Több ezren követelték Montenegróban a belügyminiszter lemondását

Több ezren követelték Montenegróban a belügyminiszter lemondását
Résztvevők a belügyminisztérium előtti tüntetésen a montenegrói Podgoricában 2025. január 5-én – Fotó: Stevo Vasiljevic / Reuters

Több ezren tüntettek Montenegró városaiban a belügyminiszter lemondását követelve vasárnap este. A tüntetők a fővárosban Podgoricában a belügyminisztérium épülete elé vonultak, és Danilo Saranovic belügyminiszter, valamint Aleksa Becic biztonságért és védelemért felelős miniszterelnök-helyettes lemondását követelték. Az MTI tudósítója szerint a tömeg „Gyilkosok” és „Lemondásukat!” feliratú plakátokkal vonultak Podgorica utcáin, szerintük a két politikus és az általuk vezetett szervek nem tettek eleget azért, hogy megvédjék az állampolgárokat.

Január 1-jén legalább tizenkét embert, köztük két gyereket ölt meg egy férfi, majd önmagával is végzett a montenegrói Cetinjében. A 45 éves A. M. egy kávézóban kezdett lövöldözni, majd elmenekült, közben még négy másik helyen is lövöldözött. A rendőrség tájékoztatása szerint a férfi egész nap a kávézóban volt a többi vendéggel, amikor veszekedés, verekedés tört ki. A. M. ezután hazament, magához vett egy fegyvert, majd visszatérve tüzet nyitott. A rendőrség rögtön hajtóvadászatot indított az elkövető ellen, aki fejbe lőtte magát, miután bekerítették. Az erőszakos viselkedésért korábban felfüggesztett büntetést kapó férfi a kórházba szállítás közben halt meg.

A mészárlás helyszínén, Cetinjében is tiltakoztak vasárnap. A tüntetés 12 perces néma csenddel kezdődött a 12 áldozat emlékére, a tiltakozók megemlékeztek azokról az áldozatokról is, akiket ugyanebben a városban, hasonló körülmények között gyilkolt meg egy ámokfutó 2022 augusztusában.

Vasárnap azért vonultak utcára az emberek, mert szerintük a rendőrség nem kezelte megfelelően már a 2022-es helyzetet sem, nem növelte a biztonsági intézkedéseket, nem szigorította a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályokat, illetve semmit sem tett annak érdekében, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek.

A Cetinjében és a fővárosban tüntetők a lakosság „demilitarizálását” követelték, azaz az illegális fegyverek megsemmisítését, a fegyvertartás magas megadóztatását, az új engedélyek kiadásának felfüggesztését és a meglévő engedélyek szigorú felülvizsgálatát. A tömeggyilkosság után a montenegrói hatóságok bejelentették, hogy szigorúbb intézkedéseket vezetnek be az illegális fegyverek visszaszorítása érdekében. Vasárnap a rendőrség közölte, hogy több helyen razziázott az országban, 20 fegyvert, illetve több mint 500 lőszert és robbanóanyagot foglalt le, írja az AP.

A hírügynökség idézte Maja Gardašević, a cetinjei tiltakozás egyik szervezőjét. A nő szerint azért tüntetnek, hogy választ kapjanak a kérdéseikre: hogy miért történhetett meg kétszer is mészárlás Cetinjében és miért nem vállalja senki a felelősséget.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!