Az EU visszamenőleges vámokat is kivethet a kínai elektromos autók behozatalára

2024. március 7. – 11:40

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Bizottság azt állítja, bizonyítékai vannak arra, hogy a kínai kormány közvetlen pénzeszközök átutalásán és más mechanizmusokon keresztül támogatja az Európába exportált elektromos meghajtású járműveket – írja az europe.autonews.com.

A bizottság jelenleg is vizsgálja, hogy a kínai gyártású elektromos autók nem részesülnek-e tisztességtelen támogatásban. Ursula von der Leyen tavaly szeptemberben jelentette be, hogy vizsgálatot indítanak az e-járművek kínai állami támogatásai miatt. „Védekeznünk kell a tisztességtelen versennyel szemben” – mondta akkor.

A vizsgálat várhatóan novemberben zárul le, de az EU már júliusban ideiglenes vámokat vethet ki az uniós gyártók védelmében.

A Bizottság közölte, hogy csütörtökön megkezdi a kínai elektromos járművek behozatalának vámnyilvántartásba vételét, ami azt jelenti, hogy ettől az időponttól kezdve visszamenőlegesen is vámok sújthatják őket, ha az EU kereskedelmi vizsgálata később arra a következtetésre jut, hogy tisztességtelen támogatásban részesülnek.

Kedden a bizottság közzétett egy dokumentumot, amely szerint elegendő bizonyíték áll rendelkezésére, hogy a kínai elektromos járműveket támogatják, és hogy a vizsgálat októberi hivatalos megindítása óta a behozatal 14 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

Ha a kínai behozatal a jelenlegi ütemben folytatódik, a bizottság szerint az uniós autógyártóknak csökkenő eladásokkal és csökkentett termelési szintekkel kell szembenézniük. Ez pedig „negatívan befolyásolhatja a foglalkoztatást és a szakszervezeti gyártók teljes termelését”.

A Kínai Kereskedelmi Kamara azt nyilatkozta, csalódott a lépés miatt, a behozatal növekedése ugyanis az elektromos járművek iránti növekvő európai keresletet tükrözi.

A kínai autógyártók, köztük a BYD és a SAIC S MG, versenyképes árú elektromos járművekkel célozzák meg Európát, nyomást gyakorolva az olyan tömeggyártókra, mint a Stellantis és a Volkswagen-csoport.

A BYD, amely tavaly megelőzte a Teslát, mint a világ legnagyobb elektromos járműgyártója, decemberben jelentette be, hogy autógyárat épít Magyarországon (egészen pontosan Szegeden), hogy fellendítse az európai eladásokat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!