A 2024-es Cannes-i filmfesztivál legjobbjait vetítik Kolozsváron

November 7. és 10. között nyolcadik alkalommal szervezik meg a Cannes-i filmek fesztiválját Kolozsváron. A Les Films de Cannes à Cluj az A-kategóriás francia filmszemlén 2024-ben díjazott és a versenyprogramba beválogatott alkotások közül 11-et mutat be a Győzelem és a Művész moziban, közölték a szervezők.
A kolozsvári fesztivált a Cinemascop Egyesület, a Voodoo Films és a Vent D`Estévente szervezi, és évente megtartják Bukarestben, Aradon, Iași-ban és Temesváron is.
A kolozsvári fesztivált a Megalopolis, Francis Ford Coppola új filmje nyitja csütörtök este. Coppola az Arany Medvéért versenyzett, 45 évvel azután, hogy utoljára elnyerte a Cannes-i fesztivál fődíját. A produkciónak van román vonatkozása is, hiszen Mihai Mălaimare Jr. az operatőre, akárcsak három korábbi Coppola-filmnek. A rendező az 1980-as évek óta dolgozott ezen a grandiózus filmterven, és 120 millió dollárt fektetett be a produkcióba a személyes vagyonából. Az Adam Driver, Forest Whitaker, Nathalie Emmanuel, Nathalie Emmanuel, Jon Voight és Laurence Fishburne szereplésével készült film lebilincselő történet a társadalom összeomlásáról és az új formában történő újjáépítési kísérletről.
Az Arany Pálma-díjas Anora az egyik legfontosabb amerikai függetlenfilmes rendező, Sean Baker munkája (Tangerine, Florida Project, Red Rocket). A főszerepet a Once upon a time in... Hollywood című filmből ismert Mikey Madison alakítja, egy brooklyni prostituáltat, akinek az élete váratlan fordulatot vesz, amikor hirtelen elhatározásból hozzámegy Ványához, egy orosz milliárdos fiához.
A Grand Prix 2024-es nyertese Payal Kapadia indiai filmrendezőnő első nagyjátékfilmje, az All We Imagine As Light. Igaz, az alkotó nem először járt Cannes-ban: 2021-ben a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést nyerte el az A Night of Knowing Nothinggal, az Afternoon Clouds című rövidfilmje pedig 2017-ben bekerült a Cinéfondation válogatásban. Az All We Imagine As Light a Mumbaiban élő, ápolóként dolgozó Prabha története. A mindig pontosan megtervezett mindennapjai felborulnak, amikor ajándékot kap az elidegenedett férjétől. Anu eközben mindent megadna a szeretőjével eltöltött néhány intim pillanatért. Egy váratlan tengerparti utazás szolgáltat alkalmat a két nőnek arra, hogy végre beteljesítsék a vágyaikat.
Az Emilia Perez című film Cannes-ban a zsűri díját, a négy színésznő, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón, Zoe Saldana és Adriana Paz pedig a legjobb női főszereplőnek járó díjat kapta meg. Jacques Audiard rendező, aki 2015-ben Arany Pálmát kapott a Dheepanért, új filmjében a thriller, a musical és a vígjáték elemeit ötvözi. A történet napjainkban játszódik Mexikóban, Rita ügyvédnő váratlan ajánlatot kap: segítenie kell egy maffiózónak visszavonulni és örökre eltűnni. A film Juan „Manitas” Del Monte, egy nagy kartell vezetőjének történetét meséli el.
A Grand tour kísérteties film, amelyért Miguel Gomes (Tabu, The Tsugua Diaries, Ezeregyéjszaka-trilógia) elnyerte a legjobb rendezői díjat. A film epikus utazás Ázsiában: előbb az 1917-es Rangunba kalauzol bennünket, ahol Edward (Gonçalo Waddington) a brit birodalom köztisztviselője eltűnik, éppen azon a napon, amikor menyasszonya, Molly (Crista Alfaiate) megérkezik Burmába a régóta tervezett esküvőjükre. Molly azonban eltökélt a házasság mellett, és követi a férfit ázsiai körútján.

