Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs, egy Kolozsváron nyílt kiállításon

2024. november 5. – 10:56

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs, egy Kolozsváron nyílt kiállításon
Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum új kiállítása többek között a népvándorlás korának világszinten egyedi, Erdély területén feltárt aranykincseit mutatja be – Fotó: Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

Megnyílt hétfőn az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban az a kiállítás, amely a népvándorlás korának világszinten egyedi, Erdélyből származó aranykincseit mutatja be. A budapesti Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött műtárgyak 2025 márciusáig, a bécsi Szépművészeti Múzeumban őrzött műkincsek pedig 2025 októberéig láthatóak Kolozsváron.

Az Elfeledett harcosok és örök ékszerek: vándorló barbárok a Római Birodalom válsága idején (Kr. u. 5-6. század) című kiállítást, amelyhez több mint tíz romániai és külföldi gyűjteményből kölcsönzött a kolozsvári múzeum, a pénzügy- illetve a kulturális minisztérium védnöksége alatt és anyagi támogatásával, valamint a szilágysomlyói polgármesteri hivatal támogatásával valósították meg. A tárlat központjában azok az ékszerek és edények állnak, amelyeket két különböző időszakban, 1797-ben, illetve 1889-ben fedeztek fel a Szilágy megyei Szilágysomlyón.

A Bécsben, illetve Budapesten őrzött kincs az egyik legfontosabb népvándorlás kori régészeti felfedezés mind regionális, mind európai szinten, és most először látható Erdélyben

– idézte a múzeum hétfői közleménye Felix Marcu igazgatót.

A kiállított tárgyak között található egy látványos, lenyűgözően kivitelezett tömör arany fibula, amelyet az egyik legnagyobb fazettált ónixkő díszít. Ez a világon egyedülálló, és az i. e. 5. századi elit figyelemre méltó gazdagságát szemlélteti.

„Ezek a nagyméretű aranycsatok a császári jelvények részét képezték, és a római császár felvonulási öltözékének fontos tartozékai voltak. A köpeny (clamys) vállon való rögzítésére használták őket, ahogyan azt a ravennai Sant'Apollinare Nuovo templomban található mozaik ábrázolja I. Iusztinianosz bizánci császár vagy Nagy Theuderik osztrogót király ruháján. A Szilágysomlyón talált onix fibula a legimpozánsabb máig fennmaradt császári fibula” – mondta a megnyitón Dobos Alpár muzeológus, aki Găzdac Ágnes és Ioana Gruita kollégáival együtt a kiállítás kurátora.

Látható a kiállításon a Buzău megyei Pietroasele településen talált kincs, és a Kolozs megyei Apahidán feltárt fejedelmi sírokban, valamint a szászfenes területén, a Vivo bevásárlóközpont építésekor feltárt sírban talált aranytárgyak is.

Az MTI a megnyitóról írt hírében kiemelte, hogy a tárlat a múzeum első háromnyelvű, a román és angol mellett magyar tájékoztatókat is tartalmazó kiállítása. Interaktív módon, audio guide-dal, kisfilmekkel mutatja be a kevésbé ismert, összetett történelmi korszakot.

A múzeum keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható, az utolsó belépés időpontja 17:30. Jegyeket online is lehet váltani a múzeum honlapján.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!