660 millió dollár kártérítés megfizetésére kötelezték a Greenpeace-t egy olajvezeték elleni tiltakozásuk miatt

263

Több mint 660 millió dolláros kártérítés megfizetésére ítélték a Greenpeace környezetvédelmi csoport több szervezetét. Az ügy 2016-os és 2017-es akciók miatt indult, melyek során az aktivisták egy észak-dakotai indiánrezervátum közelében épülő olajvezeték miatt tüntettek – írja az AP.

A dallasi Energy Transfer olajcég birtokháborítás, zaklatás, rágalmazás és egyéb indokok miatt perelte be a hollandiai székhelyű Greenpeace Internationalt, az amerikai Greenpeace USA-t és a finanszírozást végző Greenpeace Fundot, amelyeket minden vádpontban bűnösnek találtak.

A Greenpeace a Missouri folyót is átszelő vezeték építésével kapcsolatban azt is terjeszthette, hogy amerikai őslakosok temetkezési helyeit gyalázná meg az építkezés, ez volt az egyik kijelentés, ami miatt rágalmazással vádolták a csoportot. Az aktivisták amiatt is aggódtak, hogy a vezeték veszélyeztetheti a Standing Rock rezervátumban élő őslakos indiánok vízellátását.

Az olajcégeket képviselő ügyvéd a per kezdetekor a bíróságon azt mondta, hogy a dakotai tiltakozásokon a Greenpeace képzéseket szervezett és fizetett a résztvevőknek, hogy fizikailag akadályozzák a gázvezeték megépítését. A vezeték végül 2017-ben megépült, és azóta is működik.

A kártérítés összege közel 666,9 millió dollár, az esküdtszék szerint a Greenpeace USA-nak kell megfizetnie a kártérítés nagy részét, közel 404 millió dollárt, míg a Greenpeace Fund és a Greenpeace International nagyjából 131 millió dollárt fizethet.

A környezetvédő-szervezet szerint egy ilyen nagy összegű kártérítés kifizetése csőddel fenyegeti őket. Ennek ellenére a tárgyalás után azt nyilatkozták, hogy munkájukkal nem hagynak fel. Emellett tagadják a vádakat, és egy posztban is közölték, hogy megfellebbezik a bíróság döntését.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!