Trump állította, semmit sem tud a Project 2025-ről, most mégis elkezdte megvalósítani

Trump állította, semmit sem tud a Project 2025-ről, most mégis elkezdte megvalósítani
Jason Crow, Colorado demokrata képviselője bemutatja a Heritage Foundation Project 2025 nevű tervét tartalmazó könyvet 2024. augusztus 22-én a demokrata jelölőgyűlés utolsó napján – Fotó: Mandel Ngan / AFP

334

Radikálisan keresztény-jobboldali, autoriter kormányt akar létrehozni, egy diktátorszintű hatalommal felruházott elnökkel, ami egyenesen az amerikai demokrácia végét jelentené. Kritikusai így jellemezték a konzervatív Heritage alapítvány Project 2025 nevű programját, amit Donald Trump második elnöki idejére készítettek. Készítői szerint viszont egyenesen az Egyesült Államok megmentése a cél a baloldali „woke” és „marxista kultúrával” átitatott állami gépezet elnyomása alól, amit „fegyverként használnak az amerikai polgárok és konzervatív értékek ellen”.

A demokraták Joe Biden, majd visszalépése után Kamala Harris elnökválasztási kampányának egyik központi elemévé tették a Project 2025-öt, felhívva a figyelmet az abban szereplő, radikálisként jellemzett elképzelésekre. Igyekeztek minél jobban Trumphoz kötni a nem hivatalos jobboldali kormányprogramként is emlegetett tervet, remélve, hogy ez elijeszti az amerikai választók többségét.

Ezt látszólag a Trump-kampány is nagy veszélynek értékelte, és mindent megtettek, hogy minél inkább távol tartsák magukat a tervtől. Trump többször is kijelentette, hogy semmit sem tud róla, és nincsen semmi köze hozzá, pedig annak elkészítésében több mint száz olyan ember dolgozott, akik az első elnöksége alatt kormányzati pozíciókat (köztük miniszteri posztokat) töltöttek be, vagy dolgoztak a kampányán és a hatalomátvételt irányító csapatában.

Még Orbán Viktor magyar miniszterelnök is arról beszélt az M1-nek márciusban adott interjújában, hogy a Project 2025 Trump programja lesz, úgy jellemezve a Heritage alapítványt, hogy „ez az az intézet, amelyik írja Trump elnök programját, tehát a részletes szakmai programot, ez az alapítvány készíti el az elnök számára, ő toborozza a leendő amerikai adminisztrációnak az embereit is”.

Trump győzelme után egyes konzervatívok azonban már jelezték is, hogy elnöksége alatt a Project 2025 végrehajtása lesz a cél. Matt Walsh konzervatív megmondóember a közösségi oldalán azt írta: „most, hogy a választás véget ért, azt hiszem, végre kimondhatjuk, hogy igen, valójában a Project 2025 van napirenden. Lol”. Bo French, a Republikánus Párt egyik texasi megyei elnöke pedig azt kérdezte, hogy „akkor most már elismerhetjük, hogy végre fogjuk hajtani a Project 2025-öt”.

Megnéztük, hogy Trump az első heteiben mennyit valósított meg a tervben szereplő elképzelésekből.

Nekiláttak

A Donald Trump elnökségének első négy napja alatt aláírt elnöki rendeletek majdnem kétharmada egyezett meg részben, vagy teljes egészében a Project 2025 javaslataival a Time magazin elemzése szerint, míg a CNN egy hét után arra jutott, hogy Trump 53 rendeletéből 36-ban vannak a konzervatív tervben szereplő ötletek.

„Pontosan ezt akartuk elérni” – mondta a CNN-nek Paul Dans. A Project 2025 egykori vezetője szerint munkájuk gyümölcsét még csak most kezdik el learatni, hozzátéve, az volt a feladatuk, hogy a Trump-kormányzat már az első naptól kezdve azonnal elkezdhesse végrehajtani programját. Az elnöki rendeletek áradata jól mutatja, milyen jó munkát végeztek a Project 2025 és más, az elnöki hatalomátvételt segítő projektek – mondta Dans.

