Sikerrel zárultak a belga koalíciós tárgyalások: flamand nacionalista alakíthat kormányt

Sikerrel zárultak a belga koalíciós tárgyalások: flamand nacionalista alakíthat kormányt
Bart de Wever, a leendő kormányfő. Fotó: Nicolas Maeterlinck / AFP

Több mint hét hónapon át tartó egyeztetések után péntek éjjel megállapodás született Belgiumban az új, koalíciós kormányról és a leendő miniszterelnök személyéről. A jobboldali, korábban a flamand Antwerpen polgármesteri tisztségét is betöltő Bart De Wever a jövő hét elején teheti le hivatali esküjét. A belga királyi palota közlése szerint Bart De Wevert az éjszaka Fülöp király is fogadta, sajtóforrások szerint pedig akár már hétfőn beiktathatják kormányfői tisztségébe.

A Bart De Wever által immár 20 éve vezetett Új Flamand Szövetség (Nieuwe-Vlaamse Alliantie, vagyis N-VA) megnyerte a legutóbbi választást, de olyan töredezett eredmény született, hogy az egyeztetések többpárti szövetséget igényeltek.

Bonyolítja a képletet Belgiumban, hogy a lakosság 58 százalékát adó flamandok és a lakosság 31 százalékát adó vallonok között nem túl jó a viszony (a maradék 11 százalék bevándorló hátterű). Brüsszel, a főváros valóban kétnyelvű, a gazdag flamand térség nagyvárosai Antwerpen, Gent, Bruges, míg a francia az első nyelv Liégeben, illetve Charleroiban, B

A tervek szerint De Wever végül koalícióban fog kormányozni a vallon liberális Reformer Mozgalommal (MR), a centrista Les Engagés-val (Elkötelezettek), illetve flamand részről a kereszténydemokratákkal (CD&V) és – egyedüli baloldali pártként- a szociáldemokrata Vooruittel (Előre).

A kormányalakítási egyeztetések mind ez idáig többször futottak zátonyra, a többi között az adózással, illetve a munkanélküli járulékokkal kapcsolatos ellentétek miatt. Belgiumban június elején, az európai parlamenti választásokkal egy időben tartottak parlamenti választásokat, amelyeken az N-VA 25 helyet szerezve meg a 150 tagú képviselőházban.

A négygyermekes De Wever nacionalista politikus, de a centrumhoz közelebb helyezkedik el, mint például a Tom Van Grieken vezette idegengyűlölő Vlaams Belang, amely amúgy a választásokon a második legtöbb szavazatot szerezte. Ugyanakkor De Wever programjának sarkalatos pontja Flandria önállósága, a belga államszervezet mélyreható reformja.

Egy időben sok halálos fenyegetést is kapott, vélhetően francia szavazóktól, mert olyanokat mondott a francia nyelvhasználatról, hogy arab és török is sok van Belgiumban, de mégsem mondjuk, hogy ezek legyenek hivatalos nyelvek.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!