Enyedi Ildikóval és a leghosszabb Filmgaloppal jön az idei Filmtettfeszt
Több tucat meghívottal, 10 nagyjátékfilmmel, megrázó doksikkal és a leghosszabb Filmgaloppal jön október 2-6. között a 24. Filmtettfeszt, amelynek szervezői, Zágoni Bálint, Buzogány Klára és Jakab-Benke Nándor pénteki sajtótájékoztatójukon ismertették a kolozsvári (és nem csak) programtervet. Az idei fesztivál eseményei 17 erdélyi településen zajlanak, újdonságként idén már Szentegyházán is lesznek vetítések. Emellett számos szakmai eseményt, közönségtalálkozót és kerekasztal-beszélgetést is tartanak, amik nemcsak a filmkedvelők számára, hanem a szakma iránt érdeklődőknek is tartogatnak érdekességeket.
Három erdélyi premier
A fesztivál 10 nagyjátékfilmet mutat be, és közülük három alkotás – Szimler Bálint Fekete pontja, Szilágyi Zsófia Január 2. c. filmje valamint Fazekas Péter Ma este gyilkolunk című alkotása – Erdélyben először a Filmtetten lesz látható. A szervezők reményei szerint részt vesz a fesztiválon a Fekete pont rendezője, Szimler Bálint és producere, Osváth Gábor, a Január 2. line producere, Vodál Vera, valamint a Ma este gyilkolunk rendezője, Fazakas Péter, valamint egyik főszereplője, Koltai Róbert.
A dokumentumfilmes válogatás is izgalmasnak ígérkezik, „kiemelkedő magyar dokumentumfilmek készültek, amelyek témájuk és kivitelezésük révén egyaránt figyelemre méltók, így mindenképpen helyük van a fesztiválokon” – nyilatkozta Buzogány Klára, a szervezőcsapat egyik tagja.
Kiemelkedik a szekcióból Csáki László Kék Pelikánja, amely egy valós interjúkkal övezett, animációs eszközökkel illusztrált dokumentumfilm. A komoly történelmi vonatkozásokat egy abszurd humorú vizuális világ kompenzálja. Moharas Attila Szolgának születtek című alkotását is külön kiemelték a szervezők, amelynek készítése során a rendező hosszú évekig követte egy testvérpár életét. Az idei TIFF legjobb dokumentumfilmjét, Révész Bálint és Mikulán Dávid Kixét is moziban nézheti meg ismét a kolozsvári közönség. Mindhárom doksit elkíséri a rendezője is, így a nézők közelebbről is megismerhetik az alkotások hátterét és a készítésük során felmerült élményeiket.
Két igazi magyar filmtörténeti klasszikussal is kedveskednek a szervezők az érdeklődőknek. Török Ferenc Moszkva tér című kultikus alkotása nyitja a fesztivált, és vetítésén maga a rendező is jelen lesz. A szervezők a film első bemutatójának 25. évfordulója alkalmából hozták el Kolozsvárra Simon mágus című filmet, amit Enyedi Ildikó társaságában fognak levetíteni.
És még nincs vége. Egyedi filmkoncert is lesz, amelyen az 1929-es Rabmadár című avantgárd film vetítését Hodován Milán és társai élő zenével fogják kísérni. Emellett könyvbemutatót is tartanak, amelyen a Janovics Jenő. A kolozsvári filmgyártás megteremtője c. kötetet prezentálják a társszerzők, Zágoni Bálint és Kurutz Márton.
Emellett a Művész moziban az átalakuló televízióról tartanak konferenciát, míg a Vallásszabadság Házában médiatudatosságról, az online gyerekvédelemről és a mesterséges intelligencia médiára gyakorolt hatásáról lesz konferencia. A meghívott előadók között a budapesti Metropolitan Egyetem, a MOME és a Sapientia oktatói és kutatói is helyet kapnak.

A gyermekek sem maradnak program nélkül: négy gyermekfilm várja őket, köztük a Bogyó és Babóca, a Sárkány és papucs, a Tomi Polli és a varázsfény, valamint a Misi mókus kalandjai.
A részletes program itt érhető el.
Damokos Csaba látványtervező kapja a Sárga Csikó díjat
Az alkalomból a fesztivál ideje alatt a látogatók megcsodálhatják a tervezői munkáiból összeállított kiállítást, és október 4-én 18:30-kor a Planetáriumban egy kerekasztal-beszélgetés is lesz a témában. A Fám Erika-díjat idén Ritter Györgynek ítélték, mint a Filmtett egyik legrégebbi és legkitartóbb szerzőjének.
És ha már díjak, akkor idén 10. alkalommal rendezik meg a Filmgaloppot. A programban idén fikciós alkotásokkal lehetett nevezni, és az eddigi leghosszabb Filmgaloppra lehet számíthatnak. Az előzsűri által kiválasztott filmeket kétszer kétórás blokkban mutatják be.
A verseny kínálatában az intim drámáktól kezdve a Tarantino-hatású filmekig számos különböző stílusú és műfajú alkotás várható. Jakab-Benke Nádor, a Filmgalopp programfelelőse izgatottan osztotta meg, hogy a verseny filmek között szerepelni fog a Sapientia és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem hallgatói által közösen készített alkotás is, amely az intézmények közötti együttműködés új példáját jelenti.
A zsűriben Szabó R. Ádám, az előző év kritikusi díjazottja, Moldvai Katalin, az Elfogy a levegő című film rendezője, valamint Varga Ferenc újságíró és podcaster foglal helyet.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!