Szlovák kormányalakítás: Aláírták a koalíciós szerződést Ficóék

2023. október 16. – 19:28

Másolás

Vágólapra másolva

Aláírták a koalíciós szerződést a három új kormánypárt – az Irány (Smer-SSD), a Hang (Hlas-SD) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) – elnökei Pozsonyban hétfőn.

A Telex összefoglalója szerint Robert Fico, a választásokon győztes párt, az Irány elnöke a koalíciós szerződés aláírását követően bejelentette: a dokumentum megfogalmazása során megegyeztek a szaktárcák elosztásában is, ennek alapján az Irány a miniszterelnöki poszton kívül a védelmi, a külügyi, az igazságügyi, a közlekedési, a pénzügyi, valamint a földművelésügyi minisztérium élére jelölhet vezetőt.

A Peter Pellegrini vezette Hang a parlament elnökének posztján kívül a belügyi, az oktatásügyi, az egészségügyi, a gazdasági, a munka- és családügyi, valamint a regionális fejlesztési minisztériumok vezetőit jelöli majd. A Szlovák Nemzeti Párt a környezetvédelmi, a kulturális, és a januártól létrejövő idegenforgalmi tárca vezetőit jelöli.

Peter Pellegrini a Hang (Hlas-SD), Robert Ficoaz Irány (Smer-SSD) elnöke és Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, miután aláírták a "egyetértési és együttműködési memorandumot", amelyben megállapodtak az új kormány megalakítására irányuló koalícióról 2023. október 11-én – Fotó: Vladimir Simicek / AFP
Peter Pellegrini a Hang (Hlas-SD), Robert Ficoaz Irány (Smer-SSD) elnöke és Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, miután aláírták a "egyetértési és együttműködési memorandumot", amelyben megállapodtak az új kormány megalakítására irányuló koalícióról 2023. október 11-én – Fotó: Vladimir Simicek / AFP

A koalíciós pártok által az egyes tárcák élére jelölt személyek névsorát egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Robert Fico ugyanakkor elmondta: a leendő kormány személyi összetételét tartalmazó listát a lehető legrövidebb időn belül az államfő elé terjeszti, és terveik szerint már a jövő héten az új összetételű parlament is összeül.

Robert Fico – aki a kormányfői poszt várományosa – a leendő kabinet prioritásai közül kettőt jelölt meg: elsőként a lakosság életszínvonalának emelését említette, másodikként pedig azt, hogy az ország külpolitikájának fókuszába „erőteljesen” a nemzeti érdekek képviseletének kell kerülnie.

Utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta: az ország külpolitikai irányultsága változatlan marad, de megerősítésre kerül a függetlenség, a jövőben „szlovák külpolitika lesz.” Az Európai Unióval kapcsolatban hozzátette: megbízható partnerek kívánnak lenni, de ez egyidejűleg azt is jelenti, hogy bátran nemet fognak mondani az ország érdekeit sértő uniós javaslatokra. „Véget ért az az időszak, amikor ebben az országban nem kormányzati szervezetek kormányozhattak” – szögezte le.

A Telex összegzése szerint ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy Fico leállítja az önvédelmi és a támadófegyverek szállítását is Ukrajnának. Megjegyzik, Orbán Viktor és a Fidesz örül Fico győzelmének, mert hozzájuk hasonlóan az új szlovák kormányfő is – nagyon finoman fogalmazva – kritikus az EU-val. Az Orbán–Fico-barátság annak tükrében mindenképpen érdekes, hogy Robert Ficohoz számtalan magyarellenes intézkedés köthető az elmúlt mintegy 15 évből. Ő volt az, aki nem engedte be magyar köztársasági elnökként Sólyom Lászlót Szlovákia magyarlakta részére, és a súlyosan megvert magyar nő, Malina Hedvig ügye is ráégett Ficora. A legsúlyosabb ügy a kettős állampolgárságra vonatkozó szigorítás volt, aminek hatására ha egy szlovákiai magyar fel akarta venni a szlovák mellé a magyar állampolgárságot is, akkor – Fico döntésének következményeként – automatikusan elveszítette szlovák állampolgárságát.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!