Zenével, történetekkel, sétával érkezik a 9. Kolozsvári Zsidó Napok
2024. október 29. – 16:54
Különleges koncertekkel, emléksétával, színházi esttel ünnepli a Kolozsvári Zsidó Napok az erdélyi zsidó közösség kulturális örökségét november 2. és 5. között. A rendezvényt kilencedik alkalommal szervezi meg a Kolozsvári Zsidó Hitközség, a Kolozsvár Társaság és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz).
A fesztivál megnyitója november 2-án, szombaton 19 órakor lesz a Horea úti (Nagy utcai) zsinagógában. A nyitóprogram keretében Nógrádi Gergely és zenészbarátai mutatják be koncertjüket. Nógrádi Gergely, aki a budapesti Frankel-zsinagóga elismert főkántora, már számos alkalommal visszatért Kolozsvárra és ezúttal olyan neves művészekkel lép színpadra, mint Kun Ágnes Anna énekesnő és Fellegi Balázs kántor, akik a zsidó zenét ötvözik az operai hagyományokkal. Az estét Teszter Nelli zongoraművész kíséri, akinek játéka méltán híres a magyar és nemzetközi zenei körökben.
Vasárnap délelőtt a Farkas utcából indulva kulturális sétára invitálják az érdeklődőket, amelynek során Karácsony Benő kolozsvári író életének helyszíneit járhatjuk be. Az emléksétán Szilágyi Adrien és Sipos Dávid vezetésével idézhetjük meg a szerző műveit, gondolatait, valamint azokat a helyszíneket, amelyek a munkásságát alakították.
Délután a Bánffy Miklós Operastúdióban a Nigun zenekar lép fel, ötvözve a közép-kelet-európai zsidó zenei hagyományokat a jazz dinamizmusával. Este pedig Fesztbaum Béla színművész előadásában elevenedik meg a pesti polgár alakja, régi kabaré- és orfeumdalokkal, anekdotákkal fűszerezve, tisztelgésként Benedek Miklós, a legendás magyar színész emléke előtt.
November 4-én, hétfőn Laczkó Vass Róbert és Oláh Csongor mutatják be a Régi Magyar Cabaret című előadásukat, amely a 20. század eleji magyar kabaré világát idézi meg. Az előadáson könnyed humorú sanzonok és vitriolos kabarédalok hangzanak el, amelyek nemcsak a korabeli társadalomkritikát, hanem a pesti orfeumok és kávéházak hangulatát is életre keltik.
Az esti programot Dés László szólókoncertje zárja, amely lehetőséget kínál arra, hogy a közönség Kolozsváron hallja először a zeneszerzőt kizárólag egy zongorával kísérve. Dés László az evangélikus-lutheránus templomban nem csak zenélni fog, de mesélni is dalainak születéséről, az alkotás folyamatáról és hogy milyen is volt együtt dolgozni Bereményi Gézával és Esterházy Péterrel.
A fesztivál utolsó napján, kedden Móser Ádám harmonikaművész színes klezmer-estjét hallhatjuk a Bulgakov kávéházban. A zenész saját szerzeményeit és a klezmer legkülönfélébb stílusait mutatja be, amely révén egy zenei időutazásra hívja a hallgatóságot.
Az est fénypontjaként a Belvárosi Unitárius templomban Malek Andi Soulistic koncertje várja a közönséget. Az előadás során a népszerű Hegedűs a háztetőn című musical felejthetetlen dallamai csendülnek fel, Jáger Bandi érzelmes hangszerelésével kísérve. A koncert ígérete szerint a hallgatóság nemcsak a zenészi virtuozitásban, hanem a zsidó hagyományok gazdagságában is részesülhet, hiszen a program második felében jiddis szving dalok és szefárd művek is elhangzanak.
A részletes program a hatartalankultura.hu oldalán olvasható.
A zsidó közösség Kolozsváron
Ahogy olvashatjuk a Kolozsvári Zsidó Hitközség oldalán, a kolozsvári zsidóság története mélyen összefonódik a város kulturális életével. A helyi közösség a 20. század elején élte fénykorát, 1941-ben körülbelül 16 763 főt számlált, ami a lakosság 15,1%-át tette ki. Kiemelkedő tagjai közé tartozott Karácsony Benő (ügyvéd, író), Ligeti Ernő (író), Bárd Oszkár (orvos, költő), Szántó György (regényíró) vagy Róth Hugó (ügyvéd, író), aki aktívan részt vett a romániai Országos Magyar Párt megalakításában. A kulturális életet számos zsidó származású művész és közéleti személyiség gazdagította, például Janovics Jenő és Kádár Imre, akik a kolozsvári Magyar Színház igazgatói voltak.
A holokauszt alatt 16 148 zsidót deportáltak Kolozsvárról Auschwitzba és a háború végére mindössze körülbelül 80-an éltek a városban, akik bujkálással menekültek meg. 1945 után a kolozsvári zsidóság száma hozzávetőlegesen ezerre tehető, ebben benne voltak azok is, akik 1940 előtt Romániába menekültek, és visszatértek vagy onnan települtek át Kolozsvárra. A kolozsvári hitközség ma mintegy 400 tagot számlál.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!