Aggasztó mértékben süllyednek a kínai nagyvárosok egy friss kutatás szerint

128

Kína 82 nagyvárosának több mint fele aggasztó mértékben süllyed, ez pedig a városok lakosságát is veszélybe sodorhatja egy új kutatás szerint – írta meg az NPR.

Ilyenkor az adott földterület a környezetéhez képest lesüllyed, így akár az éghajlatváltozás miatti helyi tengerszint-növekedést is felgyorsítva. Amellett, hogy a süllyedés károsíthatja az utakat és az épületeket, vízelvezetési problémákat is okozhat, mivel a víz megreked a süllyedő területen. A kínai kutatás szerint ráadásul Kína part menti területeinek közel a negyede lesz tengerszint alatt száz év múlva.

Ez azt is jelenti, hogy már most több tízmillióan vannak veszélyben, és a szám több százmillióra is ugorhat, ha az óceánszint emelkedésével a városok népessége is tovább nő, miközben folytatódik a süllyedés.

Ez volt az első alkalom, hogy műholdas adatok használtak ahhoz, hogy rendszerszerűen mérjék a kínai városok süllyedését. A szakértők szerint a süllyedés Európában és az Egyesült Államokban is megfigyelhető, de nem olyan mértékben, mint Ázsiában, ahol rengeteg nagy város épült ki folyók torkolatainál. Ezeken a területeken gyakran húznak fel nehéz épületeket, miközben kiszivattyúzzák az alattuk lévő földből a vizet, így a földterület is megsüllyed.

A süllyedés mérése a városok tervezésében is segíthet, sőt, néhány esetben még vissza is tudják azt fordítani. Azokon a területeken, ahol a süllyedés fő oka a víz földből való kiszivattyúzása, annak betiltásával megállíthatják a folyamatot. Erre az egyik legjobb példa Tokióban található: a 20. század során a város egyes részei hihetetlen mértékben, csaknem öt métert süllyedtek, a talajvíz-szabályozások szigorításával viszont sikerült stabilizálni a területeket.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!