Szombattól varázsgombával és ecstasyval is gyógyíthatók súlyos mentális betegek Ausztráliában
2023. június 30. – 23:42
Ausztrália a világ első országaként szombattól engedélyezi az ecstasy és a hallucinogén gombák gyógyászati célú felhasználását egyes mentális betegségek gyógyításának reményében, jelentette be a terápiás célú gyógyszereket felügyelő ausztrál hatóság (TGA).
A társadalombiztosítással szerződésben álló pszichiáterek felírhatják ezeket a – pszilocibin, illetve MDMA néven ismert – pszichoaktív szereket poszttraumatikus stresszben és bizonyos fajta depresszióban szenvedő pácienseiknek.
A TGA kísérletei után ezek a szerek viszonylag biztonságos minősítést kaptak, ha orvosilag ellenőrzött környezetben használják.
A kúra nem olcsó, ausztrál beszámolók szerint, több tízezer dollárba kerülhet egy-egy, de szakértők szerint nem zárható ki, hogy a gyógyulni vágyó is úgynevezett bad tripre kerül, az az kellemetlen élményeket él át a kábítószer használata közben. A szintetikus ecstasy partidrogként ismert, és hallucinogén hatása is van, megnöveli az energiaszintet, megváltoztatja az érzékszervi élményeket és eltorzítja az időérzékelést. A termesztett varázsgomba szintén hallucinogénnek számít.
Kanada és az Egyesült Államok egyes tagállami is engedélyezték már korábban a gombákban található pszilocibin és az MDMA (ecstasy) gyógyászati célú alkalmazását, de kizárólag klinikai kísérletek céljaira, illetve különleges engedélyek birtokában.
Az ausztráliai döntés támogatói abban reménykednek, hogy sikerül döntő áttörést elérni egyes mentális betegségek gyógyításában.
Mike Musker, a Dél-ausztráliai Egyetem mentális egészséggel és az öngyilkosságok megelőzésével foglakozó kutatója megerősítette, hogy a pszilocibin a depresszió, az MDMA pedig a poszttraumás stressz ellen lehet eredményes.
A kutató szerint az MDMA a „kapcsolat érzését” nyújtja a pácienseknek, ami megkönnyíti a terapeutával való kapcsolatteremtést és a traumás tapasztalatok megosztását. A pszilocibin lelki-szellemi hatás pedig „megváltoztathatja a beteg önképét és életét, és kis szerencsével ismét visszatérhet az életkedve”.
Musker az AFP-nek azt mondta, hogy ecstasyval valószínűleg öt-nyolc hét alatt három kezelést kapna egy páciens, egy kezelés nagyjából nyolc órát ölelhet fel, de ezalatt a terapeuta végig kontroll alatt tartja a pácienst.
Az egészségügyi minisztérium szóvivője szerint az új módszer nem kockázatmentes, és a betegeket még a programban való részvétel előtt figyelmeztetni kell az esetleges mellékhatásokra.
(MTI, BBC)
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!