2018 óta nem gyilkoltak meg annyi újságírót, mint tavaly
2023. január 24. – 20:19
Világszerte nőtt az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok száma 2022-ben, írja az MTI a Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű jogvédő szervezetre hivatkozva. A CPJ szerint 67 újságírót öltek meg 2022-ben, ez a szám utoljára 2018-ban volt ennyire magas. Ezeknek a gyilkosságoknak több mint a fele Haitiben, Ukrajnában és Mexikóban történt.
Haitiben a 2021-es földrengés elképesztő károkat okozott, ráadásul hosszú ideje összeomlott a kormányzás is, miután fegyveresek a saját házában ölték meg az ország elnökét. A jelentés szerint hét újságíróból ötöt fegyveres bűnbandák gyilkoltak meg, kettőt azonban a helyi rendőrök lőttek le, akkora a korrupció a destabilizált országban.
Mexikóban 13 (más források szerint 15) újságírót öltek meg tavaly. A közép-amerikai ország évek óta rendre az élen végez az újságíró-gyilkosságokkal kapcsolatban, amelyeket rendre kábítószerrel kereskedő bűnszervezetek követnek el úgy, hogy aztán az elkövetők büntetlenül megússzák. Valamivel más a helyzet Ukrajnában, ahol az orosz katonai megszállás miatt halhatott meg a legtöbb médiamunkás, szám szerint 15-en tavaly.
A meggyilkolt 67 újságíró közül 41-et a munkájával közvetlen összefüggésben öltek meg, a többi esetében a hatóságok vizsgálják az okokat a CPJ szerint.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!