Egy hét múlva már Filmtettfeszt, a szervezők az utolsó részleteket is elárulták

2023. szeptember 29. – 17:45

Másolás

Vágólapra másolva

Reisz Gábor velencei filmfesztiválon díjazott Magyarázat mindenre című filmjét ugyan (még) nem vetítik, de 17 nagyjátékfilmet, 5 doksit, illetve számos rövidfilmet meg lehet nézni a szűk egy hét múlva kezdődő Filmtettfeszten, amelynek szervezői péntek délben tartottak beharangozó sajtótájékoztatót. Összesen 16 erdélyi városban lehet tavaly / idén bemutatott, esetleg már klasszikusnak számító magyar filmeket (többségében) ingyen nézni: Kolozsváron kívül Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán, Nagyváradon, Gyergyóban, Szatmárnémetiben, Nagybányán, Szamosújváron, Tordaszentlászlón, Nagyszebenben, Brassóban, Temesváron, Aradon lesznek vetítések.

A programra most részletesen nem térek ki, hiszen az helyszíneként eltérő, és itt lehet böngészni, helyette csak annyit jegyzek meg, hogy ugyan Temesvár kivételével mindenhol ingyenesen lehet filmeket nézni, de van, ahol nulla lej értékű jegyet kell váltani, például a fesztivál központi helyszínének számító Kolozsváron.

A vetített filmek között van Magyarország Oscar-nevezése, a Kojot négy lelke, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott Műanyag égbolt, vagy épp a csíkszeredai születésű Orbán Levente főszereplésével bemutatott A másik érintése. A szervezők minden évben igyekeznek néhány jelentős klasszikust is levetíteni, ilyen az idei nyitófilm, a 20 éves Kontroll, de moziban lehet megnézni Gárdos Péter Szamárköhögését is. Sőt, mindkét említett filmet elkíséri egy-egy meghívott is, így lesz közönségtalálkozó Csányi Sándorral, a Konrtoll főszereplőjével és Gárdos Péter rendezővel is.

A szervezők összesen 20 meghívottat várnak, például Kolozsváron lesz Szamosi Zsófi, aki a Műanyag égboltot kíséri el, Stork Natasa, aki a Veszélyes lehet a fagyival jön, Rudolf Péter pedig a Szerencsés Dániel című klasszikus apropóján lesz jelen. A Hatalom című film vetítése után Prikler Mátyással lesz közönségtalálkozó, a Mellékszereplőket Maruszki Balázs forgatókönyvíró és Sós Zoltán rendezőasszisztens kíséri el, míg a Kojot négy lelke alkotóival, Baumgartner Zsolt animációs rendezővel és Tenkei Péter animátorral is lehet találkozni.

A játékfilmek mellett öt dokumentumfilmet is vetítenek, ezek közül kettő kifejezetten erdélyi kötődésű. Maksay Ágnes Petőfi erdélyi kötődéseit vette számba a Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én című doksijában, míg az Olimpiai álom Erdélyben (r. Szarka Nóra) egy széles körben alig ismert történetet, a Borsafüredre tervezett olimpia történetét mutatja be. Ugyanakkor meg lehet nézni a magyarországi mozikban nagy sikerrel futó, a férfi vízilabda válogatott nagygenerációját bemutató A nemzet aranyait (r. Zákonyi S. Tamás) is, amit szervezők szerint a sportot messziről kerülők is élvezettel figyelhetnek, azzal együtt is, hogy két és fél óra. Mindhárom említett film alkotójával lesz közönségtalálkozó is.

Buzogány Klára, Jakab-Benke Nándor és Zágoni Bálint tart sajtótájékoztatót – Fotó: Gál László / Transtelex
Buzogány Klára, Jakab-Benke Nándor és Zágoni Bálint tart sajtótájékoztatót – Fotó: Gál László / Transtelex

A gyerekeknek a Bogyó és Babóca legújabb, az évszakok változását nyomon követő évadát vetítik, és Nepp József Hófehére is szerepel a programban – bár a kifordított Hófehérke-történet legalább annyira szól a felnőtteknek, mint a gyerekeknek. Nem csak a moziba várják a gyerekeket, a Filmarchívummal együttműködésben tartanak filmes foglalkoztatást is gyerekeknek (illetve felnőtteknek.) Ezen a mozi születése előtti mozgóképes eszközöket is ki lehet próbálni.

