Megakadályozták a dél-koreai elnök letartóztatását
Pénteken megakadályozták, hogy a hatóságok letartóztassák Jun Szogjol felfüggesztett dél-koreai elnököt. Egy szöuli bíróság hétfőn elfogatóparancsot adott ki Jun Szogjol ellen, mert harmadszor sem jelent meg a december elején kihirdetett (majd visszavont) hadiállapotról szóló kihallgatásán. A Reuters információi szerint péntek hajnalban támogatók százai vették körbe az elnöki palotát Szöulban, hogy „az életük árán” is megakadályozzák Jun Szogjol letartóztatását.
„Úgy ítéltük meg, hogy a folyamatban lévő patthelyzet miatt gyakorlatilag lehetetlen végrehajtani a letartóztatási parancsot”
– írta közleményében a magas rangú tisztségviselők korrupciós ügyeit vizsgáló hivatal (CIO). Az elnöki palota előtt többen azt skandálták, hogy Jun Szogjolt az emberek védik, és inkább a korrupcióellenes hivatal vezetőjét kellene letartóztatni.
Miután a koreai hatóságok helyi idő szerint reggel 7 órakor bejutottak az épületbe, az őrség és az elnök védelmére kirendelt katonai csapatok megakadályozták, hogy a rendőrök bejussanak Jun Szogjolhoz. Egy tisztviselő a Reutersnek azt mondta, hogy nem használtak lőfegyvereket az összecsapás során.
Jun Szogjolt a hatóságok nem látták a helyszínen. A dél-koreai nemzetvédelmi minisztérium pedig közölte, hogy a katonai csapatok az elnöki őrség irányítása alatt állnak. A korrupcióellenes hivatal végül helyi idő szerint 13 óra 30 perckor lemondott arról, hogy letartóztassa a dél-koreai elnököt, és elhagyta az épületet. Az akciót a hivatal azért fújta le, mert féltette az elnöki palotában tartózkodó tisztviselők épségét. A rendőrség az eset miatt büntetőeljárást indított az elnöki őrség vezetője és helyettese ellen, majd felszólította őket, hogy szombaton menjenek be kihallgatásra.
A felfüggesztett dél-koreai elnök elleni elfogatóparancs január 6-ig marad érvényben. Az elnöki palotában történtekről Jun Szogjol jogi csapata azt mondta, hogy a hatóságoknak nem volt felhatalmazása a vizsgálatra. Az elnök jogi csapata hozzátette, sajnálatos, hogy a hatóságok erőszakosan megpróbáltak végrehajtani egy illegális és érvénytelen letartóztatási és házkutatási parancsot.
A jelenlegi letartóztatási parancs csak 48 órát ad a rendőröknek, hogy fogva tartsák Jun Szogjolt. A nyomozóknak ezután el kell dönteniük, hogy kérik-e az elnök őrizetbe vételét, vagy elengedik.
A nyomozás Jun Szogjol ellen azért indult, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt. Az ügy az országban politikai válságot eredményezett, és Jun felelősségre vonásáról a parlament már december 14-én szavazott. A dél-koreai alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja, hogy a döntés alkotmányos volt-e, és hogy Junt visszahelyezzék-e hivatalába, vagy végleg eltávolítsák. Az eljárás legfeljebb 180 napig tarthat.
Az elnök körül kialakult helyzetről és hogy mi vezetett idáig, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!