Az orosz kémszolgálatok segítik Szerbiát a tüntetések elleni műveletekben
Moszkvába utazott és a Szerbiában zajló kormányellenes tüntetésekről folytatott megbeszéléseket Aleksandar Vulin leköszönő szerb miniszterelnök-helyettes Szergej Sojguval, az orosz Biztonsági Tanács titkárával – jelentették az orosz állami hírügynökségek szombaton.
A tiltakozásokat mindkét vezető „színes forradalomra tett kísérletnek” nevezte, a kifejezéssel a 2003-as georgiai „rózsás forradalomra”, a 2004-es ukrán „narancsos forradalomra”, valamint a 2005-ös kirgiz „tulipános forradalomra” utalva.
„A szerbiai színes forradalom mögött a nyugati titkosszolgálatok állnak, amelyek kormányváltást igyekeznek elérni Szerbiában. Ezt mi nem fogjuk megengedni”
– jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség Vulin szavait idézve. A szerb miniszterelnök-helyettes pénteken közölte, hogy a belgrádi hatóságokat az orosz kémszolgálatok segítették a tüntetésekre adott válaszlépések megtételében.
Sojgu szombaton kijelentette: Oroszország és Szerbia rendszeresen folytat párbeszédet, és oszt meg információkat egymással, amelyek között a „színes forradalmak” elleni küzdelem is szerepel. Elmondása szerint ez segíthet megelőzni a szerbiai helyzet destabilizációját a változó geopolitikai környezetben.
Szerbiában az újvidéki vasútállomás tetőszerkezete tavaly november 1-jén omlott le, az ügy miatt több embert letartóztattak, de a felelőst egyelőre nem azonosította a szerb kormány. Az eset tüntetéshullámot indított el az országban.
A hét elején a szerb parlament hivatalosan is jóváhagyta Milos Vucevic miniszterelnök január 28-ai lemondását, amelyet a politikus a tüntetések nyomására, a súlyos balesetért vállalt politikai felelősség jegyében jelentett be, hangsúlyozva mindazonáltal, hogy vétlen az ügyben. Az ország törvényei szerint a képviselőháznak ezt követően harminc napja van arra, hogy új kormányt válasszon, ellenkező esetben előre hozott parlamenti választást kell tartani a nyugat-balkáni államban.
A tüntetők ellen egy hete hangágyút is bevetettek. Erről Aleksandar Vučić szerb elnök szombaton késő este, a tüntetés után azt mondta, hogy csak az ellenzék találta ki a hangágyúzást. Ivica Dačić szerb belügyminiszter hétfőn közölte, hogy a rendőrség nem használt semmilyen illegális módszert a belgrádi tüntetésen. Kedden még tagadta e tömegoszlató fegyver létét, aztán szerdán már azt közölte, vannak a belügynek ilyen eszközei, ám ezek becsomagolva állnak egy raktárban, és nem vetették be őket a hétvégi, belgrádi tüntetéseken. Már majdnem hatszázezer ember írta alá azt a petíciót, amiben a belgrádi tüntetésen történt állítólagos hangágyúzás kivizsgálását követelik.
Az alábbi felvételen is az látható, ahogy az utcát megtöltő tüntetők egyszer csak hullámokban az út széle felé kezdenek rohanni:
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!