Mózes Attila írói, kritikusi és szerkesztői életművéről tartanak konferenciát Kolozsváron

2024. április 18. – 16:00

Másolás

Vágólapra másolva

Mózes Attila író, irodalomkritikus, szerkesztő életművéről tartanak konferenciát április 25-26-án Kolozsváron.

A század hamutartója – Mózes Attila-konferencia című rendezvényen magyarországi és erdélyi irodalomtörténészek, különböző folyóiratok, műhelyek szerkesztői tartanak előadásokat Mózes Attila életművéről, írta az MTI. A rendezvényt a kolozsvári Helikon folyóirat, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság, a Bukaresti Egyetem, az Erdélyi Magyar Írók Ligája és az Erdélyi Múzeum-Egyesület szervezi.

A konferencián Mózes Attila írói és kritikusi munkásságáról, irodalmi kapcsolathálójáról, a Digitális Irodalmi Akadémia honlapján szereplő szövegeiről, a Helikonhoz fűződő kapcsolatáról lesz szó. A program itt érhető el.

A rendezvény részeként Szántai János beszélget Király László Kossuth-díjas erdélyi magyar költővel, íróval. A konferencián Antal Balázs, Radics Péter, Vermesser Levente és Vida Gábor részvételével tartanak kerekasztalbeszélgetést, melyet Papp Attila Zsolt vezet, majd a Helikon szerkesztőségébe is ellátogatnak a résztvevők.

Az első nap zárásaként a Bulgakov kávéházban tartanak szépirodalmi felolvasást Antal Balázs, Fekete Vince, Király Zoltán, László Noémi, Márton Evelin, Vermesser Levente, Vida Gábor és Wirth Imre részvételével.

A konferencia másnap a KAB-székházban folytatódik, ahol Mózes Attila novelláiról, prózájáról, életművéről értekeznek az előadók.

Mózes Attila (1952-2017) a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészettudományi karán 1976-ban szerzett orosz-magyar-francia tanári diplomát. Pályáját a román lakosú Székelyhidason kezdte, ahol franciát és tornát tanított 1976 és 1979 között. Ezután Kolozsvárra került az Utunk szerkesztőségébe, 1990-től a lap utódjának, a Helikonnak lett a prózarovat-vezetője.

Nemzedékének egyik legkiválóbb írója volt, az Átmenetek, a Füstkorom, Az Oroszlán Hava és egyéb történetek, az Egy pohár vigyor, a Napnyugati vándorlás című elbeszéléskötetek, valamint az Egyidejűségek című regény, az Árvízkor a folyók megkeresik régi medrüket című regény, illetve A vénasszonyok nyara című kisregény szerzője. Két utolsó prózakötete, a Zsibvásár és a Foglaló – 13+1 érzelmes beszély 2010-ben, illetve 2011-ben jelent meg.

2012-ben kapta meg a Márai Sándor-díjat, négyszer vehette át a Romániai Írók Szövetségének prózadíját, legutóbb 2014-ben, és az Erdélyi Magyar Írók Ligájának nagydíjában és kritikai díjában is részesült 2002-ben és 2004-ben. 2019-ben posztumusz a Digitális Irodalmi Akadémia tagjai közé választották.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!