Egy szakértő szerint az eltűnt tengeralattjáró alkatrészeit találták meg

2023. június 22. – 19:15

Másolás

Vágólapra másolva

Törmelékmezőre bukkant egy távirányítású tengeralattjáró a Titanic roncsától nem messze, azon a területen belül, ahol a vasárnap eltűnt tengeralattjárót keresik – jelentette be az amerikai parti őrség a Twitteren.

A Sky News megszólaltatott egy búvárszakértőt, David Mearnst, aki arra utalt, hogy a tengeralattjáró hátsó részét fedő lemez, és a jármű talpát jelentő fémkeret került elő. Mearns baráti kapcsolatban áll a tengeralattjáró két eltűnt utasával is.

Az információt élő adásban kapta az Explorers Club elnökétől, aki közvetlen összeköttetésben áll a kutatócsapatokkal. Az Explorers Club tagja az eltűnt Hamish Harding és Paul-Henry Nargeolet is.

A beérkezett információk elemzése jelenleg is nagy erőkkel zajlik. A CNN látott egy feljegyzést a törmelékek vizsgálatáról, amely szerint a tengeralattjáró külső borításának részeit találták meg. A jegyzet szerint az utasokat szállító kapszulát egyelőre nem találták meg, így tovább folytatódik a kutatás. A törmelékhalmazra 500 méterre a Titanictól találtak rá, magyar idő szerint csütörtök délután három óra körül.

A fejleményekről magyar idő szerint csütörtök este kilenc órakor tartanak sajtótájékoztatót. A Titanic közelében eltűnt tengeralattjáróról, annak utasairól és a mentőakcióról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Sir James Burnell-Nugent, a brit haditengerészet korábbi admirálisa arról beszélt a Sky Newsnak, hogy amennyiben igazak a törmelékmezőről szóló hírek, akkor az arra utal, hogy a tengeralattjáró összeroppanhatott és darabokra szakadhatott a mélytengeri nyomás miatt.

Az eltűnt tengeralattjáró – Fotó: OceanGate / Handout / Anadolu Agency
Az eltűnt tengeralattjáró – Fotó: OceanGate / Handout / Anadolu Agency

Az OceanGate vállalat Titan nevű tengeralattjárója vasárnap merült le a Titanic roncsához öt emberrel a fedélzetén, azonban a tengeralattjáróval egy és háromnegyedóra után megszakadt a kapcsolat. Ekkor nagyjából 3300 méter mélyen lehetett a tengeralattjáró (a Titanic 3800 méter mélyen nyugszik). A merülést összesen hét órásra tervezték, azonban a Titan azóta sem bukkant fel.

A tengeralattjáró utáni kutatóakció másnap kezdődött meg. Kedden érkezett hír arról, hogy a kutatócsapat 30 perces időközönként ismétlődő dübörgő hangot hallott, majd a hang első észlelése után négy órával bevetett szonárkészülék is rögzítette a dübörgést, ami bizakodásra adott okot.

A hatóságok becslése szerint a tengeralattjárónak hétfőn délután még 70 és 96 óra között volt a vészhelyzeti oxigénkészlete, ez tehát nagyjából három-négy napra elegendő levegőt jelentett. Ez az oxigénkészlet magyar idő szerint csütörtök dél körül fogyhatott el, ha addig még egyáltalán épségben maradt a Titan. Igaz, a mentőakció egyik vezetője még csütörtök délután is bizakodóan nyilatkozott a Sky Newsnak.

Több távirányítású tengeralattjáró is pásztázza az óceánfeneket azon a területen, ahol nyoma veszett a Titannek. A kanadai Horizon Arctic tengeri hajóról leeresztett robot volt az, mely csütörtökön az eddig azonosítatlan törmelékmezőre bukkant.

Rajta kívül a francia Victor 6000 mélytengeri robot is az óceánfeneket kutatja jelenleg. A kutatást nehezíti, hogy a távirányítású eszközök csupán lépésnyi sebességgel tudnak haladni és 5-10 méter távolságra látnak csak el a lámpáik fényénél az óceán mélyén lévő sötétségben.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!