Dans legnagyobb hozzájárulása Trump kormányzatához nem a különböző javaslatok összeszerkesztése volt, hanem egy olyan személyzeti adatbázis létrehozása, ahol több mint tízezer lehetséges közigazgatási dolgozó nevét gyűjtötték össze, akik ideológiailag a legmegfelelőbbek a MAGA-programok végrehajtására. A Project 2025-nek ez, és nem a politikai irányvonalat tartalmazó része volt a legfontosabb darabja – írta a ProPublica tényfeltáró oldal.

Ezt Dans is így látta. A CNN-nek azt mondta, minden azon múlik, hogy Trumpnak sikerül-e végre is hajtania a programját, és

„a Project 2025 végső soron arról szólt, hogy olyan, kívülről jött emberek kerüljenek pozícióba, akik változást tudnak hozni”.

A Dans által létrehozott adatbázisnak végül nagy hasznát is vette a Trump-kormányzat. A „konzervatív LinkedInnek” is nevezett adatbázist az NBC tavaly novemberi cikke szerint felhasználta a Trump hatalomátvételét előkészítő csapat, annak ellenére, hogy annak egyik vezetője, Howard Lutnick az elnökválasztás előtt több interjúban is erőteljesen kijelentette: még csak a közelébe sem mennek az általa „radioaktívként” jellemzett Project 2025 adatbázisnak.

Donald Trump rendeletet ír alá a Fehér Ház Ovális Irodájában 2025. február 4-én – Fotó: Elizabeth Frantz / Reuters
Donald Trump rendeletet ír alá a Fehér Ház Ovális Irodájában 2025. február 4-én – Fotó: Elizabeth Frantz / Reuters

Aztán Donald Trump elkezdte bejelenteni jelöltjeit kormányzata magas pozícióira, és egymás után kerültek elő a Project 2025 résztvevői:

  • Stephen Miller, kabinetfőnök-helyettes;
  • Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtófőnöke;
  • Russell Vought, a Fehér Ház költségvetési hivatalának vezetője;
  • Peter Navarro, az elnök kereskedelmi és ipari főtanácsadója;
  • Paul Atkins, az Értékpapír és Tőzsdefelügyelet (SEC) vezetője;
  • Brendan Carr, a Szövetségi Távközlési Bizottság vezetője;
  • Tom Homan, az illegális bevándorlás elleni harccal foglalkozó „határcár”;
  • John Ratcliffe, a CIA igazgatója;
  • Pete Hoekstra kanadai nagykövet;
  • Monica Crowley külügyi államtitkár;
  • Michael Anton, a külügyminisztérium szakpolitikai tervezéssel foglalkozó igazgatója.

Az intézet, aminek szép csendben még nagyobb befolyása van Trumpra

Az amerikai sajtóban és szerte a világon ugyan a Heritage alapítvány terve kapta a legnagyobb figyelmet, de volt egy másik politikai intézet, ami szép csendben, a Project 2025 árnyékában működve jóval nagyobb befolyást gyakorol a Trump-kormányzatra. A 2021-ben alapított America First Policy Institute (AFPI) nevű intézetről van szó, amit Trump régi szövetségesei vezettek, kormányzatának több magas rangú tagja is ott dolgozott, és adománygyűjtő gáláikat rendszeresen Trump floridai birtokán, Mar-a-Lagóban tartották. Miközben a demokraták és a baloldal, valamint az amerikai sajtó a nagy reflektorfényben fürdőző Project 2025-re koncentrált, az AFPI szándékosan igyekezett a radar alatt maradni, és ez lett sikerének egyik kulcsa.

A Heritage alapítvány igyekezett minél ismertebbé tenni a tervét, amivel nemcsak a demokraták ellenszenvét vívta ki, hanem Trump kampányának vezetői sem nézték jó szemmel, hogy ezzel muníciót adnak a Demokrata Pártnak. Az AFPI-ről viszont nem igen lehetett látni televíziós kampányhirdetéseket.

Bár az elnökválasztást megelőző hónapokban már jelentek meg hosszabb tényfeltáró cikkek a szervezetről például a New York Timesban vagy a Politicón, az amerikai közvélemény előtt nagyrészt teljesen ismeretlenek maradtak. Pedig akkor már Washingtonban úgy emlegették a Trumphoz ezer szállal kötődő AFPI-t, mint „Trump készenlétben álló kormánya”.

