Még mindig áll a bál az amerikai képviselőházban, nincs házelnök, nincs törvényhozás

2023. január 5. – 21:59

frissítve

Még mindig áll a bál az amerikai képviselőházban, nincs házelnök, nincs törvényhozás
Mike Garcia, Matt Gaetz és Marjorie Taylor Greene republikánus képviselők a képviselőházban 2023. január 5-én – Fotó: Win McNamee / Getty Images / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Harmadik napja nem sikerült házelnököt választani az Egyesült Államok képviselőházában, ahol a szűk többségben lévő republikánusok belső harca miatt összesen már tizenegy szavazás után sem sikerült megtalálni az előző ciklust vezető demokrata Nancy Pelosi utódját, még mindig nem kapott senki többségi szavazatot.

A képviselőházban 218 szavazatra van szükség ahhoz, hogy házelnököt válasszanak. A republikánusoknak 222 képviselőjük van, de 20-an kitartóan a frakciót vezető Kevin McCarthy ellen szavaztak csütörtökön is. A demokrata pártnak 212 mandátuma van a házban, de ez még nem elég a többséghez. Házelnök nélkül a képviselőház gyakorlatilag használhatatlan, nem lehet beiktatni új képviselőket, nem lehet törvényeket hozni.

A New York Times információi szerint a második legtöbb szavazatot kapott McCarthy még különböző koncessziókat is ígért a színfalak mögött az ellenzőknek azért, hogy a képviselőház végre funkcionálni tudjon. A lap szerint az előző ciklusban is a republikánus frakciót vezető politikus belement volna egy olyan új szabályba is, hogy bármelyik képviselő azonnal szavazást hívhatott volna össze bármikor a házelnökről. Megengedte volna, hogy a szavazást ellehetetlenítő, szélsőséges republikánusok válasszák ki a pártból a Házszabályi Bizottságba delegálható képviselők egyharmadát, illetve azt is, hogy a költségvetési törvényeket szabadabb keretek között vitathassa meg a képviselőház, és bárki bármikor szavazást indítványozzon róla. Később több képviselő is nehezményezte, hogy a koncessziók kiszivárogtak a sajtónak.

A szavazatok eloszlása napok óta nem változik számottevően: a legtöbbet a demokrata jelölt, Hakeem Jeffries kapja, utána Kevin McCarthy, a harmadik befutó pedig a republikánusok másik jelöltje, Byron Donalds. Szerdán új belépő volt a republikánus Kevin Hern, illetve dilivoks is elhangzott: a republikánus Matt Gaetz nem mást szeretett volna látni az új házelnökként, mint az előző elnököt, Donald Trumpot. Trump egyébként arra kérte a szélsőségeseket, hogy szavazzanak McCarthyra.

Ahogy írtuk, először kedden szavaztak arról a novemberi félidős választás miatt új összetételű képviselőházban, hogy ki legyen a házelnök. Ugyan a republikánusok vannak többségben (222 képviselőjük van, a többséghez 218-ra van szükség), az első szavazás eredménytelen lett, ugyanis 19, szélsőségesebb republikánus nem volt hajlandó támogatni McCarthyt. A legtöbb szavazatot, 212 darabot a demokrata Hakeem Jeffries kapta, utána McCarthy jött 203 szavazattal.

A második, szerdai kör hasonlóan zajlott, annyi különbséggel, hogy a 19 renitens arra a Jim Jordanre szavazott, aki maga jelölte McCarthyt házelnöknek. Ezek után harmadik fordulóra volt szükség, de McCarthy továbbra sem tudta megerősíteni bázisát. McCarthy egyébként a szavazások indulása óta egyszer sem szólalt fel a házban. Szerdára a szavazatainak száma 201-re csökkent.

Legutóbb pont száz éve, 1923-ban történt olyan, hogy nem sikerült az első körben házelnököt választani. Akkor a korabeli esélyesnek, Frederic H. Gillett-nek csak a kilencedik szavazásra sikerült összegyűjteni a megfelelő számú szavazatot. Az már 164 éve történt meg utoljára, hogy ennél is több körre volt szükség, most újra itt tartanak. Miután a tizenegyedikben sem változott a patthelyzet, helyi idő szerint péntek délig elnapolták az ülést.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!