Nem kezd harcba Venezuela, miután bejelentette: elcsatolná a szomszédos Guyana kétharmadát

2023. december 15. – 08:08

Másolás

Vágólapra másolva

Guyana és Venezuela vezetői egy feszült hangulatú találkozón után megígérték, hogy egyik fél sem fog erőszakot alkalmazni a másik féllel szemben, de nem jutottak megállapodásra arról, hogyan kezeljék az olajban és ásványi anyagokban gazdag, Essequibo régióról kialakult vitát – írja a Guardian.

A kérdéssel a mostani egyezség értelmében a két ország külügyminisztereiből és más tisztviselőkből álló vegyes bizottság fog foglalkozni. Ennek a bizottságnak az első jelentését három hónapon belülre ígérték. Nicolás Maduro venezuelai elnök bő egy hete jelentette be az általa kiírt népszavazás eredményét: résztvevők elsöprő többsége, 95,9 százaléka támogatta, hogy a szomszédos Guyana állam Essequibo régióját illesszék be Venezuela térképébe – a döntésről, amivel elcsatolnák a szomszédos ország kétharmadát itt írtunk bővebben.

Irfaan Ali guyanai elnök és Nicolás Maduro venezuelai elnök most megállapodott abban is, hogy „akár szavakkal, akár tettekkel”, de igyekeznek elkerülni a konfliktus eszkalálódását. A nyilatkozatban írnak az Ali és Maduro között kialakult patthelyzetről is: Guyana szerint a határvitát a hollandiai Nemzetközi Bíróságnak kellene megoldania, Venezuela viszont nem járult hozzá ehhez.

Guyana a 16. században holland gyarmat lett, a 19 század elején került brit fennhatóság alá. Az ekkoriban függetlenné vált Venezuela igényt tartott a területre, amelyért a vitát 1895-ben lezárták ugyan, de 1966-ban ismét a békés rendezésről szóló megállapodást írt alá Venezuela, az Egyesült Királyság és az akkor még fennhatósága alá tartozó Brit-Guyana. Venezuela ezt úgy értelmezte, hogy ismét van terük a tárgyalásoknak a határ kijelöléséről.

Maduro a jövő évi választásokra készülve dönthetett úgy, hogy felfrissíti a vitát a Magyarországnál kétszer nagyobb, de csupán 800 ezer ember lakta Guyanával, mert a népszavazás 95 százalékos támogatottságától saját pozícióinak megerősítését is reméli. Arról, hogy hova vezethető vissza a két ország közti konfliktus ebben a cikkünkben mutattuk be részletesen.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!