A 2024-es Cannes-i filmfesztivál legjobbjait vetítik Kolozsváron
2024. november 1. – 12:21
November 7. és 10. között nyolcadik alkalommal szervezik meg a Cannes-i filmek fesztiválját Kolozsváron. A Les Films de Cannes à Cluj az A-kategóriás francia filmszemlén 2024-ben díjazott és a versenyprogramba beválogatott alkotások közül 11-et mutat be a Győzelem és a Művész moziban, közölték a szervezők.
A kolozsvári fesztivált a Cinemascop Egyesület, a Voodoo Films és a Vent D`Estévente szervezi, és évente megtartják Bukarestben, Aradon, Iași-ban és Temesváron is.
A kolozsvári fesztivált a Megalopolis, Francis Ford Coppola új filmje nyitja csütörtök este. Coppola az Arany Medvéért versenyzett, 45 évvel azután, hogy utoljára elnyerte a Cannes-i fesztivál fődíját. A produkciónak van román vonatkozása is, hiszen Mihai Mălaimare Jr. az operatőre, akárcsak három korábbi Coppola-filmnek. A rendező az 1980-as évek óta dolgozott ezen a grandiózus filmterven, és 120 millió dollárt fektetett be a produkcióba a személyes vagyonából. Az Adam Driver, Forest Whitaker, Nathalie Emmanuel, Nathalie Emmanuel, Jon Voight és Laurence Fishburne szereplésével készült film lebilincselő történet a társadalom összeomlásáról és az új formában történő újjáépítési kísérletről.
Az Arany Pálma-díjas Anora az egyik legfontosabb amerikai függetlenfilmes rendező, Sean Baker munkája (Tangerine, Florida Project, Red Rocket). A főszerepet a Once upon a time in... Hollywood című filmből ismert Mikey Madison alakítja, egy brooklyni prostituáltat, akinek az élete váratlan fordulatot vesz, amikor hirtelen elhatározásból hozzámegy Ványához, egy orosz milliárdos fiához.
A Grand Prix 2024-es nyertese Payal Kapadia indiai filmrendezőnő első nagyjátékfilmje, az All We Imagine As Light. Igaz, az alkotó nem először járt Cannes-ban: 2021-ben a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést nyerte el az A Night of Knowing Nothinggal, az Afternoon Clouds című rövidfilmje pedig 2017-ben bekerült a Cinéfondation válogatásban. Az All We Imagine As Light a Mumbaiban élő, ápolóként dolgozó Prabha története. A mindig pontosan megtervezett mindennapjai felborulnak, amikor ajándékot kap az elidegenedett férjétől. Anu eközben mindent megadna a szeretőjével eltöltött néhány intim pillanatért. Egy váratlan tengerparti utazás szolgáltat alkalmat a két nőnek arra, hogy végre beteljesítsék a vágyaikat.
Az Emilia Perez című film Cannes-ban a zsűri díját, a négy színésznő, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón, Zoe Saldana és Adriana Paz pedig a legjobb női főszereplőnek járó díjat kapta meg. Jacques Audiard rendező, aki 2015-ben Arany Pálmát kapott a Dheepanért, új filmjében a thriller, a musical és a vígjáték elemeit ötvözi. A történet napjainkban játszódik Mexikóban, Rita ügyvédnő váratlan ajánlatot kap: segítenie kell egy maffiózónak visszavonulni és örökre eltűnni. A film Juan „Manitas” Del Monte, egy nagy kartell vezetőjének történetét meséli el.
A Grand tour kísérteties film, amelyért Miguel Gomes (Tabu, The Tsugua Diaries, Ezeregyéjszaka-trilógia) elnyerte a legjobb rendezői díjat. A film epikus utazás Ázsiában: előbb az 1917-es Rangunba kalauzol bennünket, ahol Edward (Gonçalo Waddington) a brit birodalom köztisztviselője eltűnik, éppen azon a napon, amikor menyasszonya, Molly (Crista Alfaiate) megérkezik Burmába a régóta tervezett esküvőjükre. Molly azonban eltökélt a házasság mellett, és követi a férfit ázsiai körútján.
A legjobb forgatókönyvért díjazott The Substance Coralie Fargeat második nagyjátékfilmje és Demi Moore lenyűgöző visszatérése a nagyvászonra. Egy provokatív, feminista body horror, ami 15 éven aluliak számára nem ajánlott. Elisabeth (Demi Moore) egykori filmsztár, most egy aerobic-show házigazdája. Amikor producere, Harvey (Dennis Quaid) közli vele, hogy egy fiatalabb műsorvezetőre cserélik, megrendeli az Anyagot, egy injekciót, hogy megalkossa önmaga fiatalabb, csinosabb változatát, Sue-t (Margaret Qualley alakítja). Tökéletes?
