A COP29 klímacsúcson sok az érdekellentét, többen reformot követelnek
2024. november 22. – 15:32
A mezőgazdasági szektor több száz lobbistája vesz részt a pénteken záruló COP29 klímacsúcson Bakuban, ahol a világ legnagyobb agrárvállalatainak képviselői is jelen vannak, köztük a brazil húsfeldolgozó JBS, az állatgyógyászati Elanco és az élelmiszeripari óriás PepsiCo, valamint több élelmiszeripari vállalatcsoport is, írja a Guardian.
A DeSmog és a Guardian elemzése szerint idén összesen 204 mezőgazdasági ipari küldött vesz részt a tárgyalásokon. Olyan jelentős befolyással bíró országokból érkeztek lobbisták, mint például Brazília, Oroszország és Ausztrália. Bár a lobbisták száma csökkent a 2023-as COP28 rekordhoz képest, a klímacsúcsok továbbra is kiemelt fontosságúak a mezőgazdasági szektor számára, ami a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának egyharmadáért, illetve a nagyfokú erdőirtásért is felelős.
An Lambrechts, a Greenpeace International vezető kampánystratégája szerint nyilvánvaló „érdekellentét” áll fenn a nagy mezőgazdasági vállalatok jelenléte és a klímaintézkedések szükségessége között. Szerinte a nagyvállalatok és lobbisták jelenléte a klímacsúcson azért problémás, mert ezek az érdekcsoportok elnyomják a fenntartható és kisgazdálkodói megoldásokat, miközben a klímaváltozás valódi problémáira nem adnak választ, csupán a saját profitérdekeiket védik a fenntarthatóság álcáját használva. Ez akadályozza a valódi klíma- és agrárreformokat, valamint a kisgazdák és természetközpontú megoldások érvényesülését.
Idén az lobbisták nagy része Brazília küldöttjeként vett részt a klímacsúcson, például a hús- és tejipari szektor 52 küldöttje közül 20-an Brazíliából érkeztek. Ez aggodalmat kelthet, mivel Brazília lesz a 2025-ös COP30 házigazdája, és kérdéses, hogy az agráripar milyen mértékben befolyásolhatja a jövő évi csúcsot. Brazília egyébként élen áll az erdőirtásban is, világszerte itt irtanak ki a legtöbb erdőt. „Azzal, hogy nagy lobbicsoportokat hoz a csúcsra, Brazília azt üzeni, hogy a vállalati érdekek védelme előbbre való, mint a klímaválság kezelése” – mondta Wanun Permpibul, a Climate Watch Thailand képviselője.
Permpibul hangsúlyozta, hogy az ipari mezőgazdaság dominanciája miatt a helyi közösségek – különösen a kisgazdálkodók, őslakosok, nők és helyi élelmiszer-termelők – hangja háttérbe szorul. „Ezek azok az emberek, akik generációk óta harmóniában élnek a természettel, hagyományos tudásukkal kezelik az ökoszisztémákat, megőrzik a biodiverzitást és fenntartják a helyi élelmiszer-rendszert” – mondta.
A COP29-en résztvevők és szakértők közül egyre többen követelik a klímacsúcsok reformját, hogy a vállalati érdekérvényesítés ne szorítsa háttérbe a valódi szükségleteket. „A nagy agrárüzemeknek van pénzük arra, hogy repülőutakra, luxusétkezésekre és kapcsolatok építésére költsenek, ellentétben a kisgazdálkodó agroökológiai termelőkkel, akik éppen azzal vannak elfoglalva, hogy közösségeket lássanak el élelemmel és védjék a klímát” – mondja Teresa Anderson, az ActionAid szervezet egyik vezetője.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!