A legjobb forgatókönyvért díjazott The Substance Coralie Fargeat második nagyjátékfilmje és Demi Moore lenyűgöző visszatérése a nagyvászonra. Egy provokatív, feminista body horror, ami 15 éven aluliak számára nem ajánlott. Elisabeth (Demi Moore) egykori filmsztár, most egy aerobic-show házigazdája. Amikor producere, Harvey (Dennis Quaid) közli vele, hogy egy fiatalabb műsorvezetőre cserélik, megrendeli az Anyagot, egy injekciót, hogy megalkossa önmaga fiatalabb, csinosabb változatát, Sue-t (Margaret Qualley alakítja). Tökéletes?
Az Arany Medve-díjas dokumentumfilm, a Dahomey azt meséli el, hogy hogyan tért vissza 2021 novemberében 26 műtárgy Beninbe. Ezeket a mai afrikai Benin területén egykor fennálló Dahomey királyságból hordták el 1892-ben a francia gyarmati csapatok. „Afrikai származású francia-szenegáli filmesként úgy döntöttem, hogy azok közé tartozom, akik nem hajlandók felejteni, akik nem hajlandók az amnézia módszerét alkalmazni” – mondta Mati Diop filmrendező a díj átvételekor. A gyarmati örökség visszaadása jelenleg sokat vitatott téma az egykori birodalmi hatalmak múzeumaiban. A filmrendező, aki Atlantique című nagyjátékfilmjéért 2019-ben megkapta a Grand Prix-t, az első nem fehér nő volt, akinek a munkáját versenybe válogatták.
Szintén a hivatalos versenyprogramban indult a L’amour ouf, amely eddig népszerűnek bizonyult a francia mozikban, október 16 óta már több mint egymillióan látták. Gilles Lellouche (többszörös César-jelölt színész) újszerű rendezésével egy, a 80-as évek Észak-Franciaországában játszódó szerelmi történetet vitt a vászonra. A szenvedélyes történet arról szól, hogy az emberek milyen messzire képesek elmenni a szerelemért. Amikor Jackie (Mallory Wanecque) és Clotaire (Malik Frikah), két különböző társadalmi osztályból származó tinédzser sorsa keresztezi egymást, őrülten egymásba szeretnek. Míg Jackie a tanulmányait folytatja, Clotaire a bandák örvényébe kerül, és börtönben köt ki. Az élet megpróbálja őket távol tartani egymástól, de úgy tűnik, hogy ők egymáshoz tartoznak.
A tévésorozatok után a nagyvászonra visszatérő Paolo Sorrentino szintén jelen volt egy alkotással a Cannes-i versenyprogramban: a Parthenope Nápoly legendáit és rejtélyeit tárja fel, az ősi mitológiát a modern valósággal szövi össze lenyűgöző képeken és lenyűgöző filmzenén keresztül. A cím a sellő, Parthenope alakjára utal, mivel a film az ő történetét értelmezi újra kortárs kontextusban. Daria D'Antonio operatőrt Cannes-ban a Commission Supérieure Technique (CST) kitüntette a filmhez való kiemelkedő művészi hozzájárulásáért. Paolo Sorrentino nyolc filmje közül hétnek Cannes-ban volt a premierje, a versenyprogramban vagy a különleges vetítéseken, az Il Divo pedig 2008-ban elnyerte a zsűri díját.

A cannes-i hivatalos versenyprogram másik alkotása a Diamant brut, Agathe Riedinger író és rendező debütáló nagyjátékfilmje, amely olyan témákat boncolgat, mint a fiatalok törekvései, a hírnév felszínessége és a családi kapcsolatok bonyolultsága. Liane, az impulzív és szenvedélyes 19 éves lány a szépség és a hírnév vágyának megszállottja. Amikor kiválasztják a Miracle Island című valóságshow castingjára, amely a gyors sztárrá válás illúzióját kínálja, úgy tűnik, rámosolygott a szerencse.
Az Averroès & Rosa Parks a Berlinale Special válogatásában szerepelt, miután a trilógia első dokumentumfilmje, a Sur l'Adamant tavaly Berlinben Arany Medvét nyert. Nicolas Philibert rendező most Averroès és Rosa Parks történetét állítja a középpontba, a párizsi Esquirol pszichiátriai kórház két egységének történetét. A rendező az egyéni interjúktól a betegekkel való kollektív találkozásokig a pszichiátria egy olyan formáját tárja fel, amely a betegeket a kommunikációra és a szabad önkifejezésre ösztönzi. A La Machine, a trilógia utolsó része 2025 áprilisában kerül a francia mozikba.
A kolozsvári vetítések programja itt érhető el, jegyek a Győzelem és a Művész mozikban, illetve online, a www.cinemavictoria.ro oldalon vagy az eventbook.ro oldalon válthatóak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!