Meghalt Milan Kundera

2023. július 12. – 12:26

Meghalt Milan Kundera
Milan Kundera – Fotó: Bertrand Rindoff Petroff / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

94 éves korában meghalt Milan Kundera cseh születésű francia író, a világhírű A lét elviselhetetlen könnyűsége című regény szerzője – írja a cseh közszolgálati televízió bejelentése alapján a Reuters. Kafka, Hrabal és Havel mellett ő volt a leghíresebb és a legnagyobb hatású cseh származású író. Később a hírt a brnói Milan Kundera Könyvtár szóvivője is megerősítette.

Kundera 1929-ben született Brnóban, apja zenetudós volt, ezért mielőtt egyetemre ment, dzsessz-zenészként és kétkezi munkásként dolgozott, majd a prágai Károly Egyetemen zenetudományt, irodalmat, filmművészetet és esztétikát hallgatott.

Még egyetemistaként, 1948-ban sok értelmiségihez hasonlóan belépett a kommunista pártba, de miután tiltakozott a kialakuló személyi kultusz ellen, kizárták. 1952-ben diplomázott, majd a Prágai Film- és Előadóművészeti Akadémián világirodalmat tanított.

1965-ben újra belépett a kommunista pártba, de aztán jelentős szerepet vállalt az 1968-as prágai tavasz eseményeiben, megírta a Tréfa című regényét, ami miatt kizárták a pártból, elbocsátották állásából, eltiltották a tanítástól, és nem is írhatott.

1972-ben még Csehszlovákiában írta a Búcsúkeringő című regényét, majd 1979-ben megjelent A nevetés és felejtés könyve című műve, ami miatt megfosztották cseh állampolgárságától. 1981-től volt francia állampolgár, sokáig a rennes-i egyetem vendégprofesszora volt, majd haláláig Párizsban élt. Cseh állampolgárságát 2019-ben visszakapta, de soha nem költözött vissza Csehországba.

Kundera feleségével Prágában 1973. október 14-én – Fotó: AFP
Kundera feleségével Prágában 1973. október 14-én – Fotó: AFP

A lét elviselhetetlen könnyűsége című, 1985-ben írt regénye hozta meg számára a világhírt, ebből 1988-ban Philip Kaufman filmet is rendezett Daniel Day-Lewis és Juliette Binoche főszereplésével. Kundera utolsó cseh nyelven írt regénye a Halhatatlanság, amit 1990-ben adtak ki, ezután már csak franciául írt, így jelent meg 1995-ben a Lassúság, '98-ban az Azonosság, 2000-ben a Nemtudás és 2013-ban A jelentéktelenség ünnepe is.

Kundera neve többször is felmerült az irodalmi Nobel-díjra esélyes írók között, de végül nem jelölték a díjra. 1985-ben viszont Jeruzsálem-díjat kapott, ezt az elismerést azoknak az íróknak adják, akik az emberi szabadságról, társadalomról, politikáról írnak.

1987-ben Nelly Sachs-, 1994-ben Csehországban Jaroslav Seifert-, 2000-ben Herder-díjat, 2001-ben Paul Morand-díjat kapott. 1990-ben megkapta a francia becsületrendet, 2009-ben a Francia Akadémia is kitüntette, 2020-ban pedig Franz Kafka-díjat kapott. Akkor telefonon azt mondta, „örömmel” fogadta a díjat, mert imádja Kafkát.

Kundera egyébként ritkán adott interjút, és akkor sem vett részt a cseh irodalmi életben, amikor visszakapta az állampolgárságát. Interjút is ritkán adott, 2008-ban akkor törte meg a csendet, amikor azzal vádolták meg, hogy több mint ötven évvel korábban elárult egy cseh repülőtisztet, aki az amerikai hírszerzésnek dolgozott. Kundera ezt akkor a ČTK cseh hírügynökségnek nyilatkozva dühösen tagadta, és a vádakat „egy író meggyilkolásának” nevezte.

A világhírű író 2020-ban a Brnóban működő Morva Tartományi Könyvtárnak adományozta könyveit, cikkei, levelei archívumát és más dokumentumokat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!