Több mint 1600-an haltak meg a mianmari földrengésben, mégsem áll le a felkelők elleni rakétázásokkal a junta

Több mint 1600-an haltak meg a mianmari földrengésben, mégsem áll le a felkelők elleni rakétázásokkal a junta
Túlélők után kutatnak a mentők Mandalayban március 29-én – fotó: Sai Aung Main / AFP

200

A legalább 1600 életet követelő mianmari földrengés ellenére a helyi katonai junta továbbra sem áll le a háború sújtotta ország bombázásával. Az ENSZ felháborítónak és elfogadhatatlannak minősítette a támadásokat, hihetetlennek nevezve, hogy a katonaság „akkor is bombákat dob le, amikor mások emberek életét próbálják épp megmenteni”.

A katonai junta közel négy éve vette magához a hatalmat egy puccsban. Mianmar területének nagy részén évek óta polgárháború dúl kismillió, zömmel etnikai alapon szerveződő milícia és a kormányerők között. 2021 májusa óta lényegében folyamatosak a harcok, akkor vette át a hadsereg a hatalmat a lassan demokratizálódó ország polgári kormányától, majd kőkemény diktatúrát vezetett be, véresen leverve a kibontakozó tiltakozásokat.

A junta kevesebb, mint három órával a földrengés után is rakétákat lőtt már ki, az egyik támadásban hét ember halt meg északon, Nawnghkioban. Később a földrengés epicentrumában lévő településről, Szagaing környékéről is légicsapásokról jelentettek.

A földrengés tovább fokozza a háborús Mianmar nehézségeit. A junta a polgárháború óta hatalmas területeket veszített el, így egyre inkább a légicsapásokra támaszkodik, hogy így törje le az ellenállást. A földrengés epicentrumának számító Szagaing nagy része demokráciapárti ellenállók ellenőrzése alatt áll. A katonaság az elmúlt időszakban lényegében válogatás nélkül rakétázott, amely néha iskolákat, kolostorokat, templomokat vagy kórházakat talált így el.

Az ENSZ vizsgálata szerint a katonai junta háborús és emberiség elleni bűncselekményeket követ el népe ellen Mianmarban. A junta hadviselésében nagy szerepet játszik Oroszország és Kína támogatása. Az ENSZ attól is tart, hogy a junta megpróbálja majd megakadályozni a humanitárius segítségnyújtást pont azokon a területeken, ahol a legnagyobb szükség lenne rá. Az ENSZ szerint az orvosi ellátás súlyos hiányosságai már így is erősen hátráltatják a helyzetet. Becsléseik szerint akár 20 millió embert is érinthetett a földrengés.

Pénteken 7,7-es erősségű rengés rázta meg Mianmart. Az amerikai földtani kutatóintézet szerint a földrengés epicentruma Szagaing városától 16 kilométerre, északnyugatra volt. A jelenleg ismert információk szerint legalább 1644 ember meghalt, de az amerikai földrengésfigyelő központ, az USGS becslése szerint az áldozatok száma több ezerre tehető.

A rengés erősségét mutatja, hogy még Kínában és Thaiföldön is érezték, egy Bangkokban épülő felhőkarcoló össze is omlott. A CNN szerint alig 12 perccel az első rengés után egy 6,4-es erősségű utórengés rázta meg Mianmart, és azóta még két, 4,6-os erősségű rengést mértek. A földrengés miatt legalább egy híd is leomlott. Az EU 2,5 millió eurós kezdeti gyorssegélyt küld a területre, Kína 82 tagú mentőcsapatot indított a helyszínre.

Az ilyen nagy rengések ritkák, de nem ismeretlenek a területen, ahol korábban több jelentős földrengést is regisztráltak. A régió szeizmikus aktivitása elsősorban az 1200 kilométer hosszú Szagaing-törésvonalhoz köthető, ami olyan nagyvárosokon halad át, mint a jelenlegi főváros, Nepjida, valamint Jangon és Mandalaj, az ország korábbi fővárosai. A rengés olyan erős volt, hogy Magyarországon is érzékelték a műszerek – írta a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.

(BBC)

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!