Román bíró a Netanjahu és a Hamász vezetőinek letartóztatásáról döntő testület elnöke

Karim A. A. Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze hétfőn közölte, hogy nemzetközi elfogatóparancs kiadását kéri Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökre és a Hamász vezetőire is a tavaly október 7-én kitört izraeli–palesztin konfliktus miatt.
A letartóztatási parancs iránti kérelmet a Nemzetközi Büntetőbíróság bírói testülete vizsgálja meg, ennek elnöke Iulia Motoc, a Nemzetközi Büntetőbíróság első román bírója, és tagja még Maria del Socorro Flores Liera mexikói és Reine Alapini-Gansou benini bíró, írta a Reutersre hivatkozva a Hotnews.
A Reuters szerint nincs határidő a döntés meghozatalára, korábban azonban volt rá példa, hogy a testület több hónap múlva mondta ki a határozatot. Amennyiben a bírák egyetértenek abban, hogy megalapozott a háborús bűnök elkövetésének vádja, akkor kiadják a letartóztatási parancsot. Amennyiben ez megtörténik, az ICC alapokmányát aláíró országok kötelesek lennének letartóztatni az érintetteket, ha erre lehetőségük nyílik, ennek elutasítása azonban nem jár komoly következményekkel.
A Telex összefoglalója szerint Joe Biden amerikai elnök felháborítónak nevezte Khan indítványát, és kijelentette, „az ügyész sugalmazása ellenére Izrael és a Hamász közé nem teszünk egyenlőségjelet. Mindig Izrael mellett fogunk állni a biztonságát érintő kérdésekben”. Antony Blinken amerikai külügyminiszter szintén elítélte a döntést. Izrael és legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok egyébként nem tagja a 2002-ben létrehozott Nemzetközi Büntetőbíróságnak.
A belga külügyminiszter ezzel szemben úgy fogalmazott, „az október 7-én Izraelben, valamint az izraeliek által a terrortámadást követően Gázában és Ciszjordániában elkövetett bűncselekményeket a legmagasabb szinten kell számonkérni, bárki is legyen az elkövető”.
A francia külügyminisztérium hétfőn késő este kiadott nyilatkozatában azt írta, támogatja a bíróságot „a büntetlenség elleni küzdelemben”. Németország külügyminisztériuma azt írta, „tiszteletben tartja az ICC függetlenségét és eljárásait”, ugyanakkor bírálta az izraeli és a Hamász vezetői elleni vádak egyidejű közzétételét, mondván, hogy ez a lépés „az egyenértékűség téves benyomását keltette”.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő este azt nyilatkozta, undorodva utasítja vissza, hogy a „demokratikus Izraelt” az általa tömeggyilkosoknak nevezettekkel hasonlították össze.
A BBC beszámolója szerint Netanjahu „abszurd és hamis parancsként” ítélte el a letartóztatására irányuló kérelmet, és arcátlannak nevezte az ICC-t, amiért az összehasonlította a Hamászt és Izraelt, ez ugyanis szerinte a „valóság elferdítése”. Az izraeli miniszterelnök nyilatkozatában azt írta, a beadványt szerző Karim A. A. Khan „érzéketlenül benzint önt az antiszemitizmus tüzére, amely világszerte tombol”.
Izrael külügyminisztere, Jiszrael Katz „féktelen frontális támadásnak” és „történelmi szégyennek” nevezte az ICC lépését.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!