Szoros a verseny a kongresszusi többségért is

A szenátusi versengésnek úgy futottunk neki, hogy az előző ciklusban a demokraták 51-49-es előnyben voltak az amerikai törvényhozás felsőházában (ahol minden tagállamnak két szenátora van). A republikánusok – amúgy reális célja – az volt, hogy megfordítsák ezt, amire minden esélyük megvolt. Például a Nyugat-Virginiából nyugdíjba vonult, demokratából lett független Joe Manchin helyére szinte biztos volt hogy republikánust fognak választani a masszívan vörös államban Jim Justice személyében.

Jim Justice és hű ebe – Fotó: Andrew Caballero-Reynolds / AFP
Jim Justice és hű ebe – Fotó: Andrew Caballero-Reynolds / AFP



A republikánusok emellett behúzták Utah-t, Wyomingot, Észak-Dakotát, Missourit, Indianát, Tennessee-t, Mississippit, Floridát, Nebraskát is. A demokraták Kalifornia és Új-Mexikó mellett északkeleten szerepeltek jól, és megszerezték Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Delaware és Maryland államokat (valamint a független, de általában a demokratákkal szavazó Bernie Sanders révén Vermontot). Ezzel jelenleg 48-39 az állás a republikánusoknak. Több állam van azonban, ahol még nem tudtak eredményt hirdetni a New York Timesnál (bár ebben benne van Texas is, miközben más lapok már a republikánus Ted Cruznak adták ezt). Érdekesség még Nebraska, ahol a független populista Dan Osborn ráindult a republikánusokra, a demokraták pedig nem indítottak ellene senkit: nagyon szorosan, de 57 százalékos feldolgozottságnál vezet.

A 435 fős képviselőházban jelenleg a republikánusoknak szűk többségük van, és a demokraták nagyon reménykednek, hogy ezt meg tudják fordítani. Az AP amerikai hírügynökség legfrissebb előrejelzése szerint a demokraták 105, a republikánusok 158 helyet tudhatnak magukénak, míg a New York Times szerint 157-103 arányban vezetnek a republikánusok. A többséghez 218 helyet kell szereznie az egyik pártnak. A végeredményre várhatóan napokat kell majd várni, de az sem elképzelhetetlen, hogy több hetet.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Kövess minket Facebookon is!