Ami most már nemcsak készenlétben áll, hanem hatalomra is került. Trump kinevezettjei és jelöltjei között ugyanis egymás után tűnnek fel az AFPI vezetői és munkatársai is, akik közül páran megtalálhatóak a Project 2025 szerzői között is:

  • Brooke Rollins, az AFPI elnöke, mezőgazdasági miniszter;
  • Linda McMahon, az AFPI igazgatótanácsának elnöke, oktatásügyi miniszter;
  • Pam Bondi igazságügyi miniszter;
  • John Ratcliffe, a CIA igazgatója;
  • Kash Patel FBI-igazgató;
  • Scott Turner lakásügyi és városfejlesztési miniszter;
  • Doug Collins veteránügyi miniszter;
  • Lee Zeldin, a környezetvédelmi hatóság elnöke;
  • Matthew Whitaker NATO-nagykövet;
  • Keith Kellog orosz–ukrán különleges követ.

Közben pedig egymás után kerültek több fontos vezetői pozícióba is az AFPI tagjai a Fehér Háztól elkezdve az oktatásügyi minisztériumon át a mezőgazdasági minisztériumig.

A Project 2025 alkotói örülhetnek

Donald Trump lehet, hogy igyekezett távol tartani magát a Project 2025-től, a Heritage alapítvány kormányzati tervét kidolgozó emberek most mégis örömmel nézhetik elnöki rendeleteit és kormányának első intézkedéseit.

„Sok esetben még többet is tett, mint amire legmerészebb álmainkban gondolni mertünk” – mondta a CBS Newsnak Paul Dans. Csakúgy, mint az AFPI, aminek politikai tervei nagy átfedést mutatnak a Project 2025-ben felvázolt tervekkel és Donald Trump saját, Agenda 47 nevű programjával. Ez utóbbi azonban inkább volt kampányszlogenek gyűjteménye, mint pontosan kidolgozott kormányzati terv.

Trump egyik legfontosabb ígérete volt az illegális migránsok, és általában a bevándorlás elleni fellépés, amihez több Project 2025-ös javaslatot is életbe léptetett:

  • katonákat küldenek a mexikói–amerikai határra;
  • állami és önkormányzati rendvédelmi szerveket is bevonnak az illegális bevándorlók egyébként szövetségi feladatnak számító elfogásába és kiutasításába;
  • az illegális bevándorlók kötelező börtönbe zárása;
  • a menekültek és menedékkérők befogadásának ideiglenes leállítása és korlátozása;
  • megbüntetni az országokat, akik nem akarják befogadni a deportált bevándorlókat;
  • pénzbüntetés kilátásba helyezése a városokra, amik nem működnek együtt az illegális bevándorlók elfogásában;
  • a humanitárius vészhelyzet elől menekülő emberek védett státuszának megszüntetése;
  • a szövetségi rendfenntartó erők használata az illegális bevándorlás elleni küzdelemre.

A Project 2025 és az AFPI programjának egyik legfontosabb és ellenzői szerint a legveszélyesebb része a szövetségi kormány és közigazgatás radikális átalakítása, amiben a szövetségi költések megnyirbálása és elnöki hatáskörbe helyezése, valamint az elnökhöz nem lojális köztisztviselők kirúgása és Trumphoz feltétlenül hű emberekre való lecserélése szerepel. Ennek nagy sebességgel látott neki Trump, teljesítve a Heritage több tervét is:

  • felvételi stop hirdetése a közigazgatásban;
  • az elnöki programmal egyetértő emberek felvétele vezető tisztségekbe;
  • a köztisztviselőket védő szabályok megszüntetése;
  • a szövetségi pénzkifizetések ideiglenes leállítása (amit a nagy felzúdulás miatt hivatalosan visszavontak);
  • a Trump korábbi ügyet vizsgáló hírszerzők megbüntetése;
  • a szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat feladatainak korlátozása.

A Project 2025 az oktatásügyi minisztérium teljes megszüntetését indítványozta, ami Donald Trump egyik régi választási ígérete is volt egyben. Ez egyelőre nem történt meg, de Elon Musk csapata már elkezdte annak szétverését, és az NBC News értesülései szerint a Fehér Ház már készíti a megszüntetéséről szóló elnöki rendeletet. A megszüntetéshez azonban kongresszusi jóváhagyásra is szüksége lenne.

