Közvetlenül egy németországi amerikai támaszpontról irányították az oroszok elleni ukrán támadásokat – írja a 444.hu a New York Times részletes oknyomozó anyaga alapján. A cikkből kiderült, hogy a német támaszpontról amerikaiak segítségével adták ki az ukrán csapatoknak a lehetséges támadási célpontokat és a pontos koordinátákat is.
A cikk szerzője, Adam Entous mostani cikkéhez több mint 300 interjút készített az elmúlt egy évben, az összegyűjtött információk alapján bemutatta az orosz–ukrán háború nem nyilvános oldalát is. Kiderült többek közt, hogy az ukrán támadásokat a CIA és az amerikai hírszerzés a németországi Wiesbaden található amerikai támaszpontról koordinálta. A legsikeresebb ukrán műveletekben (például Moszkva cirkáló elsüllyesztése) is jelentős amerikai támogatást kaptak az ukránok.
A szerző állítja, hogy Biden-kormányzat újra meg újra olyan titkos műveleteket hagyott jóvá, amiket korábban megtiltott. „Amerikai katonai tanácsadókat küldtek Kijevbe, majd később még közelebb a harcokhoz. Wiesbadenben katonai és CIA-tisztek segítették a tervezést, és támogatták az ukrán támadásokat az Oroszország által annektált Krímben. Végül a katonaság és a CIA zöld utat kapott, hogy lehetővé tegye a pontos csapásokat mélyen Oroszország területén is.” Adam Entous arra jutott, hogy bizonyos tekintetben Ukrajna egy újabb visszavágó volt az Egyesült Államok és Oroszország közötti proxyháborúk sorában.
A cikk szerint miután Amerika kezdetben magára hagyta Ukrajnát, de Putyinnak 2022 februárjában nem sikerült napok alatt legyőznie az országot, az amerikaiak elkezdték egyre komolyabb fegyverekkel támogatni az ukránokat. A jelentősebb amerikai támogatás eredménye, hogy létrejött a németországi központ: 2022 tavaszától az amerikai és ukrán tábornokok jelentős részben együtt irányították a műveleteket, ebben részt vett a CIA és több amerikai hírszerzési szerv is.
Amerikai oldalról Christopher Donahue tábornok volt a kulcsszereplő a Németországból irányított műveletekben. A HIMARS rakétakilövők átadásáról Donahue és Cavoli tábornok, a NATO európai szövetséges erőinek legfelsőbb parancsnoka győzte meg a döntéshozókat Washingtonban. Eközben Mark A. Milley vezérkari főnök szkeptikus volt az ukránok esélyeivel kapcsolatban. A New York Times cikkében a szerző arról ír, hogy a németországi amerikai támaszpont ellenőrzött minden HIMARS-csapást, ők adták meg a célpontok pontos koordinátáit és határozták meg a kilövések időzítését.
Kiderült az is, hogy 2022 őszén, az ukrán ellentámadás idején az amerikaiak attól féltek, hogy az oroszok tényleg valóra válthatják a sokat ismételgetett nukleáris fenyegetésüket. Hírszerzési információk alapján attól tartottak, hogy amennyiben
a déli orosz vonalak összeomlanak, akkor 50 százalékos esélye is lehet egy atomháborúnak.
Később, 2024-ben a jobb koordináció érdekében amerikai tanácsadókat is küldtek Kijevbe, sőt a szerző azt írja, hogy CIA egy idő után Harkivba is telepített különleges ügynököket. A legnagyobb vörösvonal-átlépés a korábbiakhoz képest mégis az volt, mikor az amerikaiak engedélyezték, hogy az általuk biztosított fegyverekkel támadásokat hajtsanak végre az ukránok az orosz területeken. Az ukrán–amerikai kapcsolatokban törés volt, mikor kiderült, az ukrán katonai hírszerzés szárazföldi hadműveletet tervez Oroszországban, de ezt Washington elől is megpróbálták eltitkolni.
A New York Times eddig nem ismert részleteket is bemutató cikke ide kattintva érhető el.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!