Lebukott a hangyabanda, több ezer hangyát találtak két belga fiatalnál
Vadon élő állatok illegális kereskedelmével vádolnak két belga fiatalt, akiknél a kenyai hatóságok több ezer, kémcsövekben őrzött hangyát találtak. A hatóságok szerint az ügy a kisebb méretű és kevésbé ismert fajok egyre inkább elterjedt csempészetének újabb esete.
A két 19 éves tinédzsert április 5-én vették őrizetbe egy vendégházban, ötezer hangya „társaságában”. A fiatalok zaklatott állapotban jelentek meg a kenyai fővárosban tartott tárgyalásukon, ahol szüleik vigasztalták őket. Állításuk szerint a hangyákat csak szórakozásból gyűjtötték, és nem tudták, hogy ezzel megsértették a kenyai törvényeket.
Egy másik eljárás keretében egy kenyai és egy vietnámi férfi ellen is vádat emeltek illegális állatcsempészet miatt ugyanazon a bíróságon. Náluk 400 hangyát találtak a hatóságok.
A kenyai vadvédelmi szolgálat közölte, hogy a négy férfi részt vett a hangyák Ázsiába és Európába csempészésében, hozzátéve, hogy a talált hangyák között a nagy méretű, vörös színű etióp maggyűjtőhangya (messor cephalotes) is szerepelt. Hozzátették, hogy a hangyák kicsempészése Kenyából nemcsak az ország biológiai sokszínűsége fölötti szuverén jogát sérti, hanem megfosztja a helyi közösségeket és a kutatóintézeteket az ökológiai és gazdasági előnyök adta lehetőségétől.
Kenyában a legnagyobb kihívást idáig a nagyobb vadon élő állatok – például az elefántok, orrszarvúak és tobzoskák – tesztrészeinek illegális kereskedelme jelentette. A vadvédelmi szolgálat szerint a négy férfi ügye a „csempésztrendek” eltolódását jelzi, az illegális kereskedelem az ikonikus emlősöktől a kevésbé ismert, ökológiai szempontból kulcsfontosságú fajok irányába mozdult el.
A két belga fiatalt a több nemzeti parknak is otthont adó Nakuru megyében fogták el. Az ötezer hangyát abban a vendégházban találták meg, ahol a fiatalok megszálltak. A rovarokat 2244 kémcsőben helyezték el, amelyeket vattával töltöttek meg, amiben a hangyák így akár hónapokig is életben maradhatnak. A két másik férfit Nairobiban fogták el, ahol 400 hangyát találtak náluk.
A kenyai hatóságok szerint a hangyák értéke az 1 millió kenyai shillinget (2,7 millió forint) is elérheti, bár a hangyák ára a faj és a piaci viszonylatok függvényében jelentősen eltérhet egymástól.
Philip Muruthi, az Afrikai Vadvilág Alapítvány (AWF) alelnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a hangyák létfontosságú szerepet játszanak a talaj tápanyagának növelésében, a növények csírázásának elősegítésében és táplálékul szolgálnak más fajok, például a madarak számára. Egyben figyelmeztetett a fajok csempészésével járó kockázatokra is, ideértve az általuk hordozott betegségek külföldi elterjedését a célországok mezőgazdaságában. Elmondása szerint „senki sem viheti csak úgy ki az országból az erőforrásokat”, és a hangyakereskedelem szabályozását sürgette.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!