Megabábok között bukkantunk rá a kolozsvári Wonder Puck utcai bábfesztivál japán mikroelőadására

Megabábok között bukkantunk rá a kolozsvári Wonder Puck utcai bábfesztivál japán mikroelőadására
A japán PP Színház miniatűr előadását egy fatörzsbe rejtett színpadon játszák egyetlen néző számára – Fotó: Wonder Puck Fesztivál

A WonderPuck Fesztivál 2024-ben ismét izgalmas programokkal várta a közönséget Kolozsváron, szeptember 6. és 8. között. Idén nyolc különböző országból érkeztek művészek, akik Kolozsvár utcáit színpaddá alakították, interaktív előadásaikkal elvarázsolva a közönséget. Az esemény egyaránt kínált családoknak szóló nyitott színházi előadásokat és különleges látványosságokat.

A fesztivál programjában szinte minden műfaj és előadási forma megtalálható volt. A spanyol Grupo Puja lenyűgözte a nézőket a 40 méter magasban bemutatott darabjával, míg a klasszikus mesék, mint a Dzsungel könyve és a román népmesei hős, Păcală kalandjai is nagy népszerűségnek örvendtek. Emellett kiemelkedett egy modern darab is, amely a fiatalabb felnőtt közönséget célozta meg: a burnout jelenségére reflektáló kabaré, a Nagy B.

A fesztivál különlegességeként a japán PP Theatre egyszemélyes bábelőadása is hatalmas érdeklődést keltett, a két színészből álló minitársulat három napon át mutatta be sajátos, háromperces bábelőadásait. Nemcsak technikailag volt lenyűgöző, hanem egyedi hangulatvilágában is.

Yuki és Kaz

A produkció különlegessége a személyre szóló privát élmény: mindössze egyetlen néző tekintheti meg az előadást egy kis lyukon keresztül, amely a színpadot rejtő fatörzsbe van vágva. A japán előadást Kolozsvár Főterén, a Bánffy-palotában sőt még a Farkas utcában is volt alkalmunk megtekinteni.

A produkció középpontjában Yuki áll, egy japán bábszínész, aki 2019-ben mutatkozott be először Kolozsváron, a Puck Fesztiválon. ,,Az volt az első romániai utazásom, azóta is nagyon vártuk, hogy újra itt lehessünk. Kolozsvár lenyűgöző város és az itteni emberek már akkor is nagyon fogékonyak voltak a művészetemre. Nagyon boldog vagyok, hogy újra meghívást kaptunk„ – nyilatkozta Yuki.

Előadásai során fából készült marionettfigurákat használ, melyeket a párja, Kaz készít saját kezűleg. A művészi munkája precizitásra és a finomságra épül, ezáltal a bábok szinte életre kelnek a nézők szeme előtt.

Maga a színpad is különleges: újrahasznosított anyagból formázott fatörzs elé ültetik a nézőt, aki egy kukucskáló lyukon keresztül pillanthat be a titkos világba, amelyet a bábszínész teremt.

A fesztivál három napjára Yuki és Kaz három különböző előadást hoztak. Amikor mi találkoztunk, akkor épp a Love / Szerelem című bábjáték futott háromperces turnusokban. Ha már egy fatörzs alakú tárgy szolgált a színpadi környezet megteremtéséhez, teljesen természetesnek hatott, hogy a főszereplői a szerelmi történetnek két kis hernyócska volt, akik egy alma közelében találtak egymásra.

Kaz a pulikutya báb mozgatásával szórakoztatja a nézőket, miközben a háttérben a fatörzs elé telepedett néző megtekinti a Yuki által előadott háromperces produkciót – Fotó: Wonder Puck Fesztivál hivatalos Facebook-oldala
Kaz a pulikutya báb mozgatásával szórakoztatja a nézőket, miközben a háttérben a fatörzs elé telepedett néző megtekinti a Yuki által előadott háromperces produkciót – Fotó: Wonder Puck Fesztivál hivatalos Facebook-oldala

A zenei aláfestés fejhallgatón keresztül érkezett, ami elmélyítette az előadás hangulatát, és bevonzotta a nézőt ebbe a miniatűr világba. Yuki különös figyelmet fordít a művészetét befogadókra, azt is kiemelte, hogy a darabjai teljes átéléséhez “elengedhetetlen, hogy a néző képzelete is aktívan részt vegyen benne, a narráció hiánya éppen ennek ad teret."

Míg a nézők sorban várakoztak az előadására, a fesztivál egyik bájos momentuma volt, hogy Kaz az általa készített pulikutya bábbal szórakoztatta a gyermekeket. Ez tovább fokozta az élményt, és a várakozás idejét is játékossá, szórakoztatóvá tette.

Az előadásra nagy volt az érdeklődés, hosszú sorok kígyóztak a “színpad” előtt, hiszen egyszerre csak egyetlen néző tekinthette meg az előadást.

Az előadás az ősi japán bunraku hagyományokból merít

A Yuki és Kaz által bemutatott produkció a bábművészet egyik legmagasabb szintjét képviseli Japánban és egészen a 17. századra nyúlik vissza. Yuki így mutatta be: ,,A bunraku szamuráj hagyomány, ami az UNESCO által őrzött kulturális értékek listáján is fönt van. Bár a PP Színház nem közvetlenül a bunrakura épül, tisztelgés a japán bábművészet előtt, egy modern, minimalista formában.”

A bábjátékban minden apró részlet – a bábok finom mozgása, a zene és az előadás tempója – a néző és a bábszínész közötti közvetlen kapcsolatra épül. Ez a formátum teljesen eltér a hagyományos színházi élményektől, itt egy-egy privát világ részévé válhatunk, ahol az előadás teljes mértékben a nézőre fókuszál.

,,Otthon nagy jelentősége van a nem verbális művészeteknek, ahol a mozdulatok és a zene kifejező ereje kiemelkedő. A bábelőadásaim jól illeszkednek a japán kulturális értékekhez, amelyek a finom, szavak nélküli kifejezést és a meditációs élményeket hangsúlyozzák. Mivel Japán egy zajos és nyüzsgő ország, ott különösen fontosnak éreztem, hogy az embereknek legyen lehetősége kiszakadni a gyors tempójú, káoszos mindennapokból és egy nyugodt élményben részesüljenek. Ezt tartom igazán fontosnak egy olyan társadalomban, ahol a tempó és a zaj gyakran dominál" -mesélte a bábmester.

Az előadás során a nézők az intimitás és a személyes kapcsolat erejéből fakadó élményekkel gazdagodnak. Több látogató is leírta, hogy különleges varázslatot éreztek, amelyet semmilyen más színházi formában nem tapasztaltak még. Egyesek azt emelték ki, hogy a három perces bábjáték alatt teljesen elmerültek a történetben, mintha egy titkos világba csöppentek volna.

A művészek egyébként nemcsak Kolozsváron, hanem világszerte nagy érdeklődést keltettek: eddig 15 országban és 26 fesztiválon mutatták be produkciójukat, amely öt nemzetközi díjat is elnyert. Ez az egyedi formátum egyre több figyelmet kap a közönségtől, hiszen radikálisan eltér a hagyományos színházi struktúráktól és egy teljesen új perspektívát kínál.

A nemzetközi siker nem csupán a művészeti kiválóságot, hanem a globális színházi innováció iránti nyitottságot is tükrözi. A japán művészek egy olyan univerzális nyelvet beszélnek, amely túlmutat a kulturális határokon és új dimenziókat nyit meg a színház világában. Nem csupán egy előadás, hanem egy merész, innovatív művészi kísérlet is.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!