Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs, egy Kolozsváron nyílt kiállításon

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs, egy Kolozsváron nyílt kiállításon
Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum új kiállítása többek között a népvándorlás korának világszinten egyedi, Erdély területén feltárt aranykincseit mutatja be – Fotó: Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum / Facebook

130

Megnyílt hétfőn az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban az a kiállítás, amely a népvándorlás korának világszinten egyedi, Erdélyből származó aranykincseit mutatja be. A budapesti Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött műtárgyak 2025 márciusáig, a bécsi Szépművészeti Múzeumban őrzött műkincsek pedig 2025 októberéig láthatóak Kolozsváron.

Az Elfeledett harcosok és örök ékszerek: vándorló barbárok a Római Birodalom válsága idején (Kr. u. 5-6. század) című kiállítást, amelyhez több mint tíz romániai és külföldi gyűjteményből kölcsönzött a kolozsvári múzeum, a pénzügy- illetve a kulturális minisztérium védnöksége alatt és anyagi támogatásával, valamint a szilágysomlyói polgármesteri hivatal támogatásával valósították meg. A tárlat központjában azok az ékszerek és edények állnak, amelyeket két különböző időszakban, 1797-ben, illetve 1889-ben fedeztek fel a Szilágy megyei Szilágysomlyón.

A Bécsben, illetve Budapesten őrzött kincs az egyik legfontosabb népvándorlás kori régészeti felfedezés mind regionális, mind európai szinten, és most először látható Erdélyben

– idézte a múzeum hétfői közleménye Felix Marcu igazgatót.

A kiállított tárgyak között található egy látványos, lenyűgözően kivitelezett tömör arany fibula, amelyet az egyik legnagyobb fazettált ónixkő díszít. Ez a világon egyedülálló, és az i. e. 5. századi elit figyelemre méltó gazdagságát szemlélteti.

„Ezek a nagyméretű aranycsatok a császári jelvények részét képezték, és a római császár felvonulási öltözékének fontos tartozékai voltak. A köpeny (clamys) vállon való rögzítésére használták őket, ahogyan azt a ravennai Sant'Apollinare Nuovo templomban található mozaik ábrázolja I. Iusztinianosz bizánci császár vagy Nagy Theuderik osztrogót király ruháján. A Szilágysomlyón talált onix fibula a legimpozánsabb máig fennmaradt császári fibula” – mondta a megnyitón Dobos Alpár muzeológus, aki Găzdac Ágnes és Ioana Gruita kollégáival együtt a kiállítás kurátora.

Látható a kiállításon a Buzău megyei Pietroasele településen talált kincs, és a Kolozs megyei Apahidán feltárt fejedelmi sírokban, valamint a szászfenes területén, a Vivo bevásárlóközpont építésekor feltárt sírban talált aranytárgyak is.

Az MTI a megnyitóról írt hírében kiemelte, hogy a tárlat a múzeum első háromnyelvű, a román és angol mellett magyar tájékoztatókat is tartalmazó kiállítása. Interaktív módon, audio guide-dal, kisfilmekkel mutatja be a kevésbé ismert, összetett történelmi korszakot.

A múzeum keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható, az utolsó belépés időpontja 17:30. Jegyeket online is lehet váltani a múzeum honlapján.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!