Könnygázzal verték szét a rendőrök a szerbiai választás megismétlését követelő tüntetőket Belgrádban
December 24-én több ezren tiltakoztak Belgrádban a december 17-i választások megismétlését követelve. A tömeg megpróbált betörni a városi közgyűlés épületébe, a rendőrség könnygázt vetett be válaszul, írja az MTI. Legkevesebb 35 tiltakozót előállított a rendőrség a tüntetés után, és az oszlatásban két rendőr is megsérült.
Szerbiában az ellenzék szerint csalás történt a szerbiai előrehozott választáson, amit Aleksandar Vučić pártszövetsége nyert meg. Hat napja tartanak a tiltakozások a szerbiai előrehozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választások eredménye miatt. Az ellenzéki politikusok éhségsztrájkot hirdettek, vasárnapra pedig tömegtüntetést is bejelentettek.
Az iskolai mészárlások után kialakult tömegmozgalom, a „Szerbia az erőszak ellen” listáján szereplő képviselők szerint a Vučić pártszövetségének vezető erejét adó Szerb Haladó Párt (SNS) 81 százalékos feldolgozottságnál 21 ezerrel több szavazatot kapott Belgrádban a saját listájuknál, ami csak úgy történhetett, hogy több mint 40 ezer, belgrádi lakhellyel nem rendelkező szavazót szállítottak a fővárosba, ezzel „drámaian megváltoztatták” az eredményt. A „Szerbia az erőszak ellen” végzett a szavazatok 23,69%-val első helyen a hivatalosan kiadott adatok alapján, míg ugyanezek az adatok 46,7%-ot adtak a Szerb Haladó Pártnak.

A hivatalos előzetes eredmények szerint Belgrádban az önkormányzati választáson a Szerbia nem állhat meg nevű lista a voksok 39,35 százalékát, míg a Szerbia az erőszak ellen lista a 34,26 százalékát kapta. Az ellenzék úgy véli, az egész választási folyamatot kellene megismételni Belgrádban. A Szerb Haladó Párt tagadja, hogy bármilyen választási csalás vagy szavazatlopás történt volna.
Aleksandar Vucic vasárnap arról beszélt a tüntetésre reagálva, hogy nem zajlik „semmilyen forradalom” és „a hivatalos szervek teszik a dolgukat”.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!