Egy román állampolgárságú nőt is szabadon engedett a Hamász
Átadta a Hamász az első három túszt a Vöröskeresztnek azok közül a fogvatartottak közül, akiket az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás részeként engednek szabadon – írja a BBC.
A három szabadon engedett túsz a következő:
- Emily Damari 28 éves, akit a Kfar Aza kibucban ejtettek túszul,
- akárcsak a 31 éves Doron Steinbrecher állatorvos asszisztenst.
- A 24 éves Romi Gonen a Supernova fesztiválról próbált menekülni, mikor elfogták.
A román külügyminisztérium közlése szerint három szabadon engedett között van egy román állampolgárságú, illetve egy román nemzetiségű nő is. A külügyminisztérium nem fedi fel a kilétüket, de lehet tudni/sejteni, hogy kikről van szó, Doron Steinbrecherről ugyanis pedig már korábban megírta a sajtó, hogy az izraeli mellett román állampolgár is. A másik két túsz közül nem tudni pontosan, hogy kit jellemzett román gyökerűként a minisztérium, de az ismert, hogy Emily Damari kettős izraeli-brit állampolgár.
A Telex összefoglalója szerint a túszokat a Vöröskereszt szállítja és adja át az izraeli hadseregnek. Az Izraeli Védelmi Erők X-en erősítették meg, hogy egy általuk kísért konvoj tart Izrael felé a túszokkal, ahol azonnal egészségügyi vizsgálaton esnek majd át.
Doron Steinbrecher állatorvosi asszisztens. Krónikus betegségben szenved, amelyre naponta gyógyszert szed. Legutóbb egy 2024 januárjában közzétett Hamász-propagandavideóban volt életben látható.
A BBC élő közvetítése szerint a túszokat szállító autók kaotikus körülmények között érkeztek meg a vöröskeresztes átadási pontra. Az autókat hatalmas tömeg és Hamász-harcosok vették körül, a felvételeken pedig az látszik, hogy ezekből három nő száll át a Vöröskereszt autóiba.
A Hamász egyébként továbbra is várja, hogy Izrael is elküldje azoknak a fogvatartottaknak a nevét, akiket ők szabadon engednek majd. Szerintük a kétoldali túszcsere-megállapodás keretében Izraelnek minden elengedett izraeli túsz után 30 palesztin foglyot (azaz a mai napon 90 főt) kellene kiengednie ki az izraeli börtönökből, de ezt az izraeli kormány még nem erősítette meg. Közben vöröskeresztes buszok érkeztek ahhoz a börtönhöz, valószínűleg innen szállítják majd el az elengedett Hamász-foglyokat.
A vasárnap lépett életbe a háromlépcsős tűzszüneti megállapodás hónapokig tartó tárgyalások eredményeként jött létre január 15-én Egyiptom, Katar és az Egyesült Államok közvetítésével. Az első szakasz hat hétig tartana, akkor a 98 túszból 33-at – nőket, gyerekeket, 50 év feletti férfiakat, betegeket és sebesülteket – engednének szabadon csaknem 2000 palesztin fogolyért cserébe. Az utóbbiak között 737 olyan férfi, nő és tinédzser van, – néhányan fegyveres csoportok tagjai – , akiket izraeliek elleni, nem egyszer halálos támadások miatt ítéltek el, valamint több száz gázai palesztint, akiket a háború kezdete óta tartanak fogva.
A tűzszüneti megállapodás életbe lépése nem volt zökkenőmentes, az izraeli kormány addig halasztotta annak megkezdését, amíg a Hamász nem árulta el az átadásra szánt túszok nevét.
Ciolacu és Iohannis is üdvözölte a túszok szabadon engedését
Románia üdvözli a túszok első csoportjának, köztük egy román állampolgárnak és egy román származásúnak a szabadon bocsátását a gázai megállapodás értelmében – közölte vasárnap Klaus Iohannis.
„Köszönjük partnereink segítségét, és sürgetjük a megállapodás végrehajtásának folytatását és a többi túsz visszatérését a családjához” – írta az államfő az X-en.
Marcel Ciolacu kormányfő vasárnap elismerését fejezte ki a gázai túszok kiszabadítására tett magas szintű diplomáciai erőfeszítésekért. A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében a miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy 470 nap fogság után egy román állampolgárságú és egy román származású nőt engedtek szabadon a Gázai övezetből, akik az Izrael és a Hamász közötti megállapodás értelmében hazatérhetnek.
„Szeretném kifejezni elismerésemet a katari, amerikai, egyiptomi és izraeli magas szintű közvetítők folyamatos és jelentős erőfeszítéseiért, amelyekkel lehetővé tették, hogy ez a jó hír ma eljusson a túszok családjához” – írta Ciolacu.
A kormányfő szerint folytatni kell a megállapodás végrehajtását, az összes túsz szabadon bocsátását, és továbbra is szolidáris azokkal a családokkal, akik még mindig várják szeretteik hazatérését.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!