Enyedi Ildikó lesz az idei TIFF egyik kiemelt rendezője
Enyedi Ildikó lesz a 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) egyik kiemelt rendezője a 3x3-as szekcióban, jelentették be a szervezők. Az említett szekcióban minden évben három elismert rendező három filmjét vetítik, idén Enyedi mellett a francia Gaspar Noé és a román Alexandru Solomon filmjei lesznek láthatóak.
A francia mozi fenegyerekének tartott Gaspar Noé (eredetileg Argentínában született, és 12 éves korában költözött a családjával Franciaországba) a világ számos filmfesztiválján megfordult már, díjazták többek között Cannes-ban is. A TIFF-en vetítik:
- a 2002-es Visszafordíthatatlant (Irréversible) Vincent Cassel és Monica Bellucci főszereplésével,
- illetve a 2009-es Hirtelen az üresség (Enter the Void) című fantasy-thrillert, ami egy fiatal férfi halála utáni testen kívüli élményét követi nyomon.
- a tavaly bemutatott Vortex c. pszichológiai drámáját, amit egyesek a rendező legérettebb filmjének tartanak, és egy idős házaspár utolsó napjait követi nyomon a párizsi lakásukban. A Vortex idén ősszel kerül a romániai mozikba.
Enyedi Ildikót valószínűleg nem nagyon kell bemutatni senkinek, a TIFF-re érkezik tőle:
- az 1989-ben Cannes-ban bemutatott Az én XX. századom (a legjobb elsőfilmesnek járó Arany Kamera díjat nyerte)
- a 2017-ben Berlinben Arany Medve díjjal kitüntetett Testről és lélekről,
- illetve a legfrissebb, a tavalyi cannes-i versenyprogramban szereplő A feleségem története.
Az utóbbi a TIFF Magyar Nap programjának is a része, többek között a Bodolai Balázs főszereplésével készült Legjobb tudomásom szerint, a három tinédzser életét követő Dívák, egy vadóc kislány történetét bemutató Külön falka, illetve a harmincasok kapunyitási pánikjáról szóló Cristina Groșan-rendezés, A legjobb dolgokon bőgni kell mellett. A Magyar Nap keretében vetítik még Pálfi György legújabb rendezését, a Mindörökkét, illetve a versenyszekcióban is szereplő Szelídet (László Csuja, Anna Nemes rendezése) is.
A román dokumentumfilmes szcéna emblematikus alakja Alexandru Solomon, akinek a következő munkáit láthatjuk:
- a Clara B archív felvételek és fényképeken keresztül meséli el egy fotós és riporter fiktív történetét
- a 2007-ben bemutatott Război pe calea undelor /Háború a hullámokon című film a forradalom előtti Szabad Európa Rádióról szól
- a 2017-es, Európai Filmdíjra is jelölt Ouăle lui Tarzan/Tarzan golyói egy ember-majom hibrid, egy ideális dolgozó létrehozásának a történetét mutatja be.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!