Egyre többen, világszerte 50 millióan élnek modern kori rabszolgaságban

2022. szeptember 12. – 15:20

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A 2016-os adatokhoz képest 2021-re 9,3 millióval emelkedett azoknak a száma, akiknek kényszerházasságot kellett kötniük vagy kényszermunkát kell végezniük – derült ki az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO)jelentéséből. Eszerint 2021-ben 27,6 millió ember – közülük több mint 3,3 millió gyerek – végzett kényszermunkát világszerte, és 22 millióan éltek kényszerházasságban. A házasságra kényszerítettek több mint kétharmadát nők és lányok tették ki. A hétfőn közzétett dokumentum szerint világszerte szinte minden 150. ember modern kori rabszolgaként él.

Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, a Nemzetközi Migrációs Szervezet, illetve a Walk Free Foundation nevű civil szervezet közösen közzétett legfrissebb jelentése rámutatott, hogy a koronavírus-járvány, a fegyveres konfliktusok és a klímaváltozás miatt az oktatásban és a foglalkoztatásban világszerte súlyos zavarok keletkeztek, amelyek még inkább növelték a mélyszegénységet és a kényszerű elvándorlást, írja az MTI.

A kényszermunka több mint fele a magas jövedelmű, illetve a közepes jövedelem magasabb kategóriáihoz tartozó országokban fordult elő, a bevándorló munkavállalók pedig több mint háromszor nagyobb valószínűséggel váltak érintetté.

A jelentés kitért Katarra, amelyet a novemberi FIFA labdarúgó-világbajnokságra való felkészülés közben sokan vádoltak azzal, hogy megsérti a vendégmunkások jogait. Az ILO 2018 áprilisában irodát is nyitott Dohában, és mint írták, azóta jelentős volt az előrelépés a több százezer bevándorló munkavállaló élet- és munkakörülményeinek tekintetében.

Az ILO-jelentés a Kína egyes térségeiben alkalmazott kényszermunkával kapcsolatos aggodalmakról is beszámolt az ENSZ emberi jogi biztosának augusztus 31-én publikált jelentésére hivatkozva, amely szerint Kínában súlyosan megsértették az emberi jogokat, és az ujgurok, valamint más muszlimok fogva tartása Hszincsiangban emberiesség elleni bűncselekménynek minősülhet. Kína viszont határozottan tagadta az ENSZ-jelentésben szereplő megállapításokat.

Guy Ryder, az ILO főigazgatója nyilatkozatában megdöbbentőnek nevezte, hogy a modern rabszolgaság felszámolásában nem történt előrelépés, és felszólította a kormányokat, s mellettük a szakszervezeteket, a munkaadói szervezeteket, a civil társadalmat és az átlagembereket is, hogy küzdjenek „az emberi jogok ilyen alapvető megsértése ellen”.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!