Megerősödött Orbán szövetségese a portugál előrehozott választáson
A jobboldali Demokrata Szövetség nyerte a portugál előrehozott választásokat vasárnap, de nem sikerült kormányzó többséget szereznie – írja a Politico. A koalíció 32 százalékos támogatottsággal 89 parlamenti mandátumot szerzett, messze a többséghez szükséges 116 képviselői helytől.
A baloldali Szocialista Párt jelentős vereséget szenvedett: 20 helyet veszítettek, és mindössze 58 mandátummal zártak, holtversenyben a radikális jobboldali Chega párttal.
A Chega történelmi erősödést mutatott: 2019-ben még csak egy képviselőjük volt, most viszont már a parlament negyedét birtokolják. Az egyenlőség még változhat a külföldi szavazatok megszámlálása után.
A Chega és a Fidesz közötti kapcsolat főként az európai szélsőjobboldali és jobboldali populista pártok közötti együttműködések keretében értelmezhető. A Chega bevándorlásellenes, ultranacionalista, EU-kritikus és tradicionalista értékeket képvisel. A párt elutasítja a „brüsszeli bürokráciát”, hangsúlyozza a nemzeti szuverenitást, és konzervatív társadalmi értékeket vall.
Az előrehozott választásokra a kormányfő, Luís Montenegro körüli „Spinumviva-botrány” és egy elbukott bizalmi szavazás miatt került sor. A Spinumviva-botrány egy friss portugál politikai ügy, amely Luís Montenegro miniszterelnököt és az általa alapított Spinumviva nevű adatvédelmi tanácsadó céget érinti. Bár Montenegro tagadja az összeférhetetlenséget, végül lemondásra kényszerült.
A választási részvétel emelkedett: a szavazásra jogosultak 64 százaléka élt jogával, szemben a tavalyi 59 százalékkal.
Montenegro kizárta az együttműködést a Chega párttal, így valószínű, hogy a kormányalakításhoz ismét a baloldal hallgatólagos támogatására lesz szüksége. Ez azonban kérdéses, mivel a Szocialista Párt vezetője, Pedro Nuno Santos lemondott a választási vereség után, és jelezte: a jövőbeni együttműködésről már az utódjának kell döntenie.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!