Donald J. Trump elnök beszédet mond a Heritage Foundation elnöki klubjának ülésén 2017. október 17-én Washingtonban – Fotó: Mandel Ngan / AFP
Donald J. Trump elnök beszédet mond a Heritage Foundation elnöki klubjának ülésén 2017. október 17-én Washingtonban – Fotó: Mandel Ngan / AFP

Az Elon Musk által kipécézett USAID esetében Trump még túl is tett a Project 2025-ön, ami a külföldi amerikai segélyek nagy részét elosztó szervezet költségvetésének jelentő visszaszorítását javasolta, de az elnök gyakorlatilag megszünteti az egészet.

A Project 2025 az NPR és PBS közszolgálati adók szövetségi támogatásának megszüntetésére szólított fel, és az amerikai televíziók működését is szabályozó FCC élére kinevezett Brendan Carr már közölte is, hogy vizsgálatot indítottak működésükkel kapcsolatban.

Trump társadalompolitikai ügyekben is olyan döntéseket hozott, amelyek megegyeznek a Project 2025 javaslataival, de azok részét képezik a Republikánus Párt és általában a jobboldal ideológiájának is:

  • a diszkrimináció megszüntetésére létrehozott, úgynevezett DEI programok beszántása;
  • a transzneműek kitiltása a fegyveres erők kötelékéből;
  • a halálbüntetés visszaállítása a szövetségi bűncselekmények miatt elítélt emberek ellen;
  • annak kijelentése, hogy csak két nem létezik: férfi és nő;
  • annak megtiltása, hogy abortuszra használjanak fel külföldön és belföldön szövetségi pénzeket.

Energiapolitikai kérdésekben Trump teljesítette a Project 2025 több javaslatát:

  • az alaszkai természetvédelmi területek megnyitása a kőolaj- és földgázkitermelés előtt;
  • a háztartási eszközök energiatakarékossági szabályainak megszüntetése;
  • a megújuló energiaforrásokat hasznosító projektek támogatásának megszüntetése;
  • bányanyitások, különösen a kritikusan fontos ásványok kitermelésének elősegítése.

Ezenfelül az AFPI és általában a Republikánus Párt hozzáállásához illeszkedően megnyitotta az olajkitermelés előtt a szövetségi földeket, és megkönnyítette a kitermelési engedélyek megszerzését. Valamint kezdeményezte az Egyesült Államok kiléptetését a párizsi klímavédelmi egyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből, megszüntette a Kínából érkező kisebb csomagokra vonatkozó vámmentességet, és egy rakétavédelmi rendszer létrehozását is elrendelte.

Abortusz- és pornótilalom, TikTok-tiltás

Amikor a kampány alatt Donald Trump a Project 2025-ről beszélt, egyszerre mondta azt, hogy nem olvasta, nem is akarja olvasni, és fogalma sincsen, hogy mi van benne, és azt, hogy „nem értek egyet néhány dologgal, amit abban mondanak, és néhány azok közül teljesen nevetséges és borzalmas”. Azt nem részletezte, hogy pontosan melyik javaslatokra gondolt, de a terv néhány nagy figyelmet kapott része egyelőre nem valósult meg.

A Project 2025 például a TikTok betiltását követelte. Az erről szóló rész – amit a most az FCC vezetőjének kinevezett Carr írt – nemzetbiztonsági kockázatként jellemezte a kínai videómegosztó oldalt, amivel Peking döntheti el, milyen információk és hírek jutnak el több millió amerikaihoz. A kongresszus tavaly betiltotta, a legfelsőbb bíróság ezt jóváhagyta, és már életbe is lépett a tiltás, amikor Trump egyik első döntésével mentőövet dobott a TikToknak, elhalasztva kizárását az amerikai piacról.

Emellett a Project 2025 erőteljesen abortuszellenes, és bár nem szólít fel az abortusz teljes tilalmára, olyan erőteljes korlátozásokat vezetne be, ami szinte ugyanazt a hatást érné el. Egyik fő javaslata egy, az abortuszokhoz széles körben használt gyógyszer betiltása, illetve korlátozni az ahhoz való hozzáférést. Trump már a kampány alatt ellenezte az abortusz tilalmát, és közölte, „nagyon nem valószínű”, hogy korlátozni fogja a gyógyszer elérhetőségét.

És az sem merült fel, hogy Trump betiltsa a pornográfiát.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!