Nemzetközi Sajtóintézet: Az ellehetetlenítési törvény a legsúlyosabb támadás a magyar média ellen

2478

A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) közleménye szerint komoly veszélyt jelent a független újságírásra és a sajtószabadságra a Halász János által jegyzett, ellehetetlenítési törvény néven elhíresült tervezet, ezért az ellen fel kell lépni az uniós jog alapján.

Az IPI szerint a benyújtott törvényjavaslat lehetővé tenné a külföldi támogatásban részesülő médiaorgánumok és civil társadalmi szervezetek feketelistára helyezését, pénzügyi korlátozását és esetleges bezárását is. Ez évek óta

a legsúlyosabb támadást jelenti a magyar média ellen,

és a kormány több mint egy évtizede tartó, a független újságírás megbélyegzésére, üzleti modelljének aláásására és a médiapluralizmus szisztematikus felszámolására irányuló kampányának legújabb lépése.

A szervezet arról ír, hogy amennyiben a jogszabályt elfogadják, az gyakorlatilag az első külföldi ügynök típusú törvény lenne az Európai Unióban, ami újabb mérföldkövet jelentene „Magyarország demokratikus hanyatlásában”, és tovább fokozná a média szabadságának elnyomását az EU ebből a szempontból régóta a legrosszabb helyzetben lévő országában.

A törvényjavaslat közvetlenül veszélyezteti a média szabadságának és a médiapluralizmusnak az EU Alapjogi Chartájában meghatározott alapvető uniós értékeit. Azzal, hogy a törvény az EU-n belülről származó médiafinanszírozást célozza meg, szöges ellentétben áll az EU mint közösség és egységes piac elképzelésével. Ez az autokratikus jogszabály teret adna a független média orosz mintára történő megfojtásának, méghozzá az EU-n belülről.

Mivel a törvényjavaslat a következő hetekben emelkedhet törvényerőre, szervezeteink ma arra kérik az európai vezetőket és az Európai Tanácsot, hogy ismerjék fel, milyen komoly veszélyt jelent ez a törvény mind Magyarország, mind az EU számára, valamint vitassanak meg minden lehetséges intézkedést a fenyegetés kezelésére.

A közleményt aláírta az International Press Institute (IPI), a European Federation of Journalists (EFJ), a European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), a Free Press Unlimited (FPU) és az Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) is.

Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!