30 évig nem nagyon moccant a világ legnagyobb jéghegye, de most megindult
A világ legnagyobb jéghegye több mint három évtized óta először mozdult meg. A közel 4000 négyzetkilométeres, A23a nevű jéghegy háromszor akkora, mint New York. Az A23a a világ legrégebbi jéghegyei közé tartozik, az Antarktisz Filchner-selfjég táblájáról szakadt le még 1986-ban. Területén a nyolcvanas években egy szovjet kutatóállomás működött. A levált jéghegy azonban megfeneklett, az alja fennakadt a Weddell-tenger medrében, és nem is nagyon moccant többet.
Eddig.
A legfrissebb műholdfelvételek szerint ugyanis a közel egybillió tonnás jéghegy az erős szelek és áramlatok segítségével elkezdett sodródni az Antarktiszi-félsziget északi csücske mellett.
A tudósok szerint nagyon ritka, hogy egy ekkora jéghegy mozgásban legyen, ezért érdeklődve kísérik figyelemmel az útját. Azt valószínűsítik, hogy a Déli-óceán felé halad majd a Iceberg Alley-ként ismert útvonalon. Hogy a jéghegy miért pont most indult meg, azt még nem tudni, valószínűleg kissé elvékonyodott, így elemelkedhetett a fenéktől, és az óceáni áramlatok is besegítettek.
A selfjég a parti síkságról a tengerbe nyúló jégtömeg a tenger fenekéig befagyott része. Az antarktiszi selfjegek mintegy 200 méterrel emelkednek a tenger színe fölé, tehát az ezek elolvadásából keletkező víz hozzájárul az óceánok vízszintjének emelkedéséhez.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!