A közoktatás a társadalom tükre – az alkotók jelenlétében mutatták be Kolozsváron a Fekete pontot

A közoktatás a társadalom tükre – az alkotók jelenlétében mutatták be Kolozsváron a Fekete pontot
Paul Mátis és Mészöly Anna a Fekete pont című filmben – Forrás: Filmtett Egyesület

Csütörtök este a kolozsvári Győzelem moziban, a Filmtettfeszt keretében is bemutatták Szimler Bálint legújabb alkotását, a Fekete pontot. A teltházas vetítést követően a rendező és a film producere, Osváth Gábor is részt vettek a közönségtalálkozón.

A történet két főszereplőre fókuszál, az ötödik osztályos Palkóra (Paul Mátis) és egy fiatal tanárnőre, Jucira (Mészöly Anna). A nézők Palkó szemén keresztül tapasztalhatják meg azokat a szituációkat, amelyek már sokak számára ismerősek lehetnek. Az oktatási rendszer komikus abszurditásai, az évnyitó a tűző napon, az iskolai menza gyomorforgató ételei és a tanórák szigorú, feszültséggel teli légköre egyaránt tükrözik azt a fojtogató légkört, amelyben minden szereplő kénytelen mozogni. A tanulók között kialakult hierarchia is megjelenik, a diákok egymásnak osztják ki a fekete pontokat, míg a tanári kar elvárásai és a tankerület ellenőrzése egyfajta arctalan, büntető hatalomként lebeg a mindennapok felett.

Szimler Bálint elmondta, hogy a forgatások során több iskolát felkerestek, ahol diákokkal, szülőkkel és elbocsátott tanárokkal folytattak beszélgetéseket, hogy a közoktatás jelenlegi helyzetét minél hitelesebben mutathassák be. A film legtöbb jelenete szinte teljesen improvizatív volt, a szereplők saját tapasztalataikra építve alakították a párbeszédeket, ami tovább fokozta az érzelmi hatást.

A rendező számára a film alapgondolata abból a személyes érzésből fakadt, hogy „gyakran tétlenül nézzük végig, ahogy hibás rendszerek uralkodnak rajtunk és csendben elszenvedjük azokat, ahelyett, hogy változtatnánk”. Mint mondta, ezzel a filmmel szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a magyar társadalom számos problémája a közoktatás szintjén is tükröződik és ezekre a helyzetekre nem csak szemlélőként kellene reagálni. A filmben ábrázolt iskola mikroszinten tükrözi az egész társadalom problémáit. A változás iránti igény már jó ideje ott motoszkál a közösségben, de ahhoz, hogy valódi átalakulás történjen, cselekedni is kell.

A Fekete pont nemcsak hazai körökben aratott sikert, hiszen a nyáron a Locarnói Filmfesztiválról három díjat is elhozott. Mészöly Anna a legjobb színésznő díját kapta, míg Szimler Bálint a legjobb rendezőnek járó elismerést és a rendezői különdíjat is elnyerte. A közönség és a szakma egyaránt nagy elismeréssel fogadta a filmet, amely állami támogatás nélkül, közösségi összefogással készült el.

A Fekete Pontot szombaton, október 5-én este 8-tól a temesvári Győzelem moziban, vasárnap, 6-án délután 4-től a csíkszeredai Csíki Moziban, ugyanaznap 18:45-től pedig a sepsiszentgyörgyi Művész Moziban vetítik.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!