Fico letett a vétóról, az Európai Unió elfogadta az Oroszország elleni 18. szankciócsomagot
Az Európai Unió megállapodott az Oroszországgal szembeni 18. szankciócsomagról, az intézkedés célja, hogy tovább szűkítse az orosz olaj- és energiaipar mozgásterét, írja a Reuters. Kaja Kallas, az Európai Bizottság alelnöke az intézkedésről szóló X-posztjában azt írta, ez az eddigi legszigorúbb szankciós csomag.
Az intézkedés legfontosabb pontjai:
- Az orosz olaj eddigi, hordónként 60 dolláros árplafonját dinamikus árplafonná alakítják át, ami jelenti, hogy az orosz olaj árának 15 százalékkal mindig alacsonyabban kell maradnia az átlagos piaci árnál. A hathavonta automatikusan módosuló új árplafon 47,6 dollárral lép életbe.
- Korlátozzák az orosz bankok tranzakciókhoz való hozzáférését,
- 105, „a szankciók kijátszására használt »árnyékflottás« hajót vesznek célba”;
- és megtilt minden, az Északi Áramlat gázvezetékkel kapcsolatos tranzakciót.
„Ez a döntés alapvető fontosságú és időszerű, különösen most, válaszul arra, hogy Oroszország fokozta a városainkat és falvainkat ért brutális csapásokat” – reagált a döntésre Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
A csomagot azután fogadták el, hogy Robert Fico szlovák kormányfő utasítást adott a szlovák uniós képviselőknek, hogy a pénteki szavazáson ne vétózzák meg. A szlovák delegáció eddig hatszor vétózott a szankciós csomag ügyében, a további ellenállás viszont már nem szolgálná az ország érdekeit. Fico bejelentette, Szlovákia írásos garanciákat kapott az Európai Bizottságtól.
Az Európai Unió utoljára májusban fogadott el szankciós csomagot Oroszországgal szemben, akkor példátlanul sok, közel kétszáz hajót szankcionáltak az úgynevezett „árnyékflottából”. A gyanú szerint ugyanis Oroszország más országok zászlaja alatt – vagy akár jelzés nélkül – a korábban bevezetett ársapkát megkerülve szállít olajat, és esetleg kábeleket is szaggat. Rácz András Oroszország-szakértő július elején arról posztolt, hogy december óta legalább hat esetben történtek rejtélyes robbanások orosz vagy az orosz árnyékflotta részét képező szállítóhajókon.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!