Nem volt olcsó III. Károly koronázása, a monarchiaellenesek megmondták a magukét

2024. november 22. – 15:00

Másolás

Vágólapra másolva

Hivatalos adatok szerint legalább 72 millió fontba került III. Károly tavaly májusi koronázása, ami több mint 390 millió román lejnek felel meg. A monarchiaellenes republikánus csoport szerint a valós költségek ennél jóval magasabbak is lehetnek – írja a Guardian.

Nagy népszerűségnek örvendenek a brit királyi család eseményei, ez alól a tavalyi Westminsteri apátságban tartott koronázási ceremónia sem volt kivétel: az Egyesült Királyságban körülbelül 20 millió ember nézte a tévében az ünnepséget, jelentősen kevesebben, mint II. Erzsébet királynő 2022-es temetését, amelyet 29 millió brit követett figyelemmel.

A Republic nevű monarchiaellenes csoport „ízléstelen pénzkidobásnak” nevezte III. Károly koronázását. Graham Smith, a csoport vezérigazgatója szerint a 72 millió font nem tükrözi a teljes valós költséget, egyes becslések szerint a végső összeg akár 100 és 250 millió font között is mozoghat.

A királyi aranyozott hintó – Fotó: Krisztian Elek / Sopa Images / Getty Images
A királyi aranyozott hintó – Fotó: Krisztian Elek / Sopa Images / Getty Images

Mindig áll a bál, ha pénzről van szó

Nem ez az első eset, hogy kiveri a biztosítékot a brit királyi család. Ugyan II. Erzsébet királynőnek, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodójának a 162 millió fontba kerülő temetéséről nem háborogtak, a királyi család éves költségvetése visszatérő téma az angol közéletben.

Idén szeptemberben hozta nyilvánosságra az előbb említett Republic csoport azt a becslését, miszerint 510 millió fontba kerül évente a királyi család eltartása Nagy-Britanniának. A csoport azt követeli, hogy a királyi költségvetést 10 millió font alá csökkentsék, és csak az uralkodó – jelen esetben Károly király kapjon közpénzt, hogy a fizetése igazodjon a miniszterelnökéhez. Ezek az intézkedések természetesen nem történtek meg.

Hogyan takarékoskodott a királyi család?

Pedig igyekeztek minél többet spórolni. A CNBC 2018-as összefoglalója alapján, Harry herceg és Meghan Markle leginkább kereskedelmi járattal utazott, de természetesen magánhelikopteres utazásokban is bőven volt részük. Még II. Erzsébet királynő is olykor vonatra szállt, ha szárazföldön utazott.

Az elhunyt királynő a 775 szobás otthonában figyelmeztető táblákat helyezett ki a palota körül, amelyeken arra szólította fel a személyzetet, hogy a szobákban kapcsolják le a lámpákat, amennyiben nem tartózkodik a helyiségben senki. Egy ott dolgozó szerint gyakran magára vállalta a királynő a feladatot, és a folyosókon járkálva kapcsolgatta le a villanyt az energiatakarékosság érdekében.

Az összefoglalóban olyan további spórolási példákat sorolnak fel, amelyek a hétköznapi emberek számára egyértelműnek tűnnek. Attól, hogy Vilmos herceg és Katalin hercegné egy svédországi látogatásuk során IKEA bútorokat vásároltak a gyerekszobákba, nem fog a monarchiaellenes Republic csoport megnyugodni és hátradőlni a székében, hiába a takarékoskodó gesztus.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!