Az Arany Medve-díjas dokumentumfilm, a Dahomey azt meséli el, hogy hogyan tért vissza 2021 novemberében 26 műtárgy Beninbe. Ezeket a mai afrikai Benin területén egykor fennálló Dahomey királyságból hordták el 1892-ben a francia gyarmati csapatok. „Afrikai származású francia-szenegáli filmesként úgy döntöttem, hogy azok közé tartozom, akik nem hajlandók felejteni, akik nem hajlandók az amnézia módszerét alkalmazni” – mondta Mati Diop filmrendező a díj átvételekor. A gyarmati örökség visszaadása jelenleg sokat vitatott téma az egykori birodalmi hatalmak múzeumaiban. A filmrendező, aki Atlantique című nagyjátékfilmjéért 2019-ben megkapta a Grand Prix-t, az első nem fehér nő volt, akinek a munkáját versenybe válogatták.
Szintén a hivatalos versenyprogramban indult a L’amour ouf, amely eddig népszerűnek bizonyult a francia mozikban, október 16 óta már több mint egymillióan látták. Gilles Lellouche (többszörös César-jelölt színész) újszerű rendezésével egy, a 80-as évek Észak-Franciaországában játszódó szerelmi történetet vitt a vászonra. A szenvedélyes történet arról szól, hogy az emberek milyen messzire képesek elmenni a szerelemért. Amikor Jackie (Mallory Wanecque) és Clotaire (Malik Frikah), két különböző társadalmi osztályból származó tinédzser sorsa keresztezi egymást, őrülten egymásba szeretnek. Míg Jackie a tanulmányait folytatja, Clotaire a bandák örvényébe kerül, és börtönben köt ki. Az élet megpróbálja őket távol tartani egymástól, de úgy tűnik, hogy ők egymáshoz tartoznak.
A tévésorozatok után a nagyvászonra visszatérő Paolo Sorrentino szintén jelen volt egy alkotással a Cannes-i versenyprogramban: a Parthenope Nápoly legendáit és rejtélyeit tárja fel, az ősi mitológiát a modern valósággal szövi össze lenyűgöző képeken és lenyűgöző filmzenén keresztül. A cím a sellő, Parthenope alakjára utal, mivel a film az ő történetét értelmezi újra kortárs kontextusban. Daria D'Antonio operatőrt Cannes-ban a Commission Supérieure Technique (CST) kitüntette a filmhez való kiemelkedő művészi hozzájárulásáért. Paolo Sorrentino nyolc filmje közül hétnek Cannes-ban volt a premierje, a versenyprogramban vagy a különleges vetítéseken, az Il Divo pedig 2008-ban elnyerte a zsűri díját.
A cannes-i hivatalos versenyprogram másik alkotása a Diamant brut, Agathe Riedinger író és rendező debütáló nagyjátékfilmje, amely olyan témákat boncolgat, mint a fiatalok törekvései, a hírnév felszínessége és a családi kapcsolatok bonyolultsága. Liane, az impulzív és szenvedélyes 19 éves lány a szépség és a hírnév vágyának megszállottja. Amikor kiválasztják a Miracle Island című valóságshow castingjára, amely a gyors sztárrá válás illúzióját kínálja, úgy tűnik, rámosolygott a szerencse.
Az Averroès & Rosa Parks a Berlinale Special válogatásában szerepelt, miután a trilógia első dokumentumfilmje, a Sur l'Adamant tavaly Berlinben Arany Medvét nyert. Nicolas Philibert rendező most Averroès és Rosa Parks történetét állítja a középpontba, a párizsi Esquirol pszichiátriai kórház két egységének történetét. A rendező az egyéni interjúktól a betegekkel való kollektív találkozásokig a pszichiátria egy olyan formáját tárja fel, amely a betegeket a kommunikációra és a szabad önkifejezésre ösztönzi. A La Machine, a trilógia utolsó része 2025 áprilisában kerül a francia mozikba.
A kolozsvári vetítések programja itt érhető el, jegyek a Győzelem és a Művész mozikban, illetve online, a www.cinemavictoria.ro oldalon vagy az eventbook.ro oldalon válthatóak.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!