnak. Rendet akarnak tenni. Hatalmas az igazságérzetük. Ezért is fogalmazódott meg bennem a gondolat a végén, hogy a bábszínészeknek nem egyszerű a dolguk: szerepben (s legtöbbször egyszerre több szerepben) kell maradniuk, miközben nem néma csend uralja a nézőteret, hanem zizegő gyereksereg. Le a kalappal előttük! Én lehet kizökkentem volna,

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!