Emellett két rövidfilmes válogatást is műsorra tűznek a fiataloknak, az egyiket a budapesti Primanima fesztivál dialógus nélküli, tényleg a legkisebbeknek szóló filmjeiből, a másikat pedig az idén 52 éves Kecskemétfilm klasszikusai közül. A Kecskemétfilmtől érkező klasszikusokat Mikulás Ferenc, a stúdió alapítója és vezetője kíséri el, aki Kolozsváron mesterkurzust tart az érdeklődőknek. Emellett még három-négy rövidfilmes válogatást is vetítenek, az egyikben díjazott alkotásokat lehet nézni Magyarországról, egy másik blokkban pedig vajdasági magyar rövidfilmeket vetítenek. Ezeken kívül a 19. Filmtett-workshop filmjeinek is a fesztiválon lesz a bemutatója. És ha ez nem lenne elég, akkor ott vannak a Filmgalopp verseny filmjei is, amelyek többsége szintén rövid.

Elég jól megmutatja, hogy mi foglalkoztatja az erdélyi magyar filmeseket – foglalta össze az idei Filmgalopp verseny nyolcas mezőnyét Jakab-Benke Nándor anélkül, hogy bárkit is külön kiemelt volna. A szervezők mindenkit arra biztatnak, hogy vegyenek részt az online közönségszavazásban, hogy ezzel is bátorítsák az erdélyi fiatal filmeseket.

Nem csak a fiatal filmeseknek osztanak díjat egy hét múlva: a szervezők azt is bejelentették, hogy Lakatos Róbert kapja az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett kitüntetést, a Sárga Csikó-díjat. Ezt minden évben egy olyan személyiség kapja, aki „munkásságával alkotóként, szakmai példaképként, oktatóként elévülhetetlen érdemeket szerzett, tevékenységével gazdagítja az erdélyi magyar filmes kultúrát, illetve jelentős mértékben segíti vagy segítette kezdő és tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását”. „Úgy éreztük, hogy idén ő az, aki ki kell emelni” – fogalmazott Buzogány Klára, a Filmtettfeszt egyik szervezője. Lakatos Róbert tiszteletére vasárnap, október 8-án a Győzelem moziban levetítik a Ki kutyája vagyok én? című, legfrissebb alkotását. A Fám Erikáról elnevezett filmkritikusi nívódíjat, amit a portál hűséges külső szerzőinek ítélnek oda, idén Szabó R. Ádám kapja.

Emellett több minikonferenciát is szerveznek a fesztivál idején, sőt, nem csak Kolozsváron lesznek konferenciák. Egyrészt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal partnerségben a fiatal nemzedékek médiatudoatosságának a helyzetéről lesz minikonferencia október 5-én, Kolozsváron. Ezt ugyanakkor Nagyváradon és Csíkszeredában is megszervezik, október 6-án, illetve október 7-én.

Emellett a BBTE Magyar Film és Média Intézetével közösen az elképzelt Erdélyről tartanak konferenciát. „Nagyon sok Erdélykép létezik. Másképp látjuk mi magunkat, illetve másképp látnak minket a magyarországiak. Olyan szakembereket hívtunk, akik munkájuk során ezeket az asszimetrikus, párhuzamos erdélyi képeket kutatják” – mondta Csibi László, az intézet vezetője. A fesztivál részletes programja itt érhető el.

Ha már Reisz Gábor legújabb filmjével kezdtem, akkor vele is zárom. A Transtelex kérdésére a szervezők elmondták, ugyan a fesztiválon nem vetíthetik, hiszen ők csak a magyarországi bemutató után tűzhetik műsorra, de október végétől már az erdélyi közönség is láthatja a filmet. Október 24-én lesz a Magyarázat mindenre romániai díszbemutatója Kolozsváron a rendező jelenlétében (aki épp a BBTE-re jön tanítani), majd néhány nappal később, október 27-én kerül a mozikba.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!