Halálra ítéltek egy meghatározó szaúdi értelmiségit Twitter- és WhatsApp-használata miatt
2023. január 15. – 14:46
Szaúd-Arábiában halálra ítéltek egy prominens reformpárti jogászprofesszort – írja a Guardian. A lap által látott dokumentumok alapján az egyetemi oktató többek között azért kapta a legsúlyosabb büntetést, mert Twitter-fiókja volt, és a WhatsAppot a királysággal szemben „ellenségesnek” tartott hírek megosztására használta.
A 65 éves Avad al-Karnit 2017 szeptemberében tartóztatták le az akkor frissen kinevezett koronaherceg, Mohamed bin Szalmán által a másként gondolkodók ellen indított fellépés keretében. A professzor elismert értelmiségi volt, akit a közösségi médiában sokan követtek, a Twitteren például 2 millióan. A királyság vezetése szerint ugyanakkor veszélyes volt a rendszerre, az állami ellenőrzés alatt álló médiában veszélyes „prédikátorként” jelenítették meg.
Emberi jogi aktivisták és száműzetésben élő szaúdi disszidensek szerint a királyság hatóságai az utóbbi időben újra keménykezűen fellépnek a kormányt kritizáló személyekkel szemben. Tavaly Szalma al-Sehab leedsi PhD-hallgatót és kétgyermekes anyát 34 év börtönbüntetésre ítélték, mert Twitter-fiókjával követett és olykor retweetelt kritikus gondolkodókat és aktivistákat. Egy másik nőt, Nura al-Kahtanit 45 év börtönre ítélték Twitter-használatért.
Az Avad al-Karni-ügy nyilvánosságra került dokumentumai ugyanakkor azt mutatják, hogy nem új keletű ez a fajta szigor, hanem már Bin Szalmán irányító szerepbe kerülése óta zajlanak hatósági akciók hasonló indítékkal.
Jeed Basyouni, a Reprieve emberi civil szervezet közel-keleti és észak-afrikai vezetője szerint al-Karni esete beleillik abba a tendenciába, hogy tudósokat és akadémikusokat ítél halálra a rezsim közösségi médiás aktivitás és a nézeteik fejtegetése miatt.
Basyouni szerint Szaúd-Arábia igyekszik nemzetközi szinten modernizálódó képet sugározni magáról, ezt a technológiába, infrastruktúrába, sportba és szórakozásba való befektetésekkel, valamint ezek intenzív kommunikációjával próbálják elérni. A stratégia keretében a királyság egyre nagyobb részesedést szerez vezető nyugati techcégekben, ma már a Metától a Twitteren át a Google-ig egy csomó nagyvállalatban birtokolnak jelentés részvénycsomagot. Mindeközben azonban, mint a halálra ítélt professzor esete is mutatja, az emberi jogok terén nem modernizálódik az ország, sőt. „Ha nem lenne ennyire gyászos, akár komikus is lehetne” – kommentálta Basyouni a szaúdi országmarketing és a valóság viszonyát.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!