Hol lesz a legunalmasabb a verseny?
Mindenki a csatatérállamokról beszél, teljesen jogosan, mert az amerikai választási rendszer furcsaságai miatt gyakorlatilag ennek a hét államnak a lakói döntenek az elnök személyéről, a többi 33 igazából nem oszt, nem szoroz. De melyik államok azok, amelyek a legkevésbé számítanak, ahol a leginkább lefutott a verseny. A 2020-as eredmények alapján a legerősebb demokrata fellegvárak (zárójelben a legutóbbi elnökválasztáson besöpört Biden- és Trump-szavazatok aránya):
- Washington DC, ami a szövetségi főváros címéből kifolyólag külön „államként” szavaz – 92,2%
- Vermont – 66,1%
- Massachusetts – 65,6%
- Maryland – 65,4%
- Hawaii – 63,7%
A köztudatban a leginkább demokratapártinak tartott Kalifornia és New York csak ezután következik 63,5, illetve 60,9%-kal.
A republikánusok bevehetetlen bástyái pedig:
- Wyoming – 69,9%
- Nyugat-Virginia – 68,6%
- Oklahoma – 65,4%
- Észak-Dakota – 65,1%
- Idaho – 63,8%
A közbeszédben a republikánus világ szívcsakrájának tartott Texas a valóságban egyre inkább a csatatérállamokhoz közelít, 2020-ban szűk 52,1%-a volt Trumpnak a 46,5%-os Biden ellenében.
És hogy miért olyan elsöprően demokrata párti Washington DC? A megoldás sokkal kevésbé vadregényes, mint a „fővárost megszálló mélyállam” teóriája: csak nagyvárosiak lakják (mivel egyetlen nagyvárosból áll), és nagy a magasan iskolázottak aránya a lakosságban, ezek a demográfiai csoportok pedig Amerikában mindenhol túlnyomórészt demokrata szavazók.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!