Macron szerint a szélsőbal és a szélsőjobb felelős a franciaországi politikai káoszért

Emmanuel Macron francia elnök elfogadta Michel Barnier miniszterelnök lemondását, aki elbukta a bizalmatlansági szavazást, majd csütörtök este a nemzetéhez szólt.

Macron köszönetet mondott Barniernek az elkötelezettségéért, azért, hogy nem volt hajlandó feladni, de a bizalmi szavazásért szélsőjobboldalt és a szélsőbaloldalt okolta. Az elnök szerint azzal vádolta ezeket a politikai erőket, hogy a káoszt választották, és nem gondoltak a választókra.

Az elnök megerősítette, hogy 2027-ig kitölti ötéves mandátumát, de azt mondta, hogy ma egy új korszak kezdődött.

Az új miniszterelnököt a következő napokban jelentik be. Az új kormány kinevezéséig Michel Barnier és kabinetje ügyvezetőként viszi az ügyeket. Macron azt ígérte, hogy olyan embert fog jelölni a kormány élére, aki meg tud egyezni a különböző frakciókkal, és el tudja fogadtatni a költségvetést.

Macron a nemzet egységét a nyári olimpiai sikeres megrendezésével és a Notre Dame-székesegyház újranyitásával illusztrálta, azt mondta, ezekkel megmutatták, hogy tud Franciaország nagyszerű dolgokat csinálni.

A parlamentben szerdán tartott bizalmatlansági szavazás nyomán hivatalosan lemondott csütörtökön Michel Barnier francia miniszterelnök. Emmanuel Macron köztársasági elnök a lemondást elfogadta – közölte az Élysée-palota.

Az államfő csütörtök este a televízióban üzenetet intéz a nemzethez, amelyben a politikai válságra és az ország gazdasági helyzetére összpontosít. , áll a köztársasági elnöki hivatal közleményében.

Macron csütörtökön találkozott szövetségeseivel, és a parlamenti vezetőkkel is konzultál az új kormányfő kinevezéséről. A veterán politikus Barnier, akit Macron alig három hónapja nevezett ki, a modern francia történelemben a legrövidebb ideig volt miniszterelnök. Azután veszítette el a bizalmatlansági szavazást, hogy nem kapott elég támogatást a jelentős deficit megfékezésére irányuló költségvetési törvényhez sem.

Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány a kedd esti voksoláson 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. Az új kormány összeállítását nehezíti, hogy az elnöknek kisebbsége van a törvényhozásban. Yael Braun-Pivet, a francia nemzetgyűlés elnöke az elnökkel tartott találkozó előtt a France Inter rádiónak azt mondta:azt javasolja az államfőnek, hogy nevezzen ki gyorsan új miniszterelnököt.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!