Novák Katalin aláírta a státusztörvényt, amely ellen hónapok óta tiltakoznak a tanárok Magyarországon

124

Novák Katalin köztársasági elnök aláírta és ki is hirdette a pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt, írja a Sándor-palota közleménye alapján a Telex.

„A sokak által joggal kifogásolt, eredetileg vitára bocsátott úgynevezett »státusztörvény-tervezet« leginkább vitatott pontjai az elfogadott jogszabályban már nem, vagy érdemi módosítással szerepelnek. Ez a törvény tehát tartalmilag már más, mint az, amely a tiltakozást kiváltotta.

Ezért, áttanulmányozva a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény szövegét és mérlegre téve a mögötte meghúzódó törvényhozói szándékot, úgy ítélem meg, hogy az új törvény biztosítja a köznevelési rendszer működőképességének fenntartását, egyértelmű kereteket biztosít, és megteremti a béremelés alapját” – írta Novák Katalin.

A magyar Belügyminisztérium március 2-án tette közzé a kormány honlapján a státusztörvény tervezetét. Arról, hogy milyen folyamat vezetett a törvény elfogadásáig, a Telex itt írt, arról, hogy mit tartalmaz a jogszabály, itt, arról pedig, hogy hogyan tüntettek ellene a tanárok, itt olvasható magyarországi laptársunk beszámolója.

A státusztörvényt kritikusai bosszútörvénynek nevezték, mert szerintük a tanárok közalkalmazotti jogviszonyának megvonása, a sztrájkot ellehetetlenítő intézkedések, a véleménynyilvánítás tilalma mögött a kormány bosszúja áll azért, hogy a pedagógusok több mint egy éve küzdenek a követeléseikért, ez idő alatt többször sztrájkoltak, polgári engedetlenségben vettek részt, vagy éppen tüntettek a Belügyminisztérium épülete előtt.

A kormány korábban többször is hangsúlyozta, hogy a jogszerűtlen munkabeszüntetéssel, vagyis a polgári engedetlenséggel a tanárok sértik a diákok tanuláshoz való jogát, a pedagógusok viszont azért választották sok esetben a polgári engedetlenséget, mert a tavaly elfogadott sztrájktörvény betartásával a jogszabályban rögzített tiltakozásuk láthatatlanná vált.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!