Ellentmondásos nyilatkozatokat tett a román államfő külügyi tanácsosa az orosz-amerikai tárgyalásokról
Az orosz delegáció a befolyási övezetek újraosztását kérte a rijádi találkozón, és azt, hogy az Amerikai Egyesült Államok vonuljon vissza Kelet-Európából, többek között Romániából, közölte szerda este a román külügyi elnöki tanácsos az Antena 3 CNN műsorán. Cristian Diaconescu később két másik hírtelevízióban árnyalta a nyilatkozatát.
Diaconescu az Antena 3 CNN-en úgy fogalmazott, hogy drámai, rendkívül bonyolult a helyzet. Mint mondta, az orosz fél célja a tárgyaláson az volt, hogy megtudja, partnerre találna-e az Egyesült Államokban egy jaltai típusú egyezményhez, illetve ha ez nem valósulna meg, akkor meg tudja-e győzni az amerikai felet a transzatlanti kapcsolatok felbontásáról.
„Nem sikerült meggyőzniük az amerikaiakat. Az amerikaiak azért akartak elmenni erre a találkozóra, hogy jelezzék Oroszországnak, szeretnék, ha belépne az ukrajnai válsággal kapcsolatos készenléti logikába. Pragmatikus és tranzakciós megközelítést alkalmaztak az európaiak és az amerikaiak közös felelősségvállalásának jegyében az ukrán válsággal kapcsolatban” – mondta Diaconescu.
A külügyi elnöki tanácsos, volt külügyminiszter arról is beszélt, hogy Oroszország szeretné elérni, hogy az Amerikai Egyesült Államok rávegye európai NATO-partnereit, hogy vonják vissza az 1997-ben rögzített vállalásukat, hogy az 1997 után csatlakozott NATO-tagállamok már ne élvezzék a szervezet biztonsági garanciáit. Diaconescu szerint ez nyilvánvalóan az orosz befolyás kiterjesztéséhez vezetne.
Romániát értesítették a tárgyalásokról, az orosz javaslatot az USA egyelőre visszautasította, tette hozzá Diaconescu.
Ami Európát illeti, a tárgyalások célja, amint arról Ilie Bolojan ügyvivő államfő is beszámolt a szolidaritás üzenetének megerősítése. „Nyilván mindenki azt szeretné, ha a háború véget érne, hogy ne haljon meg több ember. A következményeket azonban nem lehet egy nap, egy hét vagy egy hónap alatt megoldani. Amerika gazdasági, stratégiai és stabilitási megfontolásból sem fogja veszélybe sodorni a jó viszonyát Európával” – mondta Diaconescu.
Nem sokkal később Diaconescu árnyalta a kijelentéseit a Hotnews összefoglalója szerint: a Realitatea Plus televízióban már tagadta, hogy a február 18-i rijádi tárgyaláson az orosz-amerikai befolyási övezetek újratárgyalása lett volna a téma, és azt állította, hogy tulajdonképpen Oroszország 2022-es, az ukrajnai invázió előtti követeléseire utalt. Hozzátette, hogy az USA ezeket a követeléseket akkor és most is elutasította. Csütörtök reggel a Digi24 hírtelevízióban Diaconescu szintén azt hangsúlyozta, hogy a befolyási övezetek megváltoztatása nem szerepelt az orosz-amerikai tárgyalások napirendjén.
Emil Hurezeanu külügyminiszter az Antena 3 CNN-nek azt mondta, nem tudja megerősíteni, hogy a befolyási övezetek megváltoztatása téma lenne jelen pillanatban az amerikai-orosz tárgyalásokon. Hozzátette, hogy Románia biztonságát az Európai Unió- és a NATO-tagság, illetve az Amerikai Egyesült Államokkal kötött stratégiai partnerség szavatolja.
Az 1945-ös jaltai értekezleten az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Szovjetunió rajzolták meg a második világháború utáni Európa térképét, kiterjesztve a szovjet befolyást Kelet-